Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: placute logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2
aditã
salutare!azi m-am dus in vitan sa imi cumpar placute pt logan!nu m-am dus la dealer pt. ca momentan nu dispun de foarte multi bani si pt. ca preturile de acolo mi se par aberante!am gasit in vitan la 100 lei!m-am dus la adras sa vad cat mi-ar lua pt montaj!un tip de acolo mi-a zis ca sunt foarte proaste si ca sunt contrafacute!pun niste poze poate a mai luat cineva asa ceva!
bogdan_90
nu cred, eu zic ca sunt de origine sunt bune. mai dute si la alt service, vezi ce zic si baieti de la alt service.
AR-18-MOS
Daca nu sunt de la dealer ... e mare posibilitatea de a fi contrafacute.
autom
Si dealerul are asa o mare rusina sa cumpere din vitan si sa le revanda.........

Eu cat am fost in targ, venise un vanzator/cumparator (banuiesc sef de magazin de undeva) care lua in cantitati deloc neglijabile, tot felul de piese si piesulici de la ,,baietii,, cu paturi.
aditã
la asta ma gandeam si io....acum vreo saptamana am fost in vitan..era un nene care avea halat cu sigla dacia....(nu mai stiu ce stand)imi spunea ca mai vin de pe la service-uri mari sa cumpere piese de la ei.. blink.gif
YRX
Din poze par Ok. A mai postat cineva pozele acestor placute (pe topic-ul de placute de frana pe la pagina 3) si sunt identice. Intra in legatura cu respectivul user si vezi cum s-au comportat.
Ce ma intriga este chestia aia lipita pe spate (probabil banda anti-vibratii), eu n-am mai vazut asa ceva nici la cele originale, nici la altele.
aditã
yrx...nu am gasit..am cautat dar nimic....poate ma ajuti tu!
aditã
iti multumesc yrx!
vi_escu
Merg, de-astea pune mecanicul pe masinile de la munca. Parca sunt un pic cam dure si prind cam rau la primele franari. Tine si tu distanta cateva zile.
iulic'
Eu anul trecut am cumparat ca cele din poza cu 50 ron, tot din targ, si dupa 1000 de km le-am schimbat ca nu franau deloc. Am cumparat placute marca ferodo dintr-un magazin de piese auto straine si au franat din start mult mai bine.Codul nu-l mai tin minte, l-am gasit tot pe aici la topicul placute frana.Am facut 15000 de km cu aceste placute si nu mi-au creat nicio problema.Cele din poza sunt dubioase.
aditã
mai io le-am montat azi si sunt ok....prind din ce in ce mai bine... smile.gif
OAP
Da de ce scrie si "Ferodo" si "Renault" pe ele?
AR-18-MOS
Ca nu a avut ce face pe vapor ... biggrin.gif
klaus
lui bassfreak, din cate stiu eu, placutele alea nu i-au facut prea bine la discuri
AR-18-MOS
Pai ... daca sunt din targ ... la ce sa te astepti.
radioman
Confirm si eu ca sunt proaste, nu au nici pe departe gradul de franare pe care le aveau cele originale, plus ca se comporta foarte prost la franari repetate , cand creste temperatura discurilor, frana prezentand un fenomen de "feeding"...pedala tare, frana mai de loc.Eu am luat identice cu cele din foto de la un magazin de piese " cu pretentii" cu 87 roni, dar vreau sa le schimb urgent !! sad.gif
Mihaitzu
Adita eu zic sa stai linistit ca par ok placutele mai ales dak zici ca franeaza bine...problema ar fii undeva pe viitor cand iti vei da seama ca nu vor mai tine ca altele 20000 km ci mai putin.
parpanel
Am si eu placute din astea cu acelasi cod de cateva sute de km si mi se par mult mai dure ca cele originale care inca mai erau bune (28.500 km).
Si eu vreau sa le schimb pana nu imi strica discurile.
aditã
naspa fratilor......m-ati speriat...asta e daca nu am avut ce face.....

15 Apr 2008, 23:12:
acum io ma iau dupa ce a zis tipul de la service pe care il cunosc!a zis ca oricum sunt mai bune decat ce se mai face.....pffff am mai dat si un milion pe niste fake-uri mad.gif
vadim_braia
QUOTE(parpanel @ 15 Apr 2008, 23:24)
Am si eu placute din astea cu acelasi cod de cateva sute de km si mi se par mult mai dure ca cele originale care inca mai erau bune (28.500 km).
Si eu vreau sa le schimb pana nu imi strica discurile.
*


28.500 ? blink.gif in carte scrie ca se schimba la 20.000 si cam asa este , la mine la 20.000 erau aproape 0 biggrin.gif le-am schimbat cu niste placute ca cele din poza dar luate din service cu 170 de lei si peste 6.000 km trebuie sa le cam schimb .
YRX
Depinde cum si pe unde mergi cu masina. Sunt unii care au schimbat placutele dupa 50.000 km.

In alta ordine de idei, daca tot cumparati placute de pe "piata libera" orientati-va catre cele aftermarket de marca (Bosch, Ferodo, etc.), preturile sunt bune si sunt de calitate. Sub cutia galbena de la Renault, prin targ sau alte locuri, se pot ascunde surprize neplacute.
OAP
QUOTE(vadim_braia @ 16 Apr 2008, 07:52)
28.500 ? blink.gif in carte scrie ca se schimba la 20.000  si cam asa este ,

Nu-i chiar asa. Eu am 36 000 si inca nu am schimbat placutele de frana
parpanel
La mine mai mergeau pentru ca mai aveau cam 8 mm.
adrian.paul
QUOTE(vadim_braia @ 16 Apr 2008, 07:52)
28.500 ? blink.gif in carte scrie ca se schimba la 20.000  si cam asa este , la mine la 20.000 erau aproape 0 biggrin.gif le-am schimbat cu niste placute ca cele din poza dar luate din service cu 170 de lei si peste 6.000 km trebuie sa le cam schimb .
*




Depinde de cum circuli si pe unde circuli. Mie la revizia de 20.000 la Ambition mi-au zis ca sunt abia la jumatate.
parpanel
Sincer imi vine sa le pun pe cele vechi la loc.
Din pacate s-a sters codul de pe alea vechi sad.gif dar e ceva cu FERODO-182 329-05 TRW 1816 PCL.

LE: Propun unirea cu topicul despre placute http://www.daciaclub.ro/Go-to-last-page-pa...34437-s240.html pentru ca subiectul e foarte interesant si important.
aditã
am vreo 300 km deja cu ele!ce sa zic tin bine nu am de ce sa ma plang....dar cand se incalzesc scartaie rau de tot....ca la autobuze sad.gif
YRX
Atunci schimba-le cat mai repede. E clar ca sunt stift-uri. Iti vor face discurile praf.
god
La revizia de 20.000 km mi-au zis ca aia ca ar trebui schimbate placutele. I-am intrebat cam cat mai tin si mi s-a spus ca la MAXIM 24.000 km sa le schimb. Mi-au trecut in carnet ce-au schimbat la revizie si au mentionat acolo ca recomanda schimbarea placutelor.
Buun, pana aici toate ok. Acum am 24700 km cu masina si weekendul trecut am dat rotile jos sa vad cu ochii mei cum stau cu placutele. SURPRIZA ... au carne pe ele de ma tin pana la cel putin 40.0000, asa ca nu va luati dupa astia din service cand va recomanda schimbarea urgenta a placutelor. Vedeti/verificati voi exact cum arata si hotarati. Altfel riscati sa aruncati ~ 200 RON(placutele + manopera) aiurea fara sa fie nevoie.
bogdan_90
eu am 32 000 km si mecanicul de la service mi-a zis sa le tin pana peste 40 000.
parpanel
Stie cineva unde gasesc in Galati placute Ferodo?
Am gasit numai tot felul de placute "Made in UE" facute pe la vecini de ai nostri.
vi_escu
QUOTE(parpanel @ 17 Apr 2008, 20:18)
Stie cineva unde gasesc in Galati placute Ferodo?
*



In tomna aveau la peco de la Sendreni. Dar da un telefon sa nu te duci degeaba.
parpanel
Mai exact, despre care peco este vorba?
vi_escu
Ala al Petromului de la Sendreni, unde se desparte drumul spre Braila de cel spre Tecuci.
parpanel
Acum am inteles. Multumesc.
Din pacate nu am gasit. Petrom-ul nu mai comercializeaza placute de frana.

Revin cu pozele de dimineata de la schimbarea placutelor.
aditã
shit sunt de c..............mama mama ce ma fac io ca nu imi permit acum sa le schimb.... sad.gif ?
parpanel
Cred ca e buna ideea taximetristilor de a lua ceva "Made in EU" (unguresti sau poloneze) mult mai ieftine cale de origine sau cu pretentii. Sunt mult mai moi si le poti schimba pe la 15.000 km fara a uza discul.
bogdan_90
am 33000 km cu loganul meu si deja se simte la pedala ca trebuie sa apas mai profund ca sa am frane cum aveam inainte, deci o sa trebuiasca sa schimb placutele , dar de care? si de unde sa le iau ca sa fie originale? eu sunt din pitesti, astept sa-mi spunei cei din pitesti de unde sa-mi iau placute bune.
daciafan
parpanel de ce ai schimbat placutele?
modelul de placute pe care l-ai inlocuit e unul montat si de service-urile dacia asa ca nu vad de ce anume nu e bun
bogdan_90
hai ma nimeni nu stie de unde sa-mi iau niste placute in pitesti si de care?
parpanel
QUOTE(daciafan @ 21 Apr 2008, 18:49)
parpanel de ce ai schimbat placutele?
modelul de placute pe care l-ai inlocuit e unul montat si de service-urile dacia asa ca nu vad de ce anume nu e bun
*



Am 29.000 km si am zis sa le schimb pana in 30.000. Alt motiv este si faptul ca pedala a inceput sa tina mai jos. Sincer, m-am bucurat si la banii pe care i-am dat pe cele"de origine".
pyngi
Azi m-am uitat si eu la placute. Masina are 28.700 km si placutele mai au 10-11 mm si nu le-am schimbat. Referitor la placutele cu pricina le am si eu si asteapta sa fie montate pe la 35.000 probabil. Nu stiu ce sa spun in legatura cu ele, dar cert e ca tata a mers 30.000 cu ele si inca merg, asa ca nu-i problema. In schimb pana se vor toci vor trebui schimbate si discurile. Pe la 70-80.000 km. Parerea mea personala e ca sunt cum sunt placutele, dar nici discurile nu sunt foarte reusite. Iar de scartait ce sa mai spun ca ale mele scartaie de cand o am (placutele cu care a venit din fabrica).
AG09KLU
din cate vad eu sunt singurul ciudat care schimba placutele la 10.000 km?

la ultima revizie am pus placute dacia cu holograma...plus ca nu au vrut sa ma primeasca in service cu placute care nu aveau certificat de garantie de la Dacia biggrin.gif

asa sunt mesterii de la Pitesti:))
mariusciprian78
nu esti chiar singurul biggrin.gif eu pe la 15mii le schimbam pe cele de origine.ultima data am luat unele din targul vitan si am cred vreo 6-7mii cu ele si deja cred ca treb sa le schimb.au inceput sa scartiie deja si de la inceput ma simteam ca si cand m-as da cu sania.nu sant bune big_wheel.gif
daciafan
QUOTE(YRX @ 14 Apr 2008, 15:20)
Ce ma intriga este chestia aia lipita pe spate (probabil banda anti-vibratii), eu n-am mai vazut asa ceva nici la cele originale, nici la altele.
*



indiferent de marca de placute ce mi-au trecut prin mana toate aveau materialul acela lipit pe spate

27 Jun 2009, 18:49:
QUOTE(aditã @ 14 Apr 2008, 13:49)
m-am dus la adras sa vad cat mi-ar lua pt montaj!un tip de acolo mi-a zis ca sunt foarte proaste si ca sunt contrafacute!pun niste poze poate a mai luat cineva asa ceva!
*



in urma cu vreo2-3 luni am stat zile in sir si am studiat forumul cap coada
de ce? pt ca am cumparat si eu de la un user al acestui forum placutele mentionate de tine si aveam ceva dubii cu privire la provenienta lor
in urma actiunii m-am ales cu urmatoarele concluzii: din 5 useri ce au cumparat placutele si le-au montat, 3 au prezentat feedback-uri si toate au fost negative
parerea generala este ca sunt contrafacute sau piraciuni ordinare ca sa citez pe cineva si ca distrug fara mila discurile
acestea fiind zise eu am ramas cu ele in garaj

27 Jun 2009, 18:59:
am 49100 km si inca detin placutele originale (la locul lor pe discuri nu in garaj)smile.gif
parpanel
Sunt sigur ca ceilalti le-au montat in service si nu le-au mai verificat.
Te bucuri la pret, dar pe urma intri in alte cheltuieli.
aditã
am schimbat acele placute!am luat un alt set de la un user care imi promitea ca sunt de origine!cand m+am dus la posta si am desfacut cutia...surpriza mad.gif aceleasi placute!cei dreapt la astea a durat mai mult pana cand au aparut aceleasi simtome!le-am schimbat la revizia de 30.000 si mai am 3000 km pana la urmatoarea revizie..simtomele au aparut cam de 2000 de km!am fost la dealer acu ceva vreme....m-am uitat la un set de origine......cutia la fel,banda aia de pe spate nu era asa ce-i drept....dar m-am uitat la compozitia placutelor si era la fel!.....urmatorul set va fi clar unul ferodo de 50 de lei!le schimb mai des dar macar menajez discurile!astea fac ca toti dracii-scartaie la fiecare franare....iar dupa ce se incalzesc zici ca freaca fier pe fier!nu recomand asa ceva!sunt niste mizerii de placute! sleep.gif
pyngi
Ieri am condus o masina cu placutele de pe forum si e foarte mare diferenta in sensul ca franeaza muuuult mai prost. Concluzie eu nu le pun. Le vand/le arunc vad eu.
Cocojambo
Aceeasi tampenie am facut-o si eu... m-am zgarcit la bani si am luat de la un user care imi spunea ca sunt de oricgine, la service m-au atentionat mecanicii insa le-am pus oricum... acum dupa 6.000km vreau sa le schimb, parca nu tin deloc franele cu ele... ma simt ca intr-o sanie cand pun frana sad.gif

bobo77
Frinele nu mai tin ca inainte si pedala este mai tare asa-i?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.