Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scartaie volanul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
axel
mai baieti si fete care stiti sau ati mai patit.am o berlina din 1991 si de cateva zile scartaie volanul de te scoate din masina.ce ar putea fi?astept sfaturi
asybo2002
1. cuplajul de volan
2. freaca de cochilie
RIon
nu e uns:)
asybo2002
QUOTE(RIon @ 14 Dec 2004, 23:09)
nu e uns:)

o sa razi, da la mine freaca de cochilie si i-am dat cu putina vasilina si merge ca "uns"...nu-i strop de sunet...
ady_KPK
Si eu am aceeasi problema, scartaie de ma inebuneste...Pe unde trebuie s-o ung, cum si cu ce?
RIon
cu o crema de maini, cu glicerina, vb. serios
ady_KPK
Eu chiar vroiam sa aflu un raspuns, daca tu vrei sa faci misto e treaba ta... ma refeream daca sa ung cu vaselina sau cu ulei? Si pe unde?
axel
QUOTE(asybo2002 @ 14 Dec 2004, 23:11)
o sa razi, da la mine freaca de cochilie si i-am dat cu putina vasilina si merge ca "uns"...nu-i strop de sunet...
*


ms mult .maine dim o sa fac treaba cu unsu.va spun dupa amiaza rezultatele
diaconuliviu
QUOTE(ady_KPK @ 14 Dec 2004, 23:27)
Eu chiar vroiam sa aflu un raspuns, daca tu vrei sa faci misto e treaba ta... ma refeream daca sa ung cu vaselina sau cu ulei? Si pe unde?
*


Nu a facut misto de tine; crema de miini cu glicerina e mai buna ca nu ataca plasticul. Sau, poti incerca vaselina pura neutra din farmacii, sau vaselina siliconica TRANSLUCIDA - o foloseau cei de la reparatii TV pentru izolari pe fisa de FIT- are avantajul ca nu sicativeaza ca cea alba.
Asta daca vrei sa ungi cochilia sub volan. Mai exista o bucsa in "mitraliera", la aia ai acces mai greu.

Uleiul are dezavantajul ca se scurge din locul uns, de aia se recomanda vaseline.
Dyda
Mai baieti axul volan este sustinut la cele 2 capete in mitraliera ( suport pedalier ) de 2 bucsi de cauciuc cu insertie de grafit la interior. Dati volanul jos si cu o seringa puneti ulei si gata ati scapat
axel
QUOTE(Dyda @ 15 Dec 2004, 09:34)
Mai baieti axul volan este sustinut la cele 2 capete in mitraliera ( suport pedalier ) de 2 bucsi de cauciuc cu insertie de grafit la interior. Dati volanul jos si cu o seringa puneti ulei si gata ati scapat
*


nu e de acolo!cel putin la mine.o sa incerc sa ma uit si pe la cuplajul ala
Dyda
Nu intelege gresit nu la cuplaj ax volan fac referinta ci bucsile care vin la capetele de ax si il sustin sa nu aiba joc axial, iar un este taiata, dai semicochilele jos si vezi daca face zgomot daca da este ce am spus daca nu iti atinge volanul in semicochile volan
Wolfman
Daca dati cu un spray degripant WD40 nu-i mai simplu?
Dyda
Aici merge orice lichid sau solid ce asigura ungerea
bodel
Pentu ungerea bucselor mentionate de Dyda cel mai bine ar fii sa se foloseasca un ulei sau grasime de origine vegetala sau animala pentu ca cele extrase din petrol ataca cauciucul . Am scimbat bucsile la un oltcit si le-am uns cu seu de oaie cand o sa fiu nevoit sa le schimb si la dacia mea la fel o sa procedez
michimaus
vd 40 rulez.e bun si pt scartaitul de pedale si pt semnalizare si blocul de lumini.o sa mearga mult mai bine si mai usor si mai silentios si "o sa te poti concentra pe alte zgomote"
axel
QUOTE(asybo2002 @ 14 Dec 2004, 23:03)
1. cuplajul de volan
2. freaca de cochilie
*


de la cuplaj era.nu ma scartaie.modelatorii pot sterge acest topic
Ov
nu se sterge, ci se inchide wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.