Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imi creste nivelul la ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gothe
am si eu o problema ....imi creste nivelul la ulei .nu scoate fum si uleiul nu miroase a benzina ,nici apa nu imi scade.Am observat ca asta se intimpla de 2-3 schimburi
ydaniel
1-esti sigur ca locu unde parchezi e drept?
2-sigur nu are apa in motor?
3-ce culoare ai uleiul?
gothe
locul este drept si uleiul nu are apa ca acum 2 saptamini am facut schimbul si am verificat in fiecare zi, culoarea este normala
ydaniel
cu cat a crescut nivelu? sleep.gif
augustinel64
daca era apa se spumeaza uleiul. Daca este benzina ar trebui sa miroasa. M ai verifica dimineata cu atentie nivelul
gothe
a crescut cu 1 cm pe joja
ydaniel
1cm e f mult.sigur nu ai pus mai mult ulei???
gothe
in primele zile a fost normal

6 Apr 2008, 06:26:
dar daca motorul merge este vreo problema ca are nivelul asa mare
ydaniel
pai se poate sparge vreun simmering,poate sari dopu de la capacul culbutorilor...
mihai0070
sau nu se imtimpla nimic si motorul consuma surplusul de ulei.
pcostica
altceva decat apa sau benzina nu are ce sa intre in ulei.1 cm pe joja este aprox. 1litru.
Bafta.
Ionescu
Ar mai fi o varianta: ai pus ulei in filtru, unde intra cam aproape un litru, iar apoi ai pus si in motor o cantitate cat scrie in carte de exemplu. Asta ar fi o explicatie. unsure.gif
Dar e ciudat. Nu are cum sa se completeze cu un litru din ce nu e, nu? Sigur nu miroase a benzina? Ia o picatura de pe joja si freac-o intre degete, vezi daca e unsuroasa si cat... daca se usuca repede de pe deget, atunci e benzina. excl.gif
Ciudat, oricum, succes!
Minel
Verifica cu atentie urmatoarele 2 aspecte care iti pot afecta cantitatea de ulei din baie :
1. Membrana de la pompa de benzina
2.Antigelul din vasul de expansiune ,sa nu prezinte pete ,sau ma rog urme de ulei

Daca aceste doua cauze le-ai eliminat atunci ramane varianta ca in momentul schimbului pui prea mult ulei in motor ...
gothe
multumesc am sa verific la urmatorul schimb de uleui . acum am mai dat drumu la ulei si este la nivel
eminence
Salut, am si eu o problema asemanatoare, mi-a crescut (putin) nivelul si am constatat ca miroase putin a benzina. Am schimbat membrana de la pompa de benzina (era cam obosita) si acum am o dilema: ce fac cu uleiul? Il schimb? E Elf 10w40, nu are decat 2000km. Presiunea nu scade mai mult decat de obicei (minim 2 bari la 86grade la relanti, 3-4 in sarcina).
Sorin_18
daca nivelul nu a crescut prea mult lasa uleiul vechi daca a crescut mult
schimbal..
Victoras2001
Cand ma gandesc ca ti-ai editat postul... radmasa.gif
pavel_daniel
pentru IONESCU. Poate in filtrul tau intra 1 litru de ulei daca ai RABA sau alt gen de utilaj forestier.In filtru de Dacia intra aprox.250 de grame.
eminence
Nu mi-a crescut mult, poate 2 mm, dupa ce am schimbat membrana la pompa de benzina am facut un drum mai lung cu ea si a scazut nivelul (probabil s-a evaporat din benzina...), am completat ulei, acum e la nivel.
Sa-l las asa? Nu vreau sa-mi compromit motorul, nu are decat 10.000-12.000km de cand i-am facut setul, dar nici sa nu irosesc uleiul semisintetic (n-a fost tocmai ieftin smile.gif ).
Sorin_18
mergi cu uleiul in continuare,nu pateste nimic motorul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.