Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imi curge ulei si niste "apa"
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cmres80
1. Ideea e ca imi curgea ulei dupa ce am schimbat lantul de distributie si garnitura de
chiulasa.Mi-a curs aproape tot din baie...am facut 450 de km si m-am dus la service sa-mi stranga chiulasa...si sa vad pe unde imi curgea uleiul...eu banuind simeringul de la capacul de distributie sau garnitura de silicon a acestuia...am schimbat deci simeringul si nu-mi mai curge masiv semn ca defectiunea care a dus la pierderea uleiului din baie era simeringul de la capacul de distributie...am sch si uleiul cu ulei de iarna mai subtire pe care am dat ceva bani...dar am obs ca dupa ce am dat o forja cu masina atunci cand stationeaza curg cateva picaturi de ulei NEGRU adica uzat...si nu stiu de unde ar putea sa fie...pt ca repet uleiul nu a capatat inca minunata culoare BLACK pt ca nu are nici 100 de km...asa ca nu stiu de unde e si d c mai curge inca...

2. Gasesc sub masina si o pata de marimea unei caciuli:)...medii...care pare a fii de apa fara antigel...pe vasul de expansiune se vede ca scade...dar imi curge pe la racordul dreapta jos...asa ca nu prea am explicatie pt "apa" aia de acolo...mentionez ca nu am masca de protectie pt baie montata tocmai k sa pot observa de unde si pe unde mi se scurgte ulei sau apa...si ma gandisem sa fie de la un condens...dupa forja...dar chestia s-a repetat si dupa ce am miscat masina cu motorul oprit...mica "baltoaca" a reaparut...HELP ME PLS tongue.gif


Am aflat de unde curgea pe la simeringul de la capacul de distributie...l-am schimbat si nu am mai pus masca de protectie sub baie si dupa o mica forja mai picura cateva picaturi cu ulei f negru..ceea ce mi se pare dubios pt ca am schimbat si uleiul iar acesta nu este negru deloc ci putin rosiatic..nu stiu pe unde mai curge si de unde sunt aceste picaturi...poate pe la garnitura de la capac..este din silicon si este recent pusa...si am obs si o chestie ciudata...imi curge si apa...dar este o apa destul de pura...adica nu este grasa iar eu am in sistemul de racire amestec cu antigel...iar pe nivel nu se vede...ce se vede este putin ce imi pierde pe la un racord de la radiator dar ala nu face baltoaca...ce poate fi???


Astept niste sfaturi ca nu stiu de unde ar putea fi apa...m-am gandit sa fie de la condesns dar nu are cum sa fie chiar asa de multa...

Scuze pt confuzie...smile.gif...am un topic si la sectiunea de Tuning..si anume cu topicul "Se poate si fara tuning...pest 170...."

Multumesc antcipat celor care ar putea sa-mi dea o mica idee smile.gif
Al Cap0nE
Nu am inteles mai nimic in afara de faptul ca pierde apa si ulei. Pe unde, cand, in ce cantitati, fi si tu mai exact.
Devils
Dupa ce ne dai traducerea la textul de mai sus poate te ajutam. 168.gif
Alex2k4
Prima chestie care am inteles-o eu : ai schimbat uleiul si e inca curat dar dupa ce mergi mai mult cand opresti lasa picaturi negre- ulei uzat.
Asta nu e problema ca acel ulei uzat nu curge din motor. A ramas in scut si se mai scurge ca e cald.Mai ai rabdare si nu o sa mai aiba ce sa se scurga de acolo asa ca nu o sa mai lase picaturi.
michimaus
uleiul poate fi ori de la cutie ori de pe scut.in alta parte nu prea mai este ulei.
cu apa mai detaliaza.presupun ca nu ai scos sub masina furtunul care iese din capacul de la chiulasa.daca il ai sub masina e posibil de acolo sa pice.si asta e condens.
Ov
omul parca zice (daca am inteles eu 04.gif bine) ca nu are scut. Tot de acolo m-am gandit si eu ca poate fi uleiul negru, asa ca ramane cutia.

cat despre "apa", daca zici ca nu-ti mai scade si tot apare balta jos, aia poate proveni de la un caine/pisica daca ma intelegi wink.gif am patit-o si eu, cand credeam ca pierd lichid de frana la o roata in spate.
cmres80
Nu am scut montat si nici furtun de la capacul culbutorilor scos...iar de animale nu e vorba...petele atat de apa cat si de ulei sunt in fata...sub cureaua de ventilator...deci uleiul negru nu poate fii de la cutie...nu stiu ce sa mai cred...
astept in continuare sfaturi....tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.