Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vitezometru Takosan
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tzepesch
bord takosan, fara turom.

vitezometru are arcul de la ac rupt.
am reusit sa-l relipesc pe suport

problema e ca are vaselina bagata in angrenaje, la magnetii de pe ax, pe platoul care echilibreaza acul...

invart ax-cablul cu surubelnita, se invarte ce se invarte acul, sau deloc, dar nu revine.
arcul sta cat de cat bine.

e posibil ca sa urce indicatoru, pana la 40-50 sa zicem, dar sa nu urce mai departe, sau sa nu revina la 0.

revenirea o face mecanismul vitez sau cablul?



daca nu reusesc si nu reusesc, se gaseste doar de takosan, vitezometru? doar mecanismul.

ca cel romanesc nu se potriveste neam.
C a t a l i n
Revenirea o face arcul.
tzepesch
e posibil sa se fi decalit? arcul ala se gaseste?

sau poate la un ceasornicar
C a t a l i n
E greu de recalibrat...
tzepesch
mecanismul are in el f multa vaselina neagra, grafitata banuiesc.

unii zic sa o las, altii sa nu.

voi cum stiti ca este, are sau nu vaselina vitez in el, intre magnet si platoul pe care e fixat acul??????
Hacker
Dar nu mai bine te duci tu la remat, ala pe centura ( dupa IMGB) si iei unu de acolo?? Sunt foarte ieftine, le desface direct de pe masina, si rezolvi toata problema. Daca nu e bun, te duci si il schimbi.
Succes
tzepesch
e o solutie, daa nu merge al meu ma duc si iau unu.

sunt la faza de montaj acum.

abia am resetat contoru de km. bai nene, complicat nu gluma
ydaniel
ia unu nou romanesc de EP rolleyes.gif
tzepesch
hahah, imi dai tu 280lei? numa vitezometru



11 Apr 2008, 21:58:
dupa montaj nici vorba sa merga vitezometrul, ba se invarte f greu, ba o ia peste cap, oricum, merg f bine kilometrajele.

si am o lumina in bord, mamam mamam, ambient....

mai aveam doar un bec mic de iluminare...

pt cine vrea, sa maresca lumina in bord, pe unde sunt becurile, sunt niste placute colorate, verzi la mine, le-am scos si am decupat fereastre pe profilele care sunt in plastic acolo la gaura de bec. e stantat in plastic.
C a t a l i n
Vasilina nu are ce căuta între magnet și disc.
tzepesch
da, ok, am sa incerc s-o dau jos. dar daca invart manual axul, fara vaselina acul nu se misca deloc. daca are vaselina sa misca putin.

o sa scot vaselina.

12 Apr 2008, 15:58:
nici o sansa,

am scos vaselina, nu se misca deloc acum.
cred ca magnetii nu mai putere sa creeza camp magnetic.
C a t a l i n
Sau distanța între magnet și disc a fost dereglată, și este prea mare.
tzepesch
e posibil si asa ceva,

magnetul avea pe el o tabla, care este in continuare.

daca as mai pune o tabla si peste aia oare rezolv? si o lipesc cumva cat sa nu maresc distanta si sa atinga discul.

se magnetizeaza?

13 Apr 2008, 19:43:
la mana discul, se invarte f. usor si arcul se strange ok si revine, o data ce i-am dat drumul.

daca montez ansamblul cu magnetii si invart de axul unde intra cablul, se vede ca magnetul se invarte, dar platoul nu. am probat cupland axul la o bormasina.
dani_devito
Foatre slabe piesele astea turcesti si mai sunt si scumpe ca draq.

Pe mine ma dispera la maxim kilometraju pe dacia mea din 2003 .
EX: la 65 km/ imi arata 60-70 km/h 60-70km/h ( adica la oricat la ora) oscila de parca il luau dracii.
Nici la passatu din 86 nu oscileaza indicatoarele, dar la dacia si in 2003 se permite asa ceva.
tzepesch
da, stiu ca bordurile astea takosan sunt criminale.

alea mai noi o mai fi ceva de capu lor,

sunt mai aratose, mi se pare mie, si mai frumos lucrate decat romanestile, dar ma rog.

al meu are de ex, folia cu traseele electrice, masca, tablele, cu gaurile de martori Made in france.

numa ca porcaria aia de vitez nu mai merge. kilometrajele merg perfect. le-am gresat toate angrenajele, tzutz.

plus ca eu am la bord potentiometru de lumina, cu care ma joc cu intensitatea iluminatului. in genere inutil, dar haios. macar am doua rotite in bord, unu de km, unu de lumina

daca as face vitez. as fi f. fericit, ca turometru imi iau digital si-l integrez in bord ca am loc in stg, unde trebuia sa fie turometrul cu ac.
argon
care aveti ceasuri takosan, cu ac d'ala "stramb" , pe loc unde sta acul de la vitezometru, fix al 0? ca la mine sta la ~5 km/h, asa trebuie?
tzepesch
chill, asa sta si la mine.

poti sa-l scoti si sa-ldai putin mai jos, e doar infipt pe ac.

poti sa vezi daca-ti da eroare se afisare la viteza dupa kilometrajul de jos.

imparti 360 la X. X fiind nr de secunde in care se parcurge 100.
ydaniel
mariuse ti-ai luat bord turcesc,bre? down.gif mad.gif
argon
Da, ia sa vedem...vitezometrul nu topaie deloc, acul de benzina la fel, indicatorul de incarcare e mult mai precis...de ce nu as fi luat daca s-a ivit ocazia? wacko.gif
maryus_83
Apropo, si mie imi joaca putin vitezometrul pe la 40 la ora de la o vreme. E din cablu sau din ceas?
maryus_83
Nu stie nimeni?smile.gif
Freelancer
Eu cred ca e din cablu.
argon
poate sa fie din amandoua, eventual combinat, am schimbat cablul si a mers perfect o luna, dupa iar vibreaza..asta la cel vechi...
maryus_83
Ok .. mersi de raspunsuri. Deocamdata nu e ceva deranjant.. un mi c joc pe la 40. Daca se va agrava voi incepe prin a schimba cablul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.