Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: indicatoarele din bord nu mai functioneaza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bytzu18
in urma unei lovituri puternice cand am cazut cu roata din fata in canal nu imi mai mergindicatoarele din bord bine...sunt momente in care merg si mom in care nu merg. Am verificat sigurantele, totul e ok, cu exceptia cele-i de-a 3-a cu indicatorul "30" care este in general cam fierbinte din cauza consumatorilor (incarcator in priza brichetei, lumini, aeroterma, casetofon). cel mai probabil un contact face figuri....pe unde as putea sa-l caut?
Aaa...dak tot am pomenit de lovitura, mi s-a strambat janta pe fata vreo 1,5 cm in zona buzei dar numai pe exterior iar cauciucu e ciupit un pic....se poate repara janta sau iau alta noua si dak asa cam cat costa o janta de dacie?
MS anticipat
ceaki
verifica primele doua sigurante de sus, de acolo-i baiul. pot sa fie bune da sa nu faca bine contact piciorusele dintre ele. misca-le in timp ce e pus contactu si vezi daca merge
kopey
Janta Dacia ( culoare neagra)- 85 ron
janta se poate repara prin roluire ( mai multe detalii la vulcanizare)
ydaniel
janta de uzina -75lei.
mai bine iei noua decat sa o roluiesti.
SSilent
nu cred ca merita sa-ti iei janta noua la drumurile pe care le avem....
ovidiun
sal, asta e primul meu mesaj biggrin.gif

8 Apr 2008, 09:01:
ca tot veni vorba de indicatoare...mie nu imi merge indicatorul de benzina. Se schimba greu, banuiesc ca unul nou nu e asa de scump.
Minel
QUOTE(ovidiun @ 8 Apr 2008, 09:00)
sal, asta e primul meu mesaj biggrin.gif

ca tot veni vorba de indicatoare...mie nu imi merge indicatorul de benzina. Se schimba greu, banuiesc ca unul nou nu e asa de scump.
*




In primul rand te salut si iti urez bun venit pe forum .
Verifica mufa de la rezervor , acea are 2 fire (unul pt indicatorul de benzina si unul care iti aprinde becul din bord)
Se verifica (cu contactul pus ) punandu-le la masa pt un timp foarte scurt , cand pui firul de la bec avertizor la masa acesta trebuie sa se aprinda iar cel indicator sa indice maxim ,
Daca verificari iti ies bine ,poti sa fi sigur ca indicatorul de benzina este bun si in cel mai bun caz pt tine trebuie curatate doar contactele de la mufa respectiva

Bafta !
bytzu18
gata, am rezolvat problema care era relativ simpla. am desfacut panoul sigurantelor si un fir de la siguranta a 2-a nu face contact bine...totul e ok.
Ovidiun itzi urez si eu bun venit si iti sunt la dispozitie cu cat ma pricep si eu ca si eu sunt incepator in ale "misterioasei" dacii;)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.