Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sitem injectie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adi_uzy
Salut!
E posibil sa se monteze in locul carburatorului de pe Dacia 1310 un sistem de injectie Dacia?
Are vreun efect daunator?
Daca da cam ce pret ar avea! Dar montatul?
Mersi!
borkanel
nu ar trebui sa dauneze in vreun fel doar ca nu prea e rentabila treaba, financiar vorbind. daca e sa o faci o faci pentru tine ca sa capeti tu experienta deci nu te costa nimic.....doar piesele si aici se includ si pompa de benzina, ecu, fire....
am vazut la un moment dat un motor de berlina cu injectie de vanzare la bursa cu 1.000 ron biggrin.gif
C a t a l i n
Cel mai greu de adaptat mi s-ar părea senzorul de turație.
argon
in mare ai nevoie de:

calculator + instalatie electrica, rezervor + pompa benzina, corp injectie, circuit de recuperare al vaporilor, sonda lambda, bobina pt injectie + fise ,volanta de 200 cu "magnet", alta carcasa de ambreiaj cu decupaj pt senzorul de turatie, senzor turatie, alt capac in capul chiulasei, cu loc de 3 senzori , catalizator, galerie de admisie, alt esapament, cel putin o parte, cel putin 2 relee care comanda calculatorul.

Toate astea pentru o masina ce nu o va omologa nimeni la Euro2. Cand afli cat costa astea iti trece, mai cauta pe forum mi se pare ca mai era un topic.
mitu2002
off sau poate on topic Argon te rog spune-mi si mie la ce norme de poluare se incadreaza dacia 1310 xi adica pe injectie euro2 sau euro 1 ?
Merci rolleyes.gif
C a t a l i n
2
xyz
off topic..care e diferenta dintre Xi si Li??mai multi cai?=))
sobolan
QUOTE(MAERSK @ 10 Apr 2008, 12:18)
Cel mai greu de adaptat mi s-ar părea senzorul de turație.
*



asta ptr. ca nu stii nici macar ce e ala si ce rol are.....
ala este montat pe carterul ambreiaj si totodata "se pupa" kiss.gif cu volanta de dacie pe injectie....
C a t a l i n
pe o Dacie cu carburator, nu ai acea fantă pe carcasa cutiei, și nici volanta potrivită. De asta e greu de adaptat!
sobolan

se inlocuieste carterul ambreiaj
C a t a l i n

Eu ce am scris la început? Am zis că asta e cea mai complicată mișcare, să faci posibilă montarea acelui senzor...
SSilent
QUOTE
off topic..care e diferenta dintre Xi si Li??mai multi cai?=))

a pus X ca sa nu stea sa insire toate variantele cu injectie (Li CLi "TDi STi TDCi MPi DCi s.a.") rolleyes.gif
Ov
am facut io putina curatenie aici. Injuraturile pe PM la mine wink.gif

diferenta intre Xi si Li (am auzit ca) este de antifonarea tablei, si anume X-ul are si L-ul nu prea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.