Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: aerisire instalatie GPL Berlina Injectie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bleunightdanger
Am ajuns la concluzia ca in rezervorul de GPL s-au adunat oaresce gaze inerte drept pt care e necesar sa scot aceste surplusuri.

Are cineva idee cum pot face operatia aceasta?
Puteti detalia cat de mult poftiti, oricum este o operatie destul de simpla dar nu sunt sigur cam ce ar trebui sa desfac.
Mersi de ajutor
SGM.MYKE
Pai tu vrei sa faci vid in butelie sau care e problema?
Nu iti mai intra aceeasi cantitate de gaz ?
Daca intra mai putin nu e din cauza gazelor inerte, e din cauza lichidelor (apa si altele care se gasesc chiar si in GPL), tu crezi ca la montarea buteliei nu era nimic in ea, era aer si montatorul nu o videaza.
Daca vrei sa o cureti, o dai jos de pe masina dupa ce consumi tot gazul, demontezi ansamblul plutitor care e prins de butelie cu sase inbusuri si o cureti.
Inainte de asta poti sa ii faci si altceva daca crezi ca ai gaze inerte sub presiune si iti impiedica sa intre GPL-ul, tot cu butelia goala de GPL, desfaci furtunul care iese din vaporizator(plaman) si il lasi liber, desfaci firul care e pe post de senzor, trebuie sa fie pe undeva in zona fiselor de bujii, nu stiu cum e la injectie, si dupa aia pui contactul, in momentul asta ar trebui sa iasa toate gazele din butelie. Dupa aceea repui furtunul si firul la loc si gata.
Spor la treaba. 053.gif
bleunightdanger
Mersi mult SGM.MYKE.
Ma gandeam la gaze inerte pentru ca la orice pompa alimentez intra gazul foarte greu. Aer daca este in butelie nu este o problema pentru ca acesta intretine arderea deci se elimina odata cu gazul.
Firul acela care este pe post de senzor l-am identificat, acuma stiu si ce face tongue.gif
Sa speram ca totul va decurge normal si rezultatul va fi pozitiv.
Mersi inca odata.
dobre
uite cum se face: dupa ce consumi tot gazul, cand esti sigur de asta, apesi cu o surubelnita in priza acolo pe unde se pune pistolul si o sa iasa tot cu presiune..
yo9hrb
QUOTE(bleunightdanger @ 10 Apr 2008, 12:15)
Mersi mult SGM.MYKE.
...Aer daca este in butelie nu este o problema ...
*


Ba este o mare problema. Formeaza amestec exploziv. De regula, buteliile de GPL (inclusiv cele de aragaz) se videaza. Asta pana sa se incarce prima data.
bygy007
ce tot ii dati acolo la bola de la supapa de umplere se elilona gazul duntre butelie si supapa ( daca aapesi pe bila cu o surubelnita nu iese tot gazul , spun din proprie experienta)

daca vrei sa golesti butelia faci in felul urmator inchizi cele 2 robinete de pe ceas (rotite) ' una pentru alimentare si alta pentru iesire spre motor ,desfaci conducta de intrare de la filtrul de gaz de la motor , deschizi robinetul corespunzator tevii si alimentezi bobina de le butelie cu +
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.