Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: rontait
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alinushy
salutare, tocmai m-a lovit o problema: cand iau viraj dreapta(in mers) se aude in stanga fata ca un fel de rontait (ca si cum ai freca mai multe pietricele la un loc)

idei ceva????? ph34r.gif
ydaniel
sigur nu atinge roata?
vi_escu
Planetara.
alinushy
aha, deci se cere planetara schimbata, 053.gif 022.gif
thnks

ps.: roata nu atinge
argon
sau reconditionata..
mihai0070
planetare nu scoate nici un rontait blink.gif planetare cand este uzata face clonk clonk in bracaj maxim pe partea avariata , cauta in alta parte dar nu la plantara
dani_devito
eu am avut rontait asa de la aparatoarea acea ce e la placutele de frana .......

dar daca e in viraj e planetara sau rulmentu.
mitu2002
rulmentul ar trebuii sa faca zgomot si la mers drept ; verifica placutele poate e vro una care atinge sau daupa u drum mai lung verifica daca se incalzeste roata respectiva
planetara bocane bine parca da unu cu ciocanu in podul pedalier
argon
QUOTE(mitu2002 @ 10 Apr 2008, 08:31)
rulmentul ar trebuii sa faca zgomot si la mers drept ;
*




gresit! pe drept imi mergea perfect, la curbe cloncaia...suspectat de toate, s-a dovedit a fi rulmentii dreapta fata. Repet...pe drept la orice viteza mergea perfect, nici un zgomot sau huruiala. Dupa demontare, cei vechi aveau cel putin o bila sfaramata..

Daca face in curba si pe liber nu cred ca e planetara. La mine facea oricum..si pe liber si in sarcina.
mitu2002
se prea poate inca nu am avut probleme cu rulmentii in schimb cu planetarele da ... si inca am mad.gif
alinushy
drept nu face, numai cand virez dreapta, si de azi a inceput si cand virez stanga 183.gif , si cred ca rulmentul e de vina
mar85mar
planetare e

10 Apr 2008, 16:08:
ridica roata pe cric si invarte de ia si daca se aude huruit inseamna k sunt rulmenti daca nu e planetara sigur parerea mea e ca tzi sau dus planetarele. Incearca sa te urici cu masina pe rampa sau elevator si sa misti de planetare sa vezi daca au joc
sobolan
vezi daca nu cumva se incinge roate mai mult decat ar fi normal...daca da, clampane vreo placuta(arc lamelar etrier dus)....daca nu s-ar putea sa te legi de planetara putintel biggrin.gif ....
Bogdan SB
la planetara se aude un cloncanit la viraj atunci cand este dusa. uita-te pe la etrier sa fie bine srans. cred eu. Daca nu se aude cloncanitul nu este planetara
sobolan
sau discu' de frana slabit wink.gif ...am patit eu.....
alinushy
s-a rezolvat, vinovata era bucsa de la bratul superior, era muci 053.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.