Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cutie de viteza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kalyyyyyy
Maine am un drum de facut cu masina si am nevoie repede de ajutor.Problema:azi merg eu frumos cu masina si deodata schimbatorul de viteze devine ca batul cu care invarti in mamaliga,nu mai nimereste vitezele,cand este intr-o viteza are joc si lateral si longitudinal.M-am facut verde(fiind departe de casa) si am inceput incantatiile si rugaciunile.Acestea au functionat si am ajuns acasa.M-am bagat sub masina si am descoperit ca problema este minora:schimbatorul propriuzis care are o tija orizontala care intra intr-un fel de bucsa ar fi trebuit sa fie fixat cu ceva la capat sa nu iasa bucsa respectiva.Nu mai este!Daca nu ma insel se numeste ansamblu timoniera piesa la care am eu probleme.Pe moment am pus o bucata de furtun si un colier strans tare dar as dori daca se poate o poza sau o explicatie a pieselor care se aflau odata acolo.Daca nu ma insel erau si niste bucsi tubulare de cupru dar cea mai mare dilema este de cum este fixata in capat.Mi s-a parut ca era un sant pentru un stift dar nu sunt sigur.Help!!<repet maine am drum cu masina afara si e cam necesar. P.s. in 30 de minute nu am gasit nimic,probabil exista ceva pe tema asta dar este bine ascuns.
mircea.a
Intr-adevar, acolo ar trebui sa fie doua bucsi de bronz si in santul respectiv un stift. Daca nu gasesti stift pe masura poti sa faci o carpeala cu o sarma mai tare.
kalyyyyyy
Am gasit dupa lungi cautari pe forum o poza cu ansamblu(sper ca respectivul nu vrea drept de autor smile.gif ).Locul problemei este cel incercuit(impatratuit) cu rosu iar unde este patratul albastru, tija respectiva poate iesi liber din bucsa respectiva(am aflat ca se numeste bieleta).Inauntrul bieletei ar trebuie sa fie niste bucse cilindrice(de ce 2 nu stiu) iar la capat...la capat nu stiu si va intreb pe voi,din poza nu reiese clar.
mad toz
Sper sa nu se supere autorul topicului ,nu vreau sa deschid altul.Am si eu o problema constata in seara asta,si cum nu prea ma pricep la cutii de viteza cer sfaturi.
Problema arata in felul urmator : cand masina sta la relantii trepideaza schimbatorul si se aude o bataie in podea(nu este bataia de priza pentru ca face si cand tin ambreiajul apasat).Cand tin schimbatorul cu mana nu se mai aude.
Intra frumos in viteza nu e nicio problema.
Sa fie vreun tampon rupt la cutie?Sau de la timoneria de vorbea colegu' mai sus?
Ionescu
Patina nu are cum sa fie. Dupa mine, e suportul la cutie care e ori rupt, ori daca are vreo bucsa de cauciuc aceea s-a defectat. Cel mai simplu, baga-te sub ea (cu masina f. bine asigurata) si misca cu mana. O lampa ar fi utila sa vezi ce e pe acolo.
Referitor laprimul subiect: nu dispera problema nu e grava, trebuie doarr schimbata patina. Pentru ca te grabesti, solutia din poza mi se pare ok! Succes!
O mica precizare, aceste probleme nu sunt cu cutia propriu-zis, ci cu "interfatza" om-cutie de viteze smile.gif
mitu2002
kalyy... inlocuieste bieleta cu una de tip nou o sa fii uimit de rezultate o sa gasesti mai usor vitezele plus ca mai rezistenta neavint cuplajul ala patrat de cauciuc la jumatate la mine are un sant in care intra o siguranta asemanatoare cu cea care tine rolele cu ace la planetara(sper ca stii cam cum arata)
mad toz posibil sa fie vrun tampon rupt sau pe duca sau unul din suporti rupt sau fisurat(pote cel care are corp comun cu suportul tobei de esapament si se ating intre ele blink.gif )
kalyyyyyy
Repet ,nu am probleme cu bieleta in sine ,vreau doar sa stiu cum e legata maneta de bieleta,atat(poza de mai sus nu este a mea).
Gheorghedracu
pai ti s-a spus. Doua bucse de bronz. Doua pentru ca au cite un guler la capat si se baga una dintr-o parte, una din cealalta iar apoi intra axul ala prin gaura, iar la capat stiftul care tine tot ansamblul pe loc. Succes!
kalyyyyyy
Am facut reparatia azi.Intradevar sunt 2 bucse de bagat si o saiba.Eu m-am chinuit fara groapa,doar cu masina pe cric si nu recomand nimanui sa incerce asta,e al naibi de inconfortabil si inevitabil te murdaresti ca porcul.Daca cineva are problema asta mai bine da 5-10 lei la un mecanic sau service.Se poate inchide din partea mea.
daniM
Fratilor,mi-am luat si eu o Dacie 1310 L din 1999,1397cmc,si problema e ca ii gasesc destul de greu vitezele.Ce ar trebui facut(schimbat)pe la ea ca sa fie cutia iar ca noua?
baranga
QUOTE(daniM @ 14 Dec 2008, 23:02)
Fratilor,mi-am luat si eu o Dacie 1310 L din  1999,1397cmc,si problema e ca ii gasesc destul de greu vitezele.Ce ar trebui facut(schimbat)pe la ea ca sa fie cutia iar ca noua?
*



elimini toate jocurile de la timoneira wink.gif
daniM
wacko.gif blink.gif ce e aia?sa nu ma pacaleasca vreun nene mecanic...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.