Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Kia Cee'd
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
ady85btz
Kia Cee'd 1.4 16v si 109 cai.Ea a fost norocoasa wub.gif care mi-a devenit "partenera" pentru urmatoarea perioada(sper sa fie cat mai indelungata).
Totul a inceput dupa ce-am trecut printr-un nefericit accident(postul 15) in care mi-am pierdut Logan si Slava Domnului ca doar pe el l-am pierdut! In timp ce-mi asteptam banii de la Casco am inceput sa-mi caut sortita.Bugetul era undeva in jurul a 13.000 euro.Am avut de unde alege,dar in decizia mea a avut intaietate siguranta(atat activa cat si pasiva).
De ce am ales Cee'd? Simplu :cea mai buna oferta dotari/calitate/pret/siguranta/confort.
Masina are un motor 1.4 16v si 109 cai,varianta de echipare BEST(editie limitata din ce-am auzit),pretul a foste de 11.854 DDP si printre dotari mai importante as enumera:
*ABS si EBD
*Air-bag-uri frontale,laterale si tip cortina
*Directie asistata electric variabila
*Aer conditionat manual
*Geamuri electrice fata
*Oglinzi electrice si incalzite/vedere panorama
*Sistem audio mp3: 4 difuzoare si 2 difuzoare pentru frecvente inalte
*Dispozitiv USB+AUX
*Computer de bord
*Comenzi volan
*Volan reglabil pe inaltime si adancime
O prima impresie in cei 8 km pe care i-am facut pana acasa: WOOOW !!! Din primi 8 km am observat ca motorul este foarte sprinten,stabilitatea excelenta iar directia dementiala...sa nu uit: confortul excelent!
Ce-mi mai place la masinuta asta este ca a obtinut 5 stele la EuroNCAP, are suspensie spate independenta ,distributia pe lant , amortizoare cu gaz si 7 ani garantie.
Parti negative nu i-am gasit momentan biggrin.gif ,dar cu siguranta o sa le postez in cazul in care vor exista(Doamne fereste sa existe biggrin.gif )
Urmeaza ca joi sa-mi montez o alarma cu pager(MAAT 7500) si in rest sa ajung la cat mai multi km fara incidente blush.gif ! O sa revin si cu alte impresii/pareri.
Drum bun la toti !
Lostboy
frumossssssssssssssssss!
S-o stăpânești sănătos fără evenimente nesoale!
Numai bine!
Alexu7
you l bastard !!!

radmasa.gif tongue.gif


cred ca ai facut cea mai buna alegere.

sa te poarte sanatos wink.gif
ady85btz
Multumesc frumos blush.gif
Nici bine n-am postat ca ati si aparut tongue.gif
xcss
Felicitari!
Lostboy
să mai pui niște poze!
pastrama
Bravo domle! Excelenta alegere! cool.gif
Muuuulti km fara incidente si sa te duca unde nici nu visezi! biggrin.gif
Alexu7
QUOTE(ady85btz @ 8 Apr 2008, 14:15)
Multumesc frumos  blush.gif
Nici bine n-am postat ca ati si aparut  tongue.gif
*




tura asta te iertam,
ieri cand ai ridicat-o, asa ziceai,
te credem ca nu ai mai avut timp si de forum cool.gif
Stefan
tradareee!!
s-o stapanesti sanatos1
Manuel
Bravo, felicitari!
Multi km fara probleme!
RSV
Imi place foarte mult masina ca dotari/pret/culoare/siguranta.

Era sa uit, cica se fabrica in SLOVACIA in cea mai moderna uzina de automobile din Europa.

Sa o stapanesti sanatos si de data aceasta fara accidente.


Ceea ce as dori sa te rog ar fi sa postezi din cand in cand impresiile tale despre masinuta deoarece atat eu cat si alti colegi de forum cred ca am dori sa trecem pe viitor de la LOgan la C'eed.
hellcat
Bravos!! smile.gif
Si ramai prin zona ca trebuie sa apara manucu01...o sa va intelegeti perfect! tongue.gif
valpred
Sa o stapanesti fara evenimente neplacute
Zi-ne mai multe despre calitatea materialelor la interior ... pls
AIX
Felicitari! Pozitia la volan cum este? Ce anvelope are?
Zippy
S-o conduci cu placere! Am un ceed SW 1.4 best in familie pentru iesiri in afara Bucurestiului.Acum are 2000 km si pot sa zic ca a fost cea mai buna alegere.

Nu te-a atras mai mult proceed-ul? smile.gif

p.s:ai fost inspirat cand ai ales culoarea, sunt de parere ca o scoate cel mai bine in evidenta.
ssilviu
QUOTE(AIX @ 8 Apr 2008, 15:39)
Felicitari! Pozitia la volan cum este? Ce anvelope are?
*



Destul de joasa. Michelin Energy.
Zippy
Confirm! Nu reusesc sa vad botul masinii.Pe mine nu ma deranjeaza pentru ca simt masina cat e de mare in fata dar sunt unii care sunt incomodati de chestia asta.E probabil si datorita faptului ca echiparea Best nu are scaune reglabile pe inaltime. Doar volanul e.
2dor
Super misto masina, sa te tina mii de km fara incidente.
cristi.r
Deci ai comis-o pan' la urma biggrin.gif. Ai tacut malc si-ai "actionat" !
Bravo ! Felicitari ! Daca-mi place ceva in mod deosebit la masina asta este plansa de bord si botul masinii. Motorul ... hmm ... nu se mai fac motoare proaste la ora actuala ...
Iti urez sa faci 1 milion de km cu ea fara nici macaro pana de cauciuc !!!

RSV: Lasa faptul ca este facuta in slovacia. Putea fi facuta si-n uzbekistan. treaba e ca are caroserie galvanizata si e destul de ieftina.

Zippy, cred ca o se se confunde destul de usor cu asfaltul drumului in anumite conditii, insa daca merge cu farurile aprinse ... ady, deci este gri sau,... ? recunosc am citit pe sarite postul tau, doar dotarile si pretul m-au interesat ...

Auzi ce-ti ureaza lostboy, "fara evenimente nasoale" radmasa.gif adica ... sa nu fie nasoale ... radmasa.gif
Zippy
"Machine silver" este culoarea daca nu ma insel (apropo vopseaua metalizata e moca la ceed wink.gif )

Motorul 1.4 are vana, cei 109 cp se simt foarte bine, iar consumul e mai mic ca la solenza (in oras).

Eu stiam ca isi ia ceed, il tot vedeam pe forumul kia tongue.gif
Gata!Nu ma mai bag peste topicul lui ady excl.gif
bear_mc
Hai ca de cand asteptam. biggrin.gif Sa o stapanesti sanatos si sa ai numai drumuri frumoase la volanul ei si sa ma plimbi si pe mine. smile.gif
cristidb
S-o stapanesti sanatos. Are toate optiunile strict necesare.
Sa ne spui si costurile de intretinere. Nu stiu cum e la Kia, dar la Hyundai sunt cam scumpe si dese reviziile. Se merge pe principiul masina ieftina cu intretinere scumpa.
Cypher4laguna
Stimabile sa te bucuri de ea si sa aiba ea grija de tine!
alecsz99
QUOTE(ady85btz @ 8 Apr 2008, 15:13)
Kia Cee'd 1.4 16v si 109 cai.
Urmeaza ca joi sa-mi montez o alarma cu pager(MAAT 7500) si in rest sa ajung la cat mai multi km fara incidente  blush.gif ! O sa revin si cu alte impresii/pareri.
Drum bun la toti !
*




In primul rand sa o stapanesti sanator si...fara incidente!

In al doilea rand...la ce dealer ai apelat?

Si in ultimul rand...din cate stiu daca vei monta alarma aia vei pierde garantia la partea electrica...sau gresesc!


Numai drumuri bune!

2dor
QUOTE(alecsz99 @ 8 Apr 2008, 16:44)
In primul rand sa o stapanesti sanator si...fara incidente!

  In al doilea rand...la ce dealer ai apelat?
 
  Si in ultimul rand...din cate stiu daca vei monta alarma aia vei pierde garantia la partea electrica...sau gresesc!
  Numai drumuri bune!
*



Daca pui alarma la service Kia sau la cineva autorizat de catre dealer, sigur nu pierzi garantia. Deci nu stii bine.
alecsz99
Sper sa fie asa...eu am intrebat la dealer (Mit Motors - fara nici un fel de reclama) si mi-au spus ca nu pot monta decat un singur tip de alarma (si nu era MAAT) la pretul de 230 si ceva de Euro. Le-am sugerta sa aduc eu o alarma mai performant si sa o montez la ei dar au zis nu, nu se poate, numai ce avem noi! Culmea este ca si ei au recunoscut ca respectiva alarma nu face mai mult de 400 RON insa "pentru ca riscam si va oferim in continuare garantie la partea electrica pretul ni se pare unul corect".

Chipu
Bravo,
asta e masina de care o sa-mi para mereu rau ca nu o am.
Dar scap eu de nevoi si tot iau una in viitor.
Ce-i drept ma chinuie Pro C`eed-ul 2L CRDI si pana la 19k mai e cale lunga.
Ma incropesc cu ce am pana atunci rolleyes.gif
adrian_c
Foarte frumoasa masina, multi KM inainte fara probleme !!

Insa te rugam sa stai pe aproape si sa ne spui impresiile dupa 20k km.
robyvol33
Mai< tata> (ca acum esti taticu nostru) smile.gif sa o stapinesti sanatos si tu si fam. multi km......... sti tu si sa-ti dea dumnezeu sanatate si bucuri alaturi de ea si fam.
scuze asta a fost ultimu pret care la-i platit(11854)sau ai mai dat ceva
masina e super cred ca e in topul la toti de aici si sa ne mai t-i la curent cu noutati
bafta multa
RSV
QUOTE(cristi.r @ 8 Apr 2008, 16:02)


RSV: Lasa faptul ca este facuta in slovacia. Putea fi facuta si-n uzbekistan. treaba e ca are caroserie galvanizata si e destul de ieftina.

*




Nu am spus asta ca un dezavantaj din contra.

Am vazut la TV un reportaj si vreau sa spun ca uzina unde se face C'eed e un imens laborator foarte modern plin de roboti.

Daca fiabilitatea se dovedeste foarte buna cred ca cei de la KIA au dat lovitura.

Sincer pe mine ma bate gandul sa-mi iau una peste 2 ani cand termin garantia la Logan.
Alexu7
ne mai zici cate ceva? unsure.gif

sau acuma ai scos-o in oras tongue.gif
Como
Era pe stoc sau ai facut comanda? In al doilea caz, cat au estimat pana la livrare si cat a durat de fapt?
ady85btz
Va multumesc tuturor pentru gandurile bune si eu va doresc aceelasi lucru si voua! Acum sa incep sa raspund biggrin.gif
QUOTE(dbcooper @ 8 Apr 2008, 15:19)
tradareee!!
*


Niciodata! daciaclub/reno o sa ramana mereu si pentru totdeauna in inima mea blush.gif

QUOTE(RSV @ 8 Apr 2008, 15:24)
Ceea ce as dori sa te rog ar fi sa postezi din cand in cand impresiile tale despre masinuta deoarece atat eu cat si alti colegi de forum cred ca am dori sa trecem pe viitor de la LOgan la C'eed.
*


Desigur ca o sa revin cu impresii/pareri si alte poze!

QUOTE(valpred @ 8 Apr 2008, 15:29)
Zi-ne mai multe despre calitatea materialelor la interior ... pls
*


Calitatea materialelor este foarte buna,comparabile cu Astra,Golf,etc....este material cauciucat,foarte fin si extrem de placut la atingere!

QUOTE(AIX @ 8 Apr 2008, 15:39)
Felicitari! Pozitia la volan cum este? Ce anvelope are?
*


Chiar daca nu are reglaj la scaun eu sunt super multumit de pozitie.Este un pic joasa dar e ok;iar reglajul volanului ajuta mult

QUOTE(Zippy @ 8 Apr 2008, 15:43)
Nu te-a atras mai mult proceed-ul? smile.gif

p.s:ai fost inspirat cand ai ales culoarea, sunt de parere ca o scoate cel mai bine in evidenta.
*


O sa merg in excursii,vacante,etc si o sa merg cu prieteni/familie ....d-asta am ales versiunea asta

QUOTE(Zippy @ 8 Apr 2008, 16:22)
"Machine silver" este culoarea daca nu ma insel (apropo vopseaua metalizata e moca la ceed wink.gif

Eu stiam ca isi ia ceed, il tot vedeam pe forumul kia tongue.gif
Gata!Nu ma mai bag peste topicul lui ady  excl.gif
*


Aia e culoarea,si nu esti singurul care m-a "mirosit" pe forumul Kia tongue.gif

QUOTE(alecsz99 @ 8 Apr 2008, 16:44)
In primul rand sa o stapanesti sanator si...fara incidente!

  In al doilea rand...la ce dealer ai apelat?
 
  Si in ultimul rand...din cate stiu daca vei monta alarma aia vei pierde garantia la partea electrica...sau gresesc!
  Numai drumuri bune!
*


Mersi pentru urari.Am comandat-o la Mit Aviatorilor pe 28 februarie si azi a sosit(nu era pe stoc).Desi dau 200 ron in plus la montaj,o voi monta la Kia pentru a nu avea neplaceri.
Ma duc acum la masina pentru o noua sedinta foto biggrin.gif
Stefan
asteptam poze biggrin.gif
C a t a l i n
Felicitări! rolleyes.gif

Eu cred că e cea mai bună alegere în 12.000 euro, având în vedere dotările, clasa mașinii, spațiul interior, și garanția.

Am mers cu una, mi-a plăcut poziția joasă de conducere, motorul FOARTE silențios, și sistemul audio, care face toți banii!

Grijă mare cu nivelul lichidului de răcire, se pare că dispare din rezervor, și nimeni nu știe unde...
semit
s-o stapanesti sanatos si cu prima ocazie sa-i dai jos stickerele alea urate de pe luneta tongue.gif
Stefan
din cate stiu eu, cateodata dealerul iti mai face un discount daca lasi stickerele alea pe masina. asa a fost si in cazul tau?
ady85btz
O sa las doar un sticker si o sa ma pun unu cu forumul kia.Nu mi-a oferit nici o facilitate,asa ca o sa-l scot !
Am mai facut cateva poze wub.gif
Alexu7
imi place consola bordului tongue.gif


stii ce vreau eu sa vad, data viitoare cand o mai pozezi fa-i o poza cu haionul deschis, sa vedem cu ce e imbracat pe interior cool.gif
Stefan
radmasa.gif , ce-i aia trusa de scule de la dacia?
ady85btz
Trusa de prim ajutor biggrin.gif .Made in Dacia tongue.gif ..o am de la logan
Sa mai ziceti ca sunt tradator mad.gif
Lideru
de ce tradator ? poti sa mai revii la o frantuzoaica mai tarziu !


s-o stapanesti sanatos, mii de km. ! tongue.gif
ady85btz
QUOTE(Alexu7 @ 8 Apr 2008, 19:30)
data viitoare cand o mai pozezi fa-i o poza cu haionul deschis, sa vedem cu ce e imbracat pe interior  cool.gif
*


Multumit? biggrin.gif
Mersi inca o data pentru urari!
DMP
Felicitari!!!
Multi, multi kilometrii fara probleme!!! sofer1.gif
Alexu7
QUOTE(ady85btz @ 8 Apr 2008, 19:02)
Multumit?  biggrin.gif
Mersi inca o data pentru urari!
*




cata promptitudine worship.gif



frumos domne', frumos,
nu se vede nici un petec de tabla icon_mrgreen.gif
BlaueCorsa
Felicitari, la multi kilometri fara incidente!
bulan
Mariaj fericit!!!Cred ca deja nu mai e domnisoara dupa ce ati ajuns acasa amandoi!Pozele puteai si tu sa i le faci mai decente nu direct nuduri pe forum ca suntem multi barbati si la noi primeaza instinctele primare.Unde plecati in luna de miere???
Merced
In banii astia nu puteai alege mai bine. Super masina. Niste jante de aliaj daca mai avea, arata de nota 10, asa arata doar de 9.95. biggrin.gif
Sute de mii de kilometri fara incindente!
ady85btz
Mersi pentru urari!
Luna de miere o s-o facem la Cheia in perioada 29 aprilie-1 mai,iar pana atunci s-ar putea s-o mai duc la un gratar la padure sa ne facem de cap tongue.gif
Masina are un minus,pe care am uitat sa-l mentionez in primul post: lipsa unui scut metalic...are doar un semi-scut de plastic care acopera cam 1/4,pentru noroi,apa e mai mult pus.Momentan se poate comanda unul de plastic care costa ca 350 ron,dar il astept pe cel de metal,pe care-l pregatesc asiaticii.
Mai jos sunt preturile la revizii exprimate in ROL
3620301.3 15k
4794474.3 30k
4566708.3 45k
5240581.5 60k
3620301.3 75k
7861461.3 90k
3620301.3 105k
5181676.5 120k
4566708.3 135k
4794474.3 150k

Un pret la consumabile
far-208
stop-124
ambreiaj(kit)-319
placute frina fata-107
placute frina spate-83
curea distributie-lant
bujii-5,6
amortizoare fata-135
amortizoare spate-135
toba finala-140
bara fata spoiler-248
bara spate spoiler-260
semnalizator-24
parbriz-420
luneta-247
oglinda laterala-240
catalizator-1400
Preturile sunt in Euro si fara TVA
cata87
s-o stapanesti sanatos !
e si alegerea mea pt urmatoarea masina...dar la vara...sper sa mai fie varianta best,ca am vazut ca pe site-u lor nu apare
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.