Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: troncanit
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
crystyan24
cum verific si eu dak troncanitul vine de la telescoape sau de la bucse(bascula sau brate parca)
CriSTI68
telescop, posibil arc rupt
Minel
Nedorind sa mai fac alt topic scriu aici, problema mea care ma sacaie de morr post-336-1110552439.gif .
Schimbat urmatoarele : bucse tiranti , bucsa brat superior , bucse brat inferior , T-ul amortizor , pivoti superiori ,pivoti inferiori , bieleta directie partea stanga ,bucsa “cruce “ , bucse ax volan , si imi troncane cand trec vreo cale de tranvai sau vreo groapa , mai ales pe piatra cubica imi troncane destul de rau pana in volan simt post-336-1110552439.gif 251.gif ,parca ar fi bataie fier pe fier ,
Mentionez ca toate bucsele sunt Fartec iar pivotii de Topoloveni (schimbat pe ambele parti ), ce as putea sa suspectez in primul rand ???
mircea.a
Problema s-ar putea sa fie de la caseta de directie. Verifica bucsa de teflon si arcul tachetului de la cremaliera.
Minel
QUOTE(mircea.a @ 23 Apr 2008, 12:49)
Problema s-ar putea sa fie de la caseta de directie. Verifica bucsa de teflon si arcul tachetului de la cremaliera.
*



Bucsa de teflon am verificat-o luand volan maxim stanga si apoi am tras destul de serios de capatul cremalierei din partea dreapta unde se afla bucsa si nu are nici nu joc ,ii fixa bine de tot .
Arcul tachetului l-am verificat o data cand am introdus vaselina pe acolo ,tachetul nu prezenta uzura iar la remontare arcul a avut o rezistenta simtioare ,l-am introdus la fel cum l-am scos ,fara sa mai adaug vreo saiba ,nimic ...

Ma gandesc sa schimb si amortizoarele pe fata si am 2 variante pt saptamana viitoare :

Blistein -73 ron
De Pitesti - 80 ron

Care credeti ca-s mai bune ??? huh.gif
bunoara
Sa ma bag si io umpic in vorba. Si la "brecul" meu troncanea ceva de urlam. Nu se simtea in volan sau ceva da era enervant rau. Parca bateam cu lingura in fundu cratitei. Remediul a fost gasit de oameni mai experimentati: dat fiind faptul ca schimbasem toba asta noua nu mai era la aceeasi matrita si lovea in 2 locuri de burta masinii. Asa ca la orice gropitza bang bang bang. S-a pus umpic cu levieru si a strambat-o (fara sa o rupa sau gaureasca) Acum nu mai bate nimic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.