Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident-Rca Ardaf-CSA
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2
mihnis
Salutari,studiez forumul Reno.Ro de anul trecut dar pana acum nu am avut motiv sa postez pentru ca am gasit rezolvari la micile probleme care au aparut(schimbat bec scrumiera si extragere maciulie Laguna 2)(multumiri)
Sa va povestesc patania
Pe data de 8 martie am avut un accident pe Muntii Bucin.Am fost lovit de un nene in timp ce stationam.Rezultatul impactului:usa fata distrusa aproape complet,usa spate atinsa bine, aripa fata zgaraiata.
In data de 10 martie m-am prezentat la sediul Ardaf unde avea vinovatul RCA,
facut poze, gasit service, bagat masina in service.
Dupa mai bine de o saptamana nu au inceput demersurile pentru reparatii.Certuri cu inspectorul de daune care (cam ciudat)a preluat de la service lista de piese care trebuiau inlocuite si nu s-a sinchisit sa dea comanda pentru ele.De abia dupa 3 saptamani, in urma insistentelor mele si a celor de la service au aparut si piesele.
Dar problema mai mare nu este aceasta.El nu a acceptat sa vopseasca aripa stanga pe motiv ca nu apare pe constatarea politistului(masina fiind foarte murdara pentru ca dupa accident am mai mers 30 km pana la postul de politie).
Am sunat la CSA, si domnul de acolo mia comunicat ca tot ce trebuie sa faca cel de la Ardaf e sa faca o reconstatare a micilor detalii pe care un politist nu le trece pe constatare.Si printre altele am aflat ca termenul de reparatii din momentul semnarii cererii de despagubire este de 15 zile si nu 30 cum mi-a fost comunicatde catre ardaf.Asadar am facut o adresa catre CSA pentru solutionerea problemei.
Sa nu va mai spun ca inspectorul ardaf m-a luat la rost ca am cam multe pretentii la masina mea,si o data mi-a inchis telefonul in nas.
In fine, ieri am discutat si cu directorul ardaf, caruia i-am comunicat atitudinea inspectorului,precum si termenul de 15 zile care este depasit.la care a cesta a parut foarte mirat, dar cand a aflat si sursa informatiei adica CSA a scos doar un ,A.A mai avut cineva contact cu CSA? cum se misca? unsure.gif
einstein1984
Ardaful sunt vai de capul lor, firma mica, fara putere finaciara prea mare, tergiverseaza fiecare dauna cat mai mult posibil (poti citi pe forum destule astfel de cazuri). Ghinionul tau ca avea nenea ala RCA la ei si nu la Allianz sau Generali. Multa bafta in demersurile tale.
Tudor
In ultima vreme CSA-ul a inceput sa se miste nesperat de bine pentru "obisnuinta romaneasca". Chiar si faptul ca ai reusit sa obtii niste informatii/ lamuriri la telefon e un mare lucru. Termenul legal pentru a raspunde la o solicitare/ adresa e acelasi: 30 zile, dar cu sansa iti vor raspunde in aprox 2 saptamani, poate chiar mai repede.

Succes in demersuri!

Din punctul meu de vedere singura solutie fata de firmele neserioase este sa fie stoarse legal de toti banii pe care ii datoreaza, pentru ca asa sa fie impinse ori sa iasa de pe piata, ori sa modifice modul de a face afaceri (asigurari).
Marea problema in asigurari este ca nu se poate defini dumpingul. Firmele neserioase, in goana dupa lichiditati, vand in dumping, sub pretul real care sa le asigure posibilitatea de a acoperi toate daunele si de a face si profit. Cu timpul, gaura financiara creste, iar singura posibilitate de a-si continua existenta este de a "goni si mai tare" dupa lichiditati, evident prin reducerea si mai mult a pretului. De asta se bucura multi romani, dar apoi se intristeaza altii care nu isi pot recupera pagubele. Si uite asa cercul vicios continua...
argon
De aia ma miram eu de ce Ardaful avea pretul cem mai mic, cel putin in momentul cand eram eu in cautari..totusi nu am faut la ei.
einstein1984
Ce distractiv ar fi daca ar exista obligatia legala sa-ti faci RCA la aceiasi firma la care faci si casco. Adica si altii sa fie tratati asa cum vrei sa fii tratat tu.
[OT]Vad ca si BCR asigurari au preturi bune la asigurarile RCA de motocicluri. Dar parca erau firma serioasa, nu sa umble cu dumping. Sau nu?[/OT]
napalmique
a avut cineva vreo experienta cu casco ardaf+service bras( e vorba de iasi ). daca da, va rog sa-mi spuneti si mie ceva detalii. mi-am lovit masina(symbol) in parcare, si am casco la ardaf care are decontare directa cu bras.
Madriann
Vai de mama lor sad.gif i-as desfiinta instantaneu, daca as putea. Acum mai mult de un an, mi-au evaluat o Dacie din 98 la vreo 30 de milioane, aplicandu-i ultimii coeficienti din tabele (la fel ca pentru o Dacie de 20 de ani). Initial, pentru ca nu am vrut sa-mi repar masina in service-ul agreat de "nenea inspectorul Ardaf", mi-au stabilit valoarea maxima a despagubirii la 12.900.000...dupa scandal, mailuri si reclamatii, plus n discutii pe baza tabelelor cu coeficienti, s-a modificat la 17.500.000.
reparatia m-a costat 21 de milioane, am scos din buzunar diferenta (de ce a folosit 2 kg de kit in loc de unu, cat au ei in normativul mamei lor, de ce 3 role de smirghel in loc de una...si tot asa).
Niste talhari....ar trebui interzisi...sau inchisi.
C@talin
deci ardaf e varza,dasta inca se lauda cu casco fara franciza,ca sa mai vina clineti la ei.zicea cineva bine decat ardaf fara franciza,mai bine cu franciza smile.gif
Avani
Am avut si eu un eveniment rutier de la un asigurat la Ardaf. S-a constatat vinovat in accident era conducatorul auto care detinea o polita RCA la Ardaf. Asadar am fost la biroul Daune la Ardaf, si dupa mai bine de 5 ore in sfarsit imi deschid un dosar daune dar cu mentiunea ca va ramane in "stand by" pana verifica ei accidentul.

Unul cu dacia la manevra de mers inapoi nu s-a asigurat si a intrat cu spatele in fata mea, eu stationand.

Inspectorul de risc de la Ardaf, domne, pare dubios, poate ati intrat dvs in el, si nu invers si l-ati convins sa dea declaratie falsa, poate si pe gabor l-ati platit pentru procesul verbal de unde reiese ca vinovat e ala cu Dacia... etc.

Cea ce mi se pare urat din partea lor, e ca imi amana dosarul (zic ei maxim 90 zile) ca pare accidentul dubios, sigur nu au nici un interes sa ma despagubeasca pe mine imediat, dat fiind paguba la mine se ridica la schimbare masca fata tot si far stanga (zic eu destul de mult) iar ala cu polita a platit doar 96 ron.

Referitor la numele topicului, i-am reclamat la CSA, acum astept raspuns. Am facut miscarea cu CSA-ul dupa ce le-am dat mail celor de la Ardaf, raspunsul venind din partea directorului de daune de la ei, ca nemultumirea mea nu este justificata.

Cred ca pana la urma o fac pe casco, urmand ca societatea la care am casco sa-si recupereze banutii de la Ardaf.
Avani
Primit raspuns de la CSA, care le da dreptate celor de la Ardaf, chiar mai mult, imi mentioneaza confom prevederilor Ordinului 11/1007, art. 36, acesta are chiar obligatia de a efectua investigatii proprii privind producerea accidentului, in termen de cel mult 3 luni de la data producerii evenimentului asigurat.

Oricum am luat decizia intainte sa primesc acest raspuns, si anume sa-mi fac autoturismul pe CASCO, urmand ca societatea de asigurari unde detin polita CASCO sa-si recupereze banii de la Ardaf.

Cel mai rau imi pare, ca desi nu sunt vinovat, eu suport drumurile, timpul pierdut, nervii facuti si altele.

Trist, foarte trist.
hellcat
Aha, adica eu sunt nevoit sa stau fara un far pe masina 90 de zile?!?...cu toate ca n-am nici o vina!!...vai ce legi in tara asta sad.gif
Cred ca in curand si cu casco nu vei face mare lucru...va trebui sa fii investigat.
adi_ar
Nu cunosc detaliile si motivatia raspunsului primit dar, pentru situatia ca mai doresti sa negociezi rezolvarea problemei cu ARDAF, trebuie sa stii ca art.36 mentionat, specifica obligativitatea cercetarii de catre societatea de asigurari "in conditiile in care respectivul accident nu face obiectul unor investigatii din partea autoritatii publice". Ori, in cazul tau, am inteles ca politia a facut constatarea si a stabilit un vinovat !

[attachmentid=1627455759]

Cred ca unele aspecte sunt omise in prezentarea cazului !?! intrebare.gif
Avani
Cei de la CSA mi-au dat art 36.

Ce a facut politia? Dupa accident, imediat eu cat si vinovatul am mers cu masiniile la sectia de politie rutiera din Braila, unde, s-au dat declaratiile aferente iar agentul constator a facut un proces verbal, din care s-a ajuns la concluzia ca vinovat este soferul care detinea polita RCA la ARDAF. Deci politistul, a ajuns la concluzia ca ala cu dacia e vinovat. Dupa cum s-au prezentat declaratiile (a mea cat si a vinovatului) politia a tras concluzia ca tipul ala e vinovat.

Acest lucru, chiar mai detaliat, l-am prezentat (impreuna cu documentele care atesta acest lucru, copie proces verbal+declaratie) si la Ardaf cat si la CSA. Raspunsul lor:

Societatea la care era vinovatul asigurat, are dreptul de a investiga cazul, iar in maxim 90 zile de la data deschiderii dosarului de dauna, sa se dea o rezolutie pe dosar.

Daca am fost undeva neclar, va rog sa-mi spuneti. Eu in continuare sunt foarte uimit de cum merg lucrurile in Romania. Cum pot anumite societati sa amane un deviz de plata fara argumente temeinice.

LE: am studiat ordinul atasat de la CSA, si le-am trimis un reply acestora, in care am completat cu continuarea a ceea ce mi-au parafrazat ei, si anume partea cu "in conditiile in care respectivul accident nu face obiectul unor investigatii din partea autoritatii publice".

Astept raspuns si am sa-l comunic pe forum, sper sa ii ajute si pe altii.
Tudor
Este o golanie din partea Ardaf, trist este insa ca e acoperit de legi.
Personal mie nu-mi miroase a bine faptul ca Ardaf a inceput o campanie de promovare privind ieftinirea RCA-urilor, cand toti ceilalti asiguratori le scumpesc. Imi miroase a foame mare de lichiditati, care genereaza un cerc vicios foarte periculos pentru cei care au ghinionul sa fie loviti de asigurati RCA la Ardaf. Mai mult de atat nu pot spune ca nu vreau sa aduc acuzatii fara sustinere.
adi_ar
QUOTE(Avani @ 18 Jun 2008, 15:51)
...
Societatea la care era vinovatul asigurat, are dreptul de a investiga cazul, iar in maxim 90 zile de la data deschiderii dosarului de dauna, sa se dea o rezolutie pe dosar.

Daca am fost undeva neclar, va rog sa-mi spuneti. Eu in continuare sunt foarte uimit de cum merg lucrurile in Romania. Cum pot anumite societati sa amane un deviz de plata fara argumente temeinice.
*



Intre "are dreptul" si "are obligatia" este o mare diferenta insa daca ei ti-au servit art.36 drept argument pentru a amana plata, in conditiile unui PV care atribuie vinovatia asiguratului lor, atunci Tudor are mare dreptate, este o gainarie.
Argumentatia cum ca "poate ai mituit, poate ai dat ..." sunt acuzatii grave, pentru care inspectorul respectiv ar merita sa dea socoteala, chiar daca a aplicat politica firmei.
Aceste afirmatii fac trimitere nu la suspiciuni referitor la conditiile producerii accidentului ci la moralitatea pagubitului, a politistului investigator, respectiv la competenta acestuia.
Sunt foarte curios care va fi raspunsul (in scris, sper) dupa cele 90 zile !!!
Avani
Ca si prima data, raspunsul celor de la Ardaf la sesizarea facuta a fost si pe mail cat si in scris (bineintes cu vreo 8 zile intarziere prin posta). Cum am precizat si putin mai sus, astept acum un raspuns din partea celor de la CSA, sa vad cum interpreteaza ei acel articol si ce metoda mai adopta pentru ca nu-mi da dreptate.

Mentionez ca in cazul in care nu sunt rezolvat favorabil, am sa cer consultanta juridica in vederea deschiderii unui proces. Momentan am rabdare, sa vad ce atitudine adopta in continuare.

Multumesc adi_ar pentru document si informatii, au fost si sunt in continuare de un real folos.
Avani
Primit raspuns de la CSA unde am primit o explicatie pentru art. 36, investigatie in cazul in care ar fi fost implicate victime in accident, sau mai corect spus, daca dupa urma accidentului ar fost in afara de pagube materiale, si victime. Astfel pana ce nu termina politia investigatia, asiguratorul nu putea face nimic, iar mai departe nu ar mai fi avut nici un drept sa faca ceva, dat fiind autoritatiile publice si-au facut treaba.

In final, Ardafu` sa-si faca ei propriile investigatii, eu masina pe casco, si politia romana sa mai puna mana pe legislatie, ca din cate am inteles pentru astia de la Ardaf e ciudat cum soferul vinovat (conf. declaratiilor si PV incheiat de politie) nu a primit amenda, ci doar puncte de penalizare si avertisment.

Am sa mai postez raspunsul pe care am sa-l primesc de la Ardaf, dupa ce-si termina ei investigatiile.
Tudor
Puncte de penalizare = puncte in sistem + amenda in bani. Valoarea in lei a unui punct de penalizare este actualizata regulat (semestrial sau anual) prin OUG. Cei de la Ardaf sa nu te mai abureasca si sa puna mana sa citeasca Codul rutier.
Exista o singura contraventie (nepermiterea parasirii intersectiei de catre autovehicolele blocate in trafic) care se pedepseste doar cu amenda in bani, fara puncte in sistem.
Toate contraventiile si infractiunile pentru care se acorda puncte sunt automat insotite si de amenda in bani, calculata ca produs intre nr de puncte penalizare si valoarea la zi a unui punct de penalizare.
Logica legii e simpla: pentru contraventie platesti bani, iar punctele se contorizeaza pentru a-i depista pe recidivisti si pe cei care nu vor sa se conformeze legii. La fel functioneaza si sistemul de warn de pe forum, doar ca noi nu dam si amenzi in bani, cel mult te alegi cu mesajul/topicul sters. smile.gif
Marius*
Tudor cred ca Avani se refera la altceva.
Este diferenta intre "punctele de penalizare" si "punctele amenda".
Acestea din urma, sunt actualizate periodic, in functie de salariul minim pe economie.

Tudor
Din cate stiu si am vazut eu punctele de penalizare se dau impreuna cu punctele amenda. Practic vorbim de una si aceeasi cifra.
Avani
Vinovatul nu a primit "puncte amenda" ci doar "puncte penalizare". Ajung usor, usor la concluzia ca desi nu esti vinovat, au altii grija de tine sa-ti tocesti nervii, benzina si timpul personal.

Am primit confirmare de la vreo alte doua societati de asigurari, ca la accidentele din care rezulta ca vinovat este conducatorul care a efectuat manevra de mers inapoi se fac investigatii suplimentare si de catre ei. Asadar, este ceva frecvent in Romania, si daca stau mai bine sa ma gandesc, fara a mai actiona dupa primul impuls, mi se pare si normal, la cati vor sa dea "tzapa" societatiilor de asigurari, sa-si faca si ei propriile investigatii.

Am fost la casco azi, totul bine si frumos, fost si la service pentru constatarea lor, ma suna cand aduc cele necesare pe stoc. Banii o sa fie achitati de CASCO, urmand ca prin regres sa-si recupereze valoarea despagubita de la ARDAF.
Tudor
Am verificat si imi rectific eroarea din mesajele anterioare: punctele de penalizare sunt diferite de punctele-amenda... dar, pentru ca exista un dar, conform art 108 din Codul Rutier (privind punctele de penalizare):

"Art. 108. - (1) Săvârșirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenții atrage, pe lângă sancțiunea amenzii, și aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:...",

impreuna cu art 99 la 102 (punctele amenda, aici exeplific doar in art 99):

"Art. 99. - (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa I de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de către persoane fizice:
...
(2) Amenda contravențională prevăzută la alin. (1) se aplică și conducătorului de autovehicul sau tramvai care săvârșește o faptă pentru care se aplică 2 puncte de penalizare, conform art. 108 alin. (1) lit. a)."
,

punctele de penalizare se acorda doar suplimentar fata de amenda contraventionala (punctele-amenda).
Astfel: este posibila o contraventie sactionata doar cu puncte-amenda, dar nu este posibila o contraventie sanctionata doar cu puncte-penalizare.
Avani
Ehe... in cazul acesta, sa ma duc sa o trag de ureche pe dna ofiter constatatoare. OF... un cerc vicios.

Dupa logica mea, care nu are treaba cu legislatia in vigoare, consideram si eu ca puncte amenda ar fi trebuit sa primeasca, adica primesti amenda ca nu ai centura sau ca vorbesti la telefon, dar nu primeste amenda ca faci accident !



Multumesc pentru precizariile punctuale.
mihnis
Imi cer scuze ca revin asa tarziu cu rezolvarea problemei.
Dupa cum am zis in primul post, am reclamat ardaf la CSA
Si binenteles am anuntat acest lucru la societatea ARDAF
Rezolvarea a venit in cateva zile, s-au comandat piesele si masina a fost terminata in 30 de zile de la data accidentului,motiv pentru care am retras plangerea facuta la CSA.
Scuze de intarziere

Cu stima,
Mihai
Avani
Revin cu informatii noi. Au trecut aproximativ 115 zile de la deschiderea dosarului de dauna la ARDAF (societatea unde avea vinovatul polita RCA), nu am primit nici un raspuns cu privire la stadiul dosarului meu, nici macar daca se vor efectua investigatii suplimentare pe langa cele care au fost deja intreprinse. Cum termenul conf art 36 din ordinul 11/2007 spunea ca societatea de asigurari are dreptul ca in maxim 90 zile sa efectueze investigatiile proprii si sa comunice un raspuns final pagubitului, consider, ca dupa cele 90 zile in care nu mi s-a adus la cunostiinta in nici un moment ce rezolutie exista pe dosarul meu, ca am dreptul de a cere o penalizare la CSA.

Am trimis in acest sens un nou mail catre ARDAF in care le dadeam un ultimatum, precizandu-le ca incalca art 36, momentan nu am primit raspuns.

Acum, vreau sa va intreb, daca instiintez si CSA de nerespectarea prevederiilor legii, ce actiune poate intreprinde comisia ? Eu as fi multumit daca i-ar amenda, sau un avertisment ceva...

Masina am facut-o pe CASCO, dar sunt in continuare nerabdator sa vad cum vor evolua lucruriile. Sper doar ca regresul sa se faca pana ar trebui sa-mi reinnoiesc polita, nu de alta, dar atunci chiar as fi suparat sa mi se scumpeasca polita CASCO
mugur
Cea mai mare problema am avut-o si eu tot cu ardaf.Am fost lovit la rar voluntari de un individ care dadea cu spatele..eu stationam , nu am avut ce face si mi-a avariat aripa spate si usa..masina era cu 2 usi..la costatare mi-a spus ca aripa prezenta zgarieturi anterioare si ei nu despagubesc si dau doar retus la aripa...auzi retus adica un spray ceva la misto asa ...am luat foc si i-am zis cateva , am reparat masina pe banii mei si am asteptat banii , despagubirea de la ei...si am stat asa cam 4-5 sau chiar 6 luni...era vorba de doar 4 milioane si ei s-au zgarcit la suma asta.Pana la urma am rezolvat doar cand s-a schimbat inspectorul de dauna si a dat ok la dosar...sper sa nu ma mai lovesc niciodata de ei..
Tudor
Avani, fa o reclamatie catre CSA, daca nu primesti un rapsuns rapid de la Ardaf, fa o reclamatie la CSA, nu mai astepta. Ai fost mai mult decat intelegator fata de Ardaf si nu prea merita acest tratament.
Avani
Am sa instiintez si CSA de nerespectarea prevederiilor art. 36. si am sa va tin la curent cum se desfasoara cazul.

Multumesc pentru suport.
misu78
Avani, stiri ceva, sau ne lasi in ceata?
Avani
Revin cu informatii.

Am primit raspuns (un telefon) din partea celor de la Ardaf cum ca nu-mi mai sunt datori cu nici o explicatie, dat fiind eu mi-am retras de la ei dosarul de dauna, alegand varianta de despagubire de la societatea unde am incheiat CASCO, urmand ca aceasta societate sa-si recupereze prin regres valoarea daunei acoperite. Retragerea dosarului, a insemnat ca m-am prezentat la unitatea ARDAF unde am solicitat sa mi se elibereze procesul verbal (pe verso adeverinta de reparatie) incheiat de agentul constatator de politie si am mai completat deasemenea si o cerere in care imi mentionam intentiile (reparare pe CASCO). Astfel prin aceasta retragere, cred ca le-am dat satisfactie ca au scapat de mine, pentru ca repet, ei nu mi-au adus nici pana in ziua de astazi la cunostiinta de rezolutia investigatiilor facute de ei, daca i-am pacalit eu sau daca intradevar povestea descrisa de mine a fost pentru a doua oara confirmata.

Deasemenea am primit raspuns si de la CSA in care le explicam ca cei de la ARDAF au depasit termenul de 90 zile calendaristice pentru verificari suplimentare, atitudinea lor a fost de partea celor de la Ardaf, cum ca eu nu mai aveam nici un drept/obligatie pentru a le solicita celor de la ARDAF sa-mi aduca la cunostiinta rezultatul investigatiilor.


Din pacate, cei de la Ardaf au reusit ce si-au propus, si anume sa ma amane vreo luna si jumatate (pana ce mi-am retras eu documentatia) invocand cercetari suplimentare, eu din pacate am cedat si am dorit sa-mi repar masina cat mai repede, cazand astfel in plasa lor.

Finalul: eu am masina reparata pe polita CASCO iar societatea la care am polita CASCO sa-si recupereze banii prin regres de la Ardaf, acestia din urma, neamaiavand nici o obligatie fata de mine.....
dantes
Eu as fi dat in judecata pe individul care te-a lovit apoi n-are decat sa se judece el cu Ardaful.
Ardaful nu a facut decat sa preia riscurile lu' ala, astfel ca te intorci la sursa.

Dar totusi, fiind stiut faptul ca Ardaf sunt niste tepari ordinari si jegosi, nu se poate face nimic in privinta lor? Chiar asa si CSA-ul le tine partea?
Avani
dantes, crede-ma pe cuvant ca am incercat sa fac dreptate dar cu mai putine drumuri facute. Timpul nu-mi permite sa stau sa alerg pentru a putea obtine rezultatul dorit.

Daca stiam ca prin retragerea acelui proces verbal, ARDAFUL nu mai avea nici o obligatie fata de mine, nu as mai fi facut asta NICIODATA !. si i-as fi lasat pe ei sa dovedeasca ce aveau de dovedit. Nu mi se pare normal ca dupa ce iti deschid un dosar de dauna, sa-l inchida fara nici o rezolutie.. totusi astia de la ARDAF vor trebui sa plateasca daunele acoperita de polita CASCO... pe ce s-ar baza ???..
dantes
totusi astia de la ARDAF vor trebui sa plateasca daunele acoperita de polita CASCO... pe ce s-ar baza ???

Esti sigur? Imi e ca tu doar o sa platesti casco mai scump si nu o sa se intample nici un regres, sau o sa se intample cand nu o sa mai ai masina asigurata la ei tongue.gif

Bine macar ca aveai casco...
Madriann
QUOTE(Avani @ 30 Sep 2008, 13:05)
Finalul:  eu am masina reparata pe polita CASCO iar societatea la care am polita CASCO sa-si recupereze banii prin regres de la Ardaf, acestia din urma, neamaiavand nici o obligatie fata de mine.....
*



Polita Casco a ramas neafectata? Ma intereseaza mult, am avut si eu ceva similar...
Avani
@dantes: cand am fost la la inspectorul de risc la societatea unde am CASCO, am prezentat copia dupa RCA-ul lui ala si i-am spus ca totul sa va face pe RCA-ul tipului. Exact asa mi-a si deschis dosarul de dauna de la CASCO. Nici nu prea a pus intrebari, nu-l interesa foarte mult, ca ei oricum isi recupereaza banii de la ARDAF (unde avea respectivul RCA).

@Madriann: In mod normal, din cate stiu eu, momentan am afectata polita CASCO dat fiind am avut niste despagubiri pe care societatea le-a cheltuit pe acoperirea daunelor. In momentul in care regresul va fi complet, polita casco nu va mai fi afectata de incident.

De ex: daca regresul nu se face pana ce nu-mi reinnoiesc polita (o data pe an) pe urmatorul an am sa am mai scumpa asigurarea CASCO, iar atunci sa vezi ce ii ia pa`astia de la ARDAF mama drq.

Deci, odata facut regresul, e ca si cum nu ai fi avut accident, pana atunci, e ca si cum ai accident.
dantes
Deci, odata facut regresul, e ca si cum nu ai fi avut accident, pana atunci, e ca si cum ai accident.

Iti raspund cu "[...]sau o sa se intample cand nu o sa mai ai masina asigurata la ei "...

In special ca e Ardaf, o sa ramai cu regresul nefacut... am asa o banuiala... Sper sa n-am dreptate, insa am vazut destule cazuri de genul....
Avani
Ii ia mama ***editat*** pe astia daca vor continua sa-mi faca probleme. smile.gif

Va anunt prin martie ... ce si cum
Brainie
QUOTE(Avani @ 3 Oct 2008, 12:58)
Deci, odata facut regresul, e ca si cum nu ai fi avut accident, pana atunci, e ca si cum ai accident.
*


Nu știu cum procedează Ardaf, dar în general nu aș considera ăsta un postulat. Din câte știu, în CASCO al meu (altă firmă) scrie că orice daună plătită pe CASCO duce la anularea bonusului pe anul următor. Nu face nicio deosebire legată de recuperarea ulterioară a banilor de către ei (care recuperare nu înseamnă învârtit din bagheta magică și gata, ci probabil proces, deci cheltuieli). Așa că studiați contractul și, dacă mai sunt dubii, întrebați. În plus de asta, pe CASCO de regulă mai există și o franșiză, pe care m-aș mira ca asigurătorul CASCO al nevinovatului să o ceară (nici nu a plătit acești bani asiguratului) prin regres de la asigurătorul RCA al vinovatului. Cu alte cuvinte, franșiza nu se mai recuperează de către asiguratul nevinovat niciodată.
Deci sunt de pus în balanță la repararea pe CASCO: pierderile: franșiza, bonusul următor, reîntregirea pe anul în curs și câștigurile: poate calitate mai bună, lipsa condiționării de rezultatul contestației la PV, decontare mai promtă (că eu am ales firma, nu celălalt) și poate altele.
Avani
@Brainie:

"Deci sunt de pus în balanță la repararea pe CASCO: pierderile: franșiza, bonusul următor, reîntregirea pe anul în curs și câștigurile: poate calitate mai bună, lipsa condiționării de rezultatul contestației la PV, decontare mai promtă"

Nu am fransiza la contractul de CASCO, odata reintregita polita CASCO, eu nu sunt penalizat sub nici o forma. Daca pana la data de reinnoire a politei CASCO, ARDAF-ul nu a platit suma aferenta reparatiilor mele, intradevar atunci polita mea CASCO se va scumpi si eu ii voi da in judecata pe respectivii de la ARDAF.

Nu sunt de acord ca EU sa platesc vreun leu daca nu sunt vinovat. Asta a fost si ideea mea cand am facut toate demersurile.

Brainie
Fii atent la aspectele astea:
-"odata reintregita polita CASCO, eu nu sunt penalizat sub nici o forma" - păi dacă trebuie reîntregire, cine dă banii, nu tu ? Deci ești "penalizat" !
-"... si eu ii voi da in judecata pe respectivii de la ARDAF" - nu știu dacă o asigurare RCA acoperă cheltuiala de care vorbești, și anume pierderea de bonus (= malus) la viitoarea poliță CASCO. Părerea mea este că nu (la fel, nici franșiza sau reîntregirea CASCO, dacă le-ai cere), deci nu știu ce șanse ai la judecată.

Ar fi și greu să fie stabilită o despăgubire (sumă concretă) pentru pierderea bonusului. Considerăm reparația pe CASCO în anul 0. Pentru anul I, având daună rezultă lipsă bonus, pierderea ta e clar definită, este diferența între prima de asigurare plătită (după ce ai fost despăgubit pentru reparație) și cea pe care ai fi plătit-o dacă nu ai fi avut nicio daună. Dar în anul II ? Dacă nu va exista nicio daună pe CASCO în anul I, vei avea iar bonus, dar mai mic decât dacă nu ai fi avut nicio daună în anul 0 + anul I. Și diferențele astea se tot adună pe mai mulți ani. Evident că situația se schimbă dacă vei avea o daună din vina ta. Atunci anularea (sau micșorarea) bonusului este din vina ta. Ce vreau să îți spun este că nu prea știi cât să ceri la judecată de la ARDAF, la acel moment (la începutul anului I), știind doar diferența de primă de asigurare pentru anul I.
Avani
QUOTE(Brainie @ 14 Oct 2008, 11:38)
Fii atent la aspectele astea:
-"odata reintregita polita CASCO, eu nu sunt penalizat sub nici o forma" - păi dacă trebuie reîntregire, cine dă banii, nu tu ? Deci ești "penalizat" !

*





Nu dau eu banii !!!.. eu nu platesc un leu in plus fata de polita de asigurare pe care am incheiat-o la X EURO.

Reintregirea politei CASCO se face pe banii Ardaf, iar eu la Ardaf nu am dat dat nici un ban.

Penalizat, inca nu am o confirmare ca va fi totul cum imi doresc eu, dar un regres asta inseamna, ca ala la care a avut RCA plateste contravaloarea daunei la societatea la care pagubitul are CASCO.
Tudor
Avani, imi pare rau, dar cum vezi tu ca reintregirea sa se faca din banii Ardaf ??? ... suna frumos, dar eu unul nu am vazut niciodata sa se intample asa ceva, indiferent despre ce combinatie asigurator casco - asigurator rca am intalnit.
Avani
Mdea, din pacate Tudor trebuie sa-ti dau dreptate.

Am aflat mai multe detalii si anume chiar daca se va face un regres (lucru care cica nu m-ar privi pe mine in ce conditii se face) polita CASCO odata folosita, se va tine cont de acest lucru la reinnoirea ei, indiferent ca se va face regresul complet sau mai stiu eu ce altceva.



adi_ar
Reintregirea si regresul sunt doua probleme distincte.
Todor se referea la reintregirea sumei asigurate, adica o prima suplimentara care aduce suma asigurata asigurata la valoarea initiala, pentru un (nedorit) alt eveniment. Aceasta prima o suporti tu (ca un drept, nu o obligatie) sau, daca contractul o prevede, sunt situatii cand asiguratorul suporta din oficiu reintregirea SA.
Regresul se refera la recuperarea daunei de la vinovat (LE) sau de la cel care preia raspunderea civila pentru daunele produse de acesta, adica asiguratorul acestuia.

Se pare ca tot mai multi asiguratori vor tine cont de "antecedentele" titularului de contract CASCO.
mad_voly
Salut. Supuneti-mi si mie va rog daca autorizatia de reparatie eliberata de politie trebuie sa aiba stampila politiei?? Va intreb asta deoarece masina mea a fost lovita in Sinaia de un tip care avea asigurare la ardaf. Am fost la politie si am facut actele. La Bucuresti, dupa ce m-am prezentat la centru de daune ardaf, inspectorul de acolo mi-a spus ca nu am stampila politiei din Sinaia pe autorizatie. Am sunat la politie in Sinaia si agentul de acolo mi-a spus ca nu trebuie nici o stampila pt ca nu se precizeaza acest lucru pe autorizatie.
In schimb cei de la Ardaf cereau acest lucru.
Concluzie: A trebui sa iau primu tren de dimineata sa merg la Sinaia sa mi se puna o amarata de stampila pt a mi se putea repara masina. Mentionez ca sunt din bucuresti si trenul m-a costat 50 ron dus-intors ( am decis sa nu iau masina pt ca nu aveam cauciucuri de iarna, era polei, si mai ales ca se apropia revelionu- 30.12.2008).
Dupa ce ca am fost si nevinovat a mai trebui sa dau si bani de la mine. Sincer nu stiu cine a fost de vina: politia ca a uitat sa puna stampila sau Ardafu ca nu mi-au primit autorizatia fara stampila....
vijelie
Din nefericire, ai intalnit unul din putinii politisti care citesc formularele pe care le completeaza.
bdorin
si mie mi-a spus nenea politistul la fel, ca nu e nevoie de stampila pe autorizatie, si a fost ok si la asigurator- allianz-polita casco
bendix
E clar, in Romania nu e clar nimic.

Pacat ca noi, cetatenii de rand, din ai caror bani traiesc atat Politia cat si firmele de asigurari, trebuie sa suportam consecintele. sad.gif
vijelie
Ce nu e clar?
Formularul de autorizatie de reparatie este prezentat in Regulament.
Vina e a noastra ca inghitim pretentiile absurde ale unor inspectori de daune out of time.
adi_ar
Este regretabil ca exista si asemenea situatii.
Autorizatia de reparatii trebuie sa curinda explicit functia, numele si prenumele agentului constatator si este destinata atelierului in care se face reparatia.
Atata vreme cat nu exista o rubrica LS, nu este nevoie de stampila.

Inspectorul care a cerut asta a fost in "exces de zel" de doua ori: in primul rand autorizatia este destinata atelierului de reparatii, nu asiguratorului asa ca trebuia sa se multumeasca cu procesul-verbal, respectiv anexa, daca era cazul si apoi cu presupusa stampila.
Daca doresti sa-i dai o lectie, te poti adresa sefului de agentie si sa-l rogi sa-ti dea o explicaie, respectiv sa-ti spuna wink.gif cum poti recupera cheltuielile cu aceasta deplasare inutila.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.