Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reciclare&recuperare fluide auto
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
ydaniel
am mai intrebat prin alte zone,dar unde pot sa predau:ulei motor/cv,antigel,lichid de frana,bidoane de diverse fluide auto?
am stranse multe.
tribunul
In fata ministerului mediului...le lasi la poarta.
ciush
poate te ajuta linkul asta (poate primesti si o prima)
biggrin.gif
http://www.bizoo.ro/produse/firme-colectar...zat/start-0/10/
Andy_ACS
Nu stiu de asa ceva, le poti arunca la ghena. Nu le arunca in vreun rau sau langa vreo fantana.

Bafta!
ydaniel
eu nu am service sa chem firme;) pot sa le duc singur.
nu am chef de glume,pt astea exista alte zone cu distractii.
ciush
scuze, dar chiar nu e o gluma
daca intrai pe linkul ala ahungeai la:
http://www.ecomaster.ro/online/index.php?_website_id=21
au punct de lucru si in Buc le dai un tel si vei vedea ca poti sa duci la ei deseurile!

Locatie: Bucuresti / Bucuresti
Persoana de contact: Carmen Mogos
Telefon: 0213052514
Fax: 0213196802
tatabobu
Uleiurile le poti duce la benzinarii. Unele Lokoiluri si unele petromuri au afis cu "unitatea preia cu titlu gratuit uleiuri uzate". Despre restul, nu stiu.
A, si te rog, nu te lua dupa Andi_ACS! Numai bine nu-i.
ydaniel
am intrebat la benzinarii de ma doare gura.unii se uita la mine mirati,de parca vin cu colindu huh.gif ohmy.gif mellow.gif .la o singura benzinarie MOL mi s-a raspuns:da ,dar maxim 10l. 182.gif pana acu vreo juma de an uleiul uzat il expediam la cineva care il baga la dacie/tractor/alte utilaje da nu ai mai dat nici un semn.
argon
eu il duc la firma si il bag peste alte uleiuri arse in niste butoaie de 200 de litri. De acolo ajunge unde trebuie, la noi Petromul colecteaza uleiurile uzate. Contra cost.
cmres80
Ar trebui sa mai un facem un pas spre o lume mai civilizata si mai curata. La noi in tara din pacate nivelul de civilizatie corelat cu gradul de implicare al celor care ar trebui sa faca ceva in aceasta privinta, lasa de dorit.
Relatez intamplarea de azi in care a fost implicat starter-ul topicului si anume ydaniel (si subsemnatul pe post de "transporter")si care s-a terminat intr-un mod satisfacator:
- deci ydaniel avea colectat niste ulei(motor, cutie) in niste recipiente de plastic(bidoane) pe care ar fi dorit ca un om civilizat sa-l lase la un centru de colectare(si sa nu-l arunce in mediul inconjurator care e si asa prea poluat);
- si cum stia el ca la Luk Oil se colecteaza asa ceva a dat o fuga pana la unul din apropiere(impreuna cu subsemnatul) ca sa lase deseurile;
- acolo putina nedumerire, el intreaba vreo 3 persoane si i se spune NU, ca NU se colecteaza la ei, dupa care o persoana mai mult sau mai putin avizata il intreaba pe ydaniel despre ce cantitate ar fi vorba(i se raspunde) si ii mai spune ca nu o sa primeasca bani pe el;
- bun ideea nu era sa ia bani pe el ci sa se debaraseze de el in mod corect si ecologic.

Asta este intamplarea cu final fericit pana la urma. Ceea ce este deranjant este lipsa de implicare/necunoastere(3 persoane sa zica NU) si atitudinea aroganta/superioara gen: "mai vrei si bani pe mizeria asta?" intr-o situatie in care omul a vrut sa faca ceva corect nu sa faca un ban pe ulei uzat.
Eu personal m-as fi simtit ofensat sa mi se zica : bre da vezi ca nu-ti dam bani pe uleiul ala.

In incheiere vreau sa-l felicit pe ydaniel pentru initiativa sa in legatura cu acest topic, dar mai ales pentru faptul ca el chiar a incercat sa faca ceva pentru mediul inconjurator si pentru noi de fapt, respect maxim.
liviu2004
Uleiul puteti sa-l duceti la service-uri auto. Multe din ele au centrale termice care functioneaza cu ulei ars. Minune energetica pentru ei, iau ulei de la schimburi si se incalzesc.
CriSTI68
daniel cati litrii de ulei ai ? ca te las eu fara el smile.gif
ydaniel
nu mai am.dar de restul fluidelor?
adica lichid frana,antigel..?unde le duc?
CriSTI68
ulei imi trebuie mie smile.gif

lichidul de frana.... nu ai boala pe nici un vecin ?
ydaniel
nu.am vecini de treaba:)
puiu82
Asta da intrebare de baraj.
Spre rusinea mea nu stiu raspunsul si nici nu m-a interesat prea tare pana acum.
@Ydaniel,de ce nu intrebi pe la serviceurile mari,ce fac ei cu deseurile astea,poate ai noroc.
Bafta!
CriSTI68
pentru toti care au ulei de motor din schimburi de consumabile, va anunt ca il iau eu cu cea mai mare placere
bulan
QUOTE(cmres80 @ 10 Jan 2009, 19:55)
Ar trebui sa mai un facem un pas spre o lume mai civilizata si mai curata.
*


Corect!

QUOTE(liviu2004 @ 10 Jan 2009, 20:10)
Uleiul puteti sa-l duceti la service-uri auto. Multe din ele au centrale termice care functioneaza cu ulei ars. Minune energetica pentru ei, iau ulei de la schimburi si se incalzesc.
*


Poate in Olanda sa fie centrale termice care functioneaza cu ulei ars dar in Romania ma indoiesc!Aia din service pun uleiul intr-un bidon si printr-o conducta vine uleiul in sobe improvizate care scot un fum de nu te vezi si de jur imprejurul cosului pluteste literalmente funinginea de nu te vezi.Pompierii dorm si pe nimeni dar absolut pe nimeni nu pasioneaza de ce se ridica la cer coloane de fum.Pe langa uleiul ars in sobele tuturor firmelor mai sunt aia cu solarii care aduna uleiul tot timpul anului pentru a i-l arde iarna.Majoritatea firmelor nu vor sa plateasca ridicarea gunoiului si ii dau foc in spatele firmei iar pompierii nici acest lucru nu vad si nu il sanctioneaza.Bine ca au grija sa imopziteze prima inmatriculare din motive de mediu.
liviu2004
In Galati exista aceste centrale in service-uri de aproximativ 5 ani.

http://www.tehnicainstalatiilor.ro/articol...rt.asp?artnr=05

<span class='edit'>11 Jan 2009, 18:54:</span>
QUOTE(CriSTI68 @ 11 Jan 2009, 13:41)
pentru toti care au ulei de motor din schimburi de consumabile, va anunt ca il iau eu cu cea mai mare placere
*



Tu ce faci cu el? Il pui la centrala cumva?
ydaniel
nu stiam de centrale pe ulei ars.
la service-uri de 4-5 ani au fost obligati de RAR sa aibe instalatii de recupare si sa le predea pt valorificare.
Ov
ydaniel - nota 10 de la mine

m-am apucat si eu de ceva vreme sa nu mai arunc bateriile (alea mici, r6) uzate si sticlele la gunoi ci sa umblu de nebun cu ele prin portbagaj pana gasesc centre specializate. Inclusiv femeea a zis ca-s nebun si n-am de lucru
ydaniel
e;) pai puteti sa duceti la containere specializate:sticla,plastic si hartie.
eu de un an de zile fac asta.
si cine vrea sa faca si mai mult-poate veni in ecologizari de trasee montane:)
CriSTI68
QUOTE(liviu2004 @ 11 Jan 2009, 19:54)
In Galati exista aceste centrale in service-uri de aproximativ 5 ani.

http://www.tehnicainstalatiilor.ro/articol...rt.asp?artnr=05

<span class='edit'>11 Jan 2009, 18:54:</span>
Tu ce faci cu el? Il pui la centrala cumva?
*



imi trebuie la tara smile.gif la diverse tractor, drujba, gard....
tatabobu
Ydaniel, uite o idee dar nu stiu daca va functiona:
Pentru a obtine autorizatie de centru de reciclat autoturisme, remat-urile si alte unitati asemanatoare trebuie sa aibe cum sa depoziteze fluidele din respectivele masini. Asa ca, in ultima instanta, poti merge la remat sa vezi daca nu-i nenea ala suficient de intelegator incat sa ia si lichidul tau de frana.
EDIT: Ov, ai gasit pana la urma unde sa lasi bateriile? Acum vreo 7-8 ani am lasat una de masina la centrul din spatele pietei Orizont.
Ov
am gasit in carrefour si in auchan, pe la intrarea in magazin, o cutie pt baterii uzate si le-am aruncat acolo
ydaniel
pai la remat-uri rade lumea de mine,cand intreb asa ceva...
am tot cautat si intrebat...dar degeaba.
kog
la mine in oras dai bateria veche daca iti iei una noua
ydaniel
legea asta e de 4 ani:) cel putin la noi.in alte partie de vreo 20:)
brigada_diverse
si daca a fost furata? platesti mai mult pe aia noua.....
Ov
QUOTE(Ov @ 12 Jan 2009, 11:49)
am gasit in carrefour si in auchan, pe la intrarea in magazin, o cutie pt baterii uzate si le-am aruncat acolo
*



cel putin in cazul meu, eu vorbeam de baterii "domestice", nu de acumulatori auto
ydaniel
pai in pretul unei baterii noi este 10% taxa de reciclare.
ydaniel
antigel si lichid de frana uzate-doreste cineva;)?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.