Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aprindere electronica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
za_kristake
Am cumparat si eu o aprindere electronica pe care am montat-o pe masina si functioneaza. Problema e ca pe borna de minus a bobinei de inductie unde vine montata aprinderea vine si firul de la turometru, iar acum acul turometrului oscileaza indicand eronat rpm. Pot lega la alternator firul de la turometru? si unde. Si dati-va o parere e ceva de capu la aprinderea asta?
brigada_diverse
si daca il muti pe alternator ce ai facut?
el trebe sa masoare cate impulsuri primeste bobina
o fi aprindere multispark..sau nu e contactul perfect
pe clasic merge bine?
za_kristake
am si un filmute sper sa mearga

7 Apr 2008, 21:32:
pe clasica mergea perfect

7 Apr 2008, 21:39:
firul de la turometru
gotronic
Nu este de la aprindere, poate fi din mai multe cauze: contacte imperfecte la firul de la turometru sau joc radial mare la axul delcou, sau la platoul platinei mobile, platina cu lamela arcuita prea moale....Aprinderea "simpte" orice "balbaiala" atat mecanica cat si electrica. dar si turometrul poate fi de vina.! Vad cxa nu este original. depinde de unde ai luat alimentarea (trasee de masa care se suprapun cu traseele de forta). Sunt multe ...trebuiesc verificate toate.
sad.gif
paul_damian
In plus de ceea ce a spus gotronic: acelasi tip de aprindere e si pe berlina mea. Turometrul (cel original de pe bord) nu oscila dar a inceput sa faca altceva: pica la 0 si apoi revenea, in decurs de <1sec. In plus de asta il mai apuca cateodata sa "se dea peste cap" si nu-si revenea pana nu opream motorul. Dar functioneaza de mai bine de doi ani asa. Avand in vedere cate avantaje am avut... problema mi s-a parut nesemnificativa.
mad_biker
Aceasi problema am avut-o si eu dar pana la urma am gasit cum sa-i dau de cap. Firul care duce de la aprindere la delcou (in locul in care a fost firul condensatorului) nu statea bine, asa ca am strans piulita aia bine si problema s-a rezolvat. Poate e acelasi lucru si la tine, doar un contact imperfect. smile.gif
argon
Exact la fel imi facea si mie, dar cu o Malvina veche, am pus Gotronicul si merge perfect. Vezi de asemenea surubul platinii, mai exact saiba izolatoare, si izolatorul lui, ce patrunde in peretele delcoului, sa nu fie crapat sau deformat si sa fure scanteie.
kalyyyyyy
Se potriveste intrebarea mea aici:mie imi merge bine turometrul(at 011 cu senzor) dar asta pana la 5000 de ture,de acolo se da peste cap,mai exact revine la 0.E doar turometrul,nu se schimba comportamentul masinii(nu da in nas sau altceva).Cum nu ajung prea des la turatiile alea nu m-a deranjat,dar totusi,de la ce este?
KTC
La mine cu aprinderea rosie de Targu-Mures merge pana la 4500-5000 si pe urma cade la 0. Cum cobor sub 4500-5000 de ture isi revine si incepe sa indice din nou. Asta de cand am montat aprinderea

Pana in 4500 de ture indica foarte corect.

La orice nivel de turatie (0-6000) motorul merge super bine, deci problema e undeva din turometru. Atata timp cat motorul merge ok si masina trage mult mai bine nu ma deranjeaza aspectul turometrului.

Incearca sa vezi cum merge cu un turometru normal de dacie.
za_kristake
Nici eu nu sunt tot cu ochii pe turometru dar ma mai uitam sa nu merg subturat si ma mai ajutam cand faceam cate 1 reglaj la carburator. Deci turometru a functionat perfect pe aprinderea clasica, dar acum acul urca coboara urca coboara cate 2-3 sute de rpm asa la relantiu. Si de strans sunt stranse toate bine, si nu as schimbao inapoi pe clasic ca trage mai bine cu asta. Mentionez ca firul care masoara impulsurile electrice e montat pe borna - a bobinei de inductie pe care l-am lasat acolo doar ca am montat si modulul acela acolo.
gotronic
Curata de praf si murdarie un pic bobina aia de inductie, ca la umezeala papucul ala de la turometru atinge masa bobinei, si pe el sunt 450V. Eventual pune-l pe deasupra bornei aprinderii care este o distanta mai mare fata de masa.!
unikat45
salut ..problema ca a ta am avut si eu... cand am montat prima data aprinderea... a doua zi am luat-o de la capat si pas cu pas am respectat instructiunile de montaj...se pare ca initial reglasem platina aiurea...asta avand un efect negativ asupra functionarii aprinderiii
za_kristake
se poate unicat. caci am luat aprinderea de la magazin si am montat-o acolo in parcare. Inainte sa montez aprinderea am mers pana la magazin cu masina mergea perfect dupa ce am pus noau aprindere turometru ca pixu. Acum am inteles de unde e problema dar poate turometru meu nu functioneaza impreuna cu aprinderea asta poate il bruiaza
Hacker
Cat e o aprindere? Vreau sa imi pun si eu. Care sunt firmele recomandate?
gotronic
De ce nu treceti voi discutiile aici http://www.daciaclub.ro/aprindere-electron...2993-s3960.html , ca este un topic despre aceeasi treaba si mult mai vechi si mai "discutat". Astfel o sa fiti vazuti de mai multi forumisti si poate o sa primiti mai multe informatii. Eu am primit un link din intamplare de la un coleg de forum, altfel nu citesc toate topicurile. La fel ca mine mai sunt si altii. Unii care nu citesc, altii care sunt incepatori si nu stiu sa caute.!!! wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.