Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: telecomanda alarma
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
GARFIELD 87
servus , am si eu o problema si daca ma poate ajuta cineva ii voi fi recunoscator, la alarma de la masina am 2 telecomenzi , una care am folosit tot timpul iar cea de-a 2 am avut-o de rezerva, si acum cand sa o folosesc si pe cea de rezerva nu mai functioneaza se aprinde ledul dar nu o citeste , tin sa mentionez ca la inceput a mers , bateria nu este consumata ce poate sa fie ph34r.gif excl.gif please help

4 Apr 2008, 21:34:
haide-ti daciosilor nu ma ajuta si pe mine nimeni? mad.gif
sobolan
pui alarma pe functie de invatare si o mai "inveti" odata cu amandoua....asta ar fi o solutie...ai mai putea sa desfaci telecomanda si cu butonul apasat si surubelnita-n trimmer invarti(doar daca stii ce si cum,daca nu aplica prima metoda).....
GARFIELD 87
pai si cum sa o pun pe functia invatare ca alte butoane nu are decat ce este pe telecomanda , pe unitatea centrala nu are nici un buton?
sobolan
are....butonul vallet wink.gif ...iei manualul de utilizare si vezi cum faci sa intri in meniul de invatare....apoi o "inveti" din nou ambele telecomenzi...daca mai ai vreuna-n plus o inveti si pe aia....
dacia mea se deschide si cu telecomanda de la alarma montata pe reno...asa am facut-o eu....deci merge.....
GARFIELD 87
dar se poate asa stand degeaba sa nu mai functioneze?
sobolan
sincer da....asa patisem eu cu una din cele de la dacie....poate o fi fost scapata jos in timpul ce a mai stat degeaba prin casa....poate....are in ea un oscilator cu quartz care,la socuri,isi modifica "parametrii".....depinde ...tu fa ce am zis eu si se rezolva...stai fara grija....
GARFIELD 87
ok ms ciff sper sa rezolv problema ms inca o data
sobolan
ok....dai PM sau postezi...ia si citeste bine manualul alarmei......
parpanel
Daca spui ce alarma ai pe masina, ar fi mai usor sa te ajute cineva.
C a t a l i n
Oscilatorul cu quarț nu își modifică nimic.
Alarma pe care o are el nu știe să învețe nimic.
În telecomandă nu are trimmer.
GARFIELD 87
am alarma fighter din carrefour
problema este ca functiona nu avea nici o problema de aia era si de rezerva , iar acuma cand am incercat-o la masina ... recreatie mare...
n3m0
Daca e Fighter F14, nu are buton vallet. Invatarea altei telecomenzi se face prin rotirea cheii de contact si butoanele de la telecomanda. Scrie totul in prospect.
GARFIELD 87
pai asta este chestia ca nu mai am prospectul wink.gif
parpanel
Asta e avion sau alarma?
n3m0
E alarma. Pun si poza cutiei. E facuta cu un telefon. Daca aveam aparat foto digital puneam si prospectul, asa....
sorin1983
incearca sa faci asa: pui contactul si il iei ... asta o repeti pana cand sirena face 2-3 bipuri! atunci apesi orice buton al telecomenzii si vezi daca face un bip parca... iei contactul si incerci telecomanda! asta ar fi varianta daca nu ai un butonas mic cu rosu in cap numit valet de care au zis si altii mai sus
sobolan
QUOTE(MAERSK @ 4 Apr 2008, 23:00)
Oscilatorul cu quarț nu își modifică nimic.
Alarma pe care o are el nu știe să învețe nimic.
În telecomandă nu are trimmer.
*



1.nu ai dreptate
2.nu zau?esti sigur?
3.are SIGUR....

am montat multe alarme de-a lungul timpului......il asteptam pe initiatorul topicului sa posteze....s-a rezolvat?
argon
Ai idee daca poti invata o alta telecomanda la o alarma typeR? prin alta telecomanda ma refer la o cheie de Logan, cu butoane blush.gif Sau ai idee de o alarma care poate fi invatata dupa o cheie de Logan?
sobolan
argoane,asta n-am incercat.....poti incerca tu punand alarma pe 'invatare' si cu cheia in mana ii dai bice biggrin.gif
argon
nu stiu cum pun alarma pe invatare, incerc metoda de mai sus, cu contactul pus si luat de mai multe ori?!
viorel 77
Ce aveti frate cu invatatul asta?
Cum sa invatati o cheie la o telecomanda?

8 Apr 2008, 07:31:
Scuze!
Pe alta alarma.
argon
Asta e cheia mea, are in interior placa cu circuite, baterie, tot tacamul.
sobolan
QUOTE(argon @ 8 Apr 2008, 07:28)
nu stiu cum pun alarma pe invatare, incerc metoda de mai sus, cu contactul pus si luat de mai multe ori?!
*


nu stiu exact.....mai ai manualul alarmei?ca acolo scrie exact cum sa 'accesezi meniul' alarmei...
argon
nu avea manual de cand am cumparat-o, doar schema.
viorel 77
Nu merge.
trebuie sa te duci la ei sa modifice fregventa.(de la alarma la cheie.)
argon
la care ei?
viorel 77
La un service, sau la cei care ti-au montat alarma.
Daca ai montat-o singur, trebuie sa gasesti un service care monteaza alarme si sa incerci acolo.
Asa am vrut si eu la Skoda, si aia nu au vrut sa umble in cheie ca pierd garantia.
sobolan
QUOTE(viorel 77 @ 8 Apr 2008, 07:35)
Nu merge.
trebuie sa te duci la ei sa modifice fregventa.(de la alarma la cheie.)
*



mai,tu vorbesti numa' prostioare.....

LE:DACA ALARMA ARE FUNCTIE DE INVATARE,VA INVATA APROAPE ORICE TELECOMANDA.....scuze de CAPS LOCK laugh.gif
argon
garantia la ce sa o pierd? huh.gif
sobolan
la cheia de logan,poate blink.gif ...el stie ce scrie....am dat un LE mai sus....
viorel 77
Cheia de la masina si o telecomanda, au fregvente diferite.
Nu o sa inveti niciodata o cheie sa mearga la o alta alarma.
Crede-ma si eu am incercat acelasi lucru.
Cu garantia, eu am incercat cand am cumparat masina.
sobolan
da' nu tre sa inveti cheia dupa alarma....invers maestre radmasa.gif ...daca n-ar avea frecvente diferite,cu o telecomanda(cheie 'electronica') ai deschide 10 masini sau mai multe dry.gif
viorel 77
Pai atunci poti muta inchiderea pe alarma. Nu
Si ai rezolvat problema.
argon
ce inchidere nene, e vorba de Dacia 1310, cu alarma si inchidere TypeR si butuc+implicit cheie de Logan.
viorel 77
Scuze am crezut ca vrei pe Logan. (am crezut ca ai si inchidere)
Asa se poate cu fregventa.
M-a indus in eroare sobolan cand a zis ca trebuie sa inveti telecomanda dupa cheie ( ai zis invers).

sobolan
mai nenea cu tractoru'...telecomanda e telecomanda si cheia e o lama metalica excl.gif ...tu intelegi de-aiurea si daca nu intelegi e pb. ta.....
viorel 77
OK
Ajungem sa ne certam.
Vorbim 5 lucruri diferite.
Si ma iei si la misto.
Te las pe tine ca vad ca stii mai multe
NU VREAU SA NE CERTAM.
Scuze ca m-am bagat.
bibicu'
deeeeci!!! stiu ca este prea tarziu, poate ca ti-ai schimbat alarma de atunci dar lucrurile stau cam asa (oricum este util si pt viitor):

Alarma trebuie sa fie montata ca la carte(adica alarma trebuie sa stie daca contactul este pus sau nu)
cu usa deschisa
pui contactul si il iei de 7 (sapte) ori ultima ramane cu contactul pus
se aprind semnalizarile o data sau auzi releul din alarma 1 data
apesi pe un buton (cel mai sigur de inchidere)
se aprind semn de 3 ori
iei contactul si GATAAAAAAA

asa scrie in prospect Bafta!!! biggrin.gif


AAA si inca ceva : Daca vreu sa dau un sfat chiar e necesar sa am cont ??
Nici nu stiti cat de multi stiu dar le este lene sau altceva sa-si faca cont (era doar o idee)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.