Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Directia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vallyyy
salut ! masina mea a stat 4 luni nemiscata a avut motorul calat ..bun acum ca i-am pus din nou motor ...am dat de alta problema deci roata dreapta cand virez sta stramb .....nu stiu ce sa zic ca ar fi de vina ...inainte sa calez motorul nu era asa...si singura treaba care am desfacut-o la directie pana acum e bara aia de vine prinsa in bieleta antiruliu ...sa o fi pus gresit la loc ?? cineva mi-a spus ca s-ar putea sa am bratul stramb ....cata importanta are bara aceea??
mircea.a
Ai umblat la bara stabilizatoare sau cumva la tirant? Daca ai umblat la tirant poate ai stricat reglajul (ai desfacut piulitele de ambele parti ale bucsilor) sau poate ai prins tirantul pe celalalt surub de pe bascula superioara (asta teoretic, ca asa ceva n-am vazut pana acum).
vallyyy
deci nu am umblat deloc la tirant ....am dat jos decat bara de pe bieleta antiruliu si apoi am pus-o la loc
mircea.a
De la bieleta antiruliu nu se intampla asa ceva. In cazul asta nu mai am idei. Trebuie vazuta. Niste poze nu poti sa pui?
vallyyy
deci acu am tras niste poze ...sincer sa fiu acu imi parea corecta directia ...dar nu stiu in mers are momente cand zici ca mergi cu barca ..pozele sunt facute cu stanga maxim si dreapta maxim

4 Apr 2008, 19:11:
da-ti-va si voi cu parerea daca e corecta sau nu directia???
Tiberiu-Andrei
Mi se pare mie sau cauciucul din partea dreapta a masinii e uzat mai mult pe exterior? blink.gif Daca am vazut bine atunci nu te mira.Verifica tirantul,pivotii,si bieleta de directie.Unghiul de inclinare a rotii in planul orizontal se regleaza din capul cremalierei.
vallyyy
da e uzat in exterior...o intrebare ce poate sa fie o dereglare sau sa fie ceva dus ??
Tiberiu-Andrei
Mai degraba dus decat dereglat. Verifica trebusoarele pe care le-am scris mai sus.Un mecanic le verifica repede.
vallyyy
ms de ajutor ...bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.