Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tremuraturi la incetinirea vitezei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Claudiopolis
Salutare.

Observ un lucru din ce in ce mai suparator la al meu agregat. Deci relantiul e OK, accelerarea la fel, merge frumos in general insa cand las aceeleratia si masina incepe sa incetineasca din cauza franei de motor (implicita, nu pusa de mine), masina incepe sa tremure urat, cu spasme pe care la inceput le-am pus pe seama drumului denivelat dar nu e asa. Daca o las in continuare fara sa apas ambreiajul, imi moare motorul urat de tot.

Mentionez ca toate astea se intampla la o viteza de 30-50km/h, deci nu e ca la semafor cand lasi masina sa alunece pana la stop si calci ambreiajul sa nu moara motorul de lipsa de turatie. Ce pot sa-i fac? Nu prea ma pricep la mecanica.
Ov
pare a fi din avans, regleaza-l
Daddy
Nu ai specificat in ce treapta de viteza e masina cand face treaba aceasta.
Daca ai 30-50 Km/h si esti in treapta 5 de viteza nu ai motive sa te ingrijorezi, redu intr-o treapta inferioara si vezi daca mai face tot la fel.
adumitrachy
La mine era tot la fel innainte sa mi se rupa o planetara.Dupa asta nu a mai facut nici o figura.Sper sa nu fie asta si la tine.
Claudiopolis
QUOTE(adumitrachy @ 16 Dec 2004, 20:30)
La mine era tot la fel innainte sa mi se rupa o planetara.Dupa asta nu a mai facut nici o figura.Sper sa nu fie asta si la tine.
*




Musca-ti limba mai! Planetarele sunt noi, de 3 luni. Mai degraba e avansul si m-as apuca sa mi-l fac singur dar sa mor de stiu unde e semnul acela pe volanta sau unde e volanta... mai ales ca am aprindere electronica si se aprinde led-ul cand avansul e pus in punctul optim.

Sa-i raspund si lui Daddy. Chestia asta o face la 40km/h, in viteza a III-a.
Ov
semnul de pe volanta il gasesti asa:

te duci in stanga motorului (pe partea cu filtrul de aer si carburatorul) si in stanga jos, pe capacul cutiei de viteze o sa vezi o decupatura dreptunghiulara. Inauntru se vede volanta. Scoti din viteza (preferabil scoti si bujiile ca sa nu te chinui) si invarti motorul (poti sa tragi de elice, dar cu grija sa n-o rupi) pana cand pe discul (volanta) pe care-l vezi prin gaura o sa vezi o crestatura. Apoi te uiti tot pe capacul cutiei, langa gaura dreptunghiulara, ai si acolo o dunga. Trebuie sa aliniezi aceste 2 semne. Apoi poti regleza avansul (static).

adytt
Mai poti regla avansul ca la "fabrica" dai jos capacul de delcou pui contactul , invarti de delcou spre dreapta pana cand auzi un "plici" apoi mai invarti tot spre dreapta vreo 2mm delcoul ..
steph
si la mine se intampla treaba asta dar undeva peste 100 km/h ... m-am gandit ca ar fi avansu prea mic dar porma am observat ca de cand s-a mai racit afara patesc asa smile.gif in consecinta am luat una bucata carton si am aruncat-o in fata radiatorului si nu mi s-a mai intamplat sa moara

deci cred ca problema e fluxul prea mare de aer rece astfel motoru nereusind sa ajunga la temperatura optima

don`t hit me if i`m rong
RIon
Poate fi si de la benzina, apa din benzina... verifica filtrul decantor, poate ar fi bine sa schimbi si filtrul de benzina, si clar - pompa de unde cumperi benzina.
Dyda
Aici beleaua vine de la alimentatie. 'Tuseste' carburatorul dupa care regleaza aerul. Incearca sa cureti: bujiile , capetele de fise la delcou si bujie. Un avans care este reglat neconform cel mai bine se vede in sarcina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.