Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartaie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
geopsi
de ceva vreme ma confrun cu niste scartaieli cumplite, nu stiu de la ce vin dar vin de undeva din interiorul bordului. la orice denivelare scartaie de paraca e caruta, ce pot sa ii fac. am o dacie din 99.
a doua mare scartaiala e in pedala de ambreiaj care scartaie si ea la culme....
deci ce e de facut?
ag02cws
Vrei sa zici ca in rest nu scartaie nimic? smile.gif
za_kristake
Vezi ca se gaseste in comert spray cu vaselina, unge toate articulatile pedalei de ambreaj, cat despre bord apleaca-te si tu si arunca o privire misca de el si constati problema
djasu82
QUOTE(geopsi @ 11 Apr 2008, 21:16)
de ceva vreme ma confrun cu niste scartaieli cumplite, nu stiu de la ce vin dar vin de undeva din interiorul bordului. la orice denivelare scartaie de paraca e caruta, ce pot sa ii fac. am o dacie din 99.
a doua mare scartaiala e in pedala de ambreiaj care scartaie si ea la culme....
deci ce e de facut?
*


Desfa pedala de ambreaj si unge cu vaselina grafitata .
Adrian_Boy
Daca esti maniac cu siliconul, sa stii ca in timp produce acele scartaieli wink.gif cand il dai pe bord.
geopsi
o sa ma uit maine la pedala, neesfacuta nu merge sa o ung?
la bord m-am uitat dar nu imi dau seama, scartaie mai ales in gropi.
djasu82
Merge sa ungi pedala cu o mica pompa cu ulei dar nu iti garantez randament , vaselina grafitata e special facuta pentru mecanisme in miscare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.