Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Atentie, cad volane!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Bullix
Dau sa plec din parcare si... surpriza! Aveam servodirectie de ultima generatie! icon_mrgreen.gif Doar ca volanul se invartea la infinit precum potentiometrul digital de la combina. Concluzie: tampon cauciuc de legatura ax-caseta rupt. Piesa de schimb este "gasibila"? Si manopera oare cat ma duce?...
tzepesch
carem, cupla aia care leaga axul volanului de axul casetei, de sub bord? 20ron la piese de origine. schimb in 10 min. il faci singur cu ceva vaselina si 2 chei de 13
cosmin_2300
QUOTE(Bullix @ 4 Apr 2008, 21:03)
Dau sa plec din parcare si... surpriza! Aveam servodirectie de ultima generatie!  icon_mrgreen.gif Doar ca volanul se invartea la infinit precum potentiometrul digital de la combina. Concluzie: tampon cauciuc de legatura ax-caseta rupt. Piesa de schimb este "gasibila"? Si manopera oare cat ma duce?...
*


Sunt sigur ca tamponul ala nu a cedat "fara avertisment" !
Mai mult ca sigur aveai joc la volan de ceva timp ... asa-i ?
Daca se intampla in mers .... popa.gif rolleyes.gif
AR-18-MOS
Si nu ai sesizat un comportament mai ciudat al volanului in ultimele zile? Iti dai seama ce se intampla daca erai in mers intr-o curba ... ?
cosmin_2300
Intradevar si eu am ras cand am citit titlul topicului ... dar cand am citit problema mi-a trecut zambetul de pe buze smile.gif
Asa se intampla cand te doare in cot de masina ... ce-ti pasa daca ai joc la directie , n-ai frane , n-ai directie ( vezi cazul tau Bullix ) ... e Dacia ... merge !
Daca ti se intampla in curba ? Pe drum ? Treceai pe strada cu 50 km/h si ti se strica in mers ... intrai pe trotuar si omorai cateva persoane ... mai gandeai asa ?
REPET : tamponul ala NU avea cum sa cedeze fara sa-ti dea "semne de oboseala" inainte !
sobolan
hmm...asa este,ai dreptatea ta.....poate ceda,totusi, si pe neveu....vb. lor: e dacia !
Muttley
Tamponul (care de fapt e pinionul casetei) se gaseste si costa-n jur de 60 RON. De inlocuit e destul de nasol pt ca e greu accesibila zona.

Am ramas putin blink.gif citind ce ti s-a-ntamplat... Fiind o piesa de securitate "de gradul 1" ca sa-i zic asa, mi se pare cel putin uimitor ca a cedat.

Ai obiceiul de a roti volanul pe loc la parcari? Mergi cu presiune mica in rotile fata? O explicatie trebuie sa existe...
Paca
popa.gif fereasca dumnezeu de asa problema in mers
Bullix
Daca am 5 centimetri spatiu fata de masina din fata si tot atat de cea din spate si VREAU SI EU SA PLEC, normal ca invart rotile pe loc. Am rotile umflate moderat. Cam la 1.8 fata, 2 spate. Oricum, joc aveam intr-adevar de ceva timp, dar din interior, de la primele bucsi.
Am inteles ca piesa respectiva se gaseste pe la 70 de ron cu tot cu axul volanului, pentru ca acea legatura este cu 2 nituri. Doar celelalte 2 prinderi, spre caseta, sunt cu suruburi. Manopera nu poate fi foarte complicata, dar parca tot nu m-as baga singur. Am indemanare, ma pricep, dar am mana cam pacatoasa. Adica il servesc pe unu' cu un pahar de apa si se ineaca etc. Intelegeti voi...

PS: ati intrat si voi pe www.rabla.info? Voi ce ziceti? Mie mi se pare o meschinarie totala site-ul ala! Vai, draga, avem prea multe rable... ce sa zic. Si nu mai poate cineva sa respire de ele? Alea macar nu polueaza, ca stau dracului pe loc! Da' de masinile scumpe de sute de mii de euro de care te impiedici pe strada din fata blocului nu se va plange niciodata nimeni? VAAI, CE PROST O DUC ROMANII! Frate, e Bucuresti aici sau e LAS VEGAS? Li s-a urcat bolsevicilor capitalismu' la cap! Hai sa mitraliem toti saracii!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.