Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ovy22_junioru
salutare baieti. am si eu o problema majora : nu intra in a 5-a deloc. am avut tampoanele rupte, le-am schimbat dar degeaba se misca cutia la frana de motor si pe deasupra intra greu si in celelalte cateodata . tin sa precizez ca uleiu in ea e nou dar o chestie care4 mia dat de gandit ar fi faptul ca viteza 1 ar fi precum a 3-a si a 3-a ar fi precum a 5-a iar la mersu cu spatele nu e nevoie sa apas doar fac manevra ca si cum as baga a 2-a si gata . va rog frumos dati-mi si mie un sfat ce sa i fac ca la cutii nu am lucrat niciodata. Tamponu din stanga al motorului l-am schimbat dar precizez ca este elastic. cand o accelerez motoru se inclina spre dreapta, are vreo influenta ??
mihai0070
Tampoanele au o mare influenta in cuplarea treptelor de viteza, daca nu iti mai intra in treapta a 5a de loc , posibil sa fie inelul sincronizator sa aiba uzura in zona de actiune a crabotilor si asta iti blochiaza cuplarea tr a 5 a. repararea are loc numai faca desfaci cutia, si faptul ca o ai mai in scurt , adica 1 il confunzi cu 3 si 3 cu 5 , este prosibil din reglajele timoneriei a bucsilor si eventual a arcului de rapel , in nici un caz nu reglezi acea distanta de cuplare la maneta din cutie
pcostica
da tamponul din dreapta mai e bun sau...e rupt si ala.
Bafta.
ArtVandelay
search..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.