Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Dacia Solenza 1.4 MPI - 2003
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
minny
De vanzare Dacia Solenza Confort an 2003 (a mea), culoare alba, ingrijita, stare foarte buna tehnica si vizuala, ITP mai 2009, 55800 KM. Dotarile sunt cele standard, cass+4 difuzoare si inchidere centralizata. Masina e echipata cu pneuri de vara cumparate anul trecut si are un set de cauciucuri de iarna (patru) rulate doua sezoane. Bonus huse originale de scaun.

Pret 3800 de euro. Persoana de contact este socrul meu CIOROGARIU IONEL 0745/960 703. Masina e vizibila in Lugoj. Pentru alte detalii ma puteti gasi pe PM (din pacate nu in week-end).

[attachmentid=1627442557][attachmentid=1627442558][attachmentid=1627442559][atta
chmentid=1627442560][attachmentid=1627442561][attachmentid=1627442562][attachmen
tid=1627442563]

<span class='edit'>5 Apr 2008, 12:09:</span>
Masina se vinde pentru ca in ultimele 6 luni a stat in garaj fara a fi folosita in Franta (cu exceptia a doua drumuri dus-intors TM-Paris). Era planificata de vanzare dar nu chiar acum. Vanzarea nu are legatura cu faptul ca masina va face 60.000 pentru ca oricum in afara de distributie totul e deja facut.
minny
E o masina in care am investit mult timp pasiune si bani deci toate problemele specifice solenzei sunt rezolvate (cate au fost, ca nu prea a avut). Eu zic ca merita vazuta. In plus e in starea originala. Nici macar un abtibild nu are.

7 Apr 2008, 12:31:
Hopa sus.
minny
Cateva precizari tehnice:

- planetarele, bieletele, bratele, pivotii si bucsele (si cele de pe bara stabilizatoare) au fost schimbate toate anul trecut. Incepusera sa faca galagie si decat sa schimb cu bucatica am preferat sa dau toti banii o data si sa fie perfecta pentru ITP
- desi in carnetul solenzei nu se specifica nimic legat de perioada ci doar de nr. de km la care trebuie facuta o revizie se stie ca daca in 4 ani nu ai ajuns la 60.000 revizia de 60.000 trebuie facuta mai repede. Cand masina a facut 4 ani avea 45.000 de KM, deci am asteptat pana la revizia de 50.000 cand am efectuat cea mai mare parte a operatiilor atunci:
* schimbat filtru aer si benzina cu altele noi marca MAN (eu am unul adaugat in plus fata de ce e in rezervor)
* schimbat antigel cu antigel HEPU
* schimbat lichid de frana cu cu lichid de frana CASTROL
* schimbat placute si discuri (dar am pus tot ventilate, nu mai retin marca) + saboti. Astia nu prea trebuiau, dar in fine, am vrut sa nu fie probleme la reglaj
* evident ulei, ca de obicei ARAL 5W40 + filtru (acela Renault, parca purflux)
* bujiile nu ca le schimbasem la 40.000 (fiind ieftine le-am schimbat mai repede, tot la 20.000 de km)
- fiindca trebuia sa plec la drum lung mi-a fost frica sa merg sa schimb distributia atunci tinand cont de faptul ca masina mergea perfect si nu erau scurgeri de ulei. Am preferat sa astept o schimb la 60.000 conform manualui. Fiindca acum e de vanzare nu m-am pus sa o schimb numai sa dea bine, m-am gandit ca poate cumparatorul nu va avea incredere si o va reface oricum.
- la ITP (mai anul trecut) mi-au iesit gazele la limita. Mi s-a spus ca e pe duca catalizatorul asa ca a fost schimbat cu unul nou saptamana trecuta

Oficial si neoficial masina nu a avut probleme. Are istoric complet, adica un dosar cu toate chitantele, inclusiv cum am cumparat stergatoare (ceva BOSCH cu teflon). Toate reviziile sunt facute la timp si chiar mai repede. Nu am avut accidente (doar zgarieturi remediate pe CASCO). Singura problema a fost ca a plouat in masina in fata, din fericire nu pe UCE (e in continuare cel original). Tipic solenza. S-a rezolvat cu desfundarea scurgerilor, adaugat plasa la grila de plastic de deasupra aerotermei si pus silicon la baza aerotermei de jur imprejur unde se prinde de tabla. Pentru siguranta am dat si partea superioara a bordului jos si am pus si la prabriz dar pe acolo nu a intrat ca nu erau urme. Prevederea e mama intelepciunii asa ca am pus si pe afara la baza chederului.

Acum vreo 2 ani s-au schimbat tobele si acumulatorul (e un BOSCH Silver acum) care cred ca e inca in garantie. Cauciucurile de vara au fost luate anul trecut (Barum Brillantis) iar cele de iarna acum 2 ani (Barum Polaris 2). In mare e o masina in care trebuie bagata doar benzina zic eu.
minny
3700
minny
UP
minny
UP
minny
3600
minny
VANDUTA. Se poate inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.