Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Furtun scos dedesubt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adumitrachy
Cred ca majoritatea dintre voi stiti despre furtunul ala care se scoate in scut la dacie pt spume.Eu il tin scos de vre-o 3 ani, da sa va spun ce am patiti azi: dupa ce am fost pana la cineva, cand ma intorc la masina vad o pata enorma de ulei dedesubt. Trag capota , iar cand ma uit, numa ulei peste tot. Sa mor, sa crap, sa ... de ciuda , nu alta. Am observat ca uleiul venea din partea inferioara a motorului. Primul gand a fost ca mi-a crapat baia si am gripat mororul.Pana la urma dau o cheie la risc, vad ca moptorul merge bine, dar, cand l-am oprit, s-a auzit o fasaiala urata tare. M-am dus prima data si i-am infipt 1 l de ulei in nari, dupa care am plecat in primul service. Dupa ce aud tot felul de ipoteze de genul ca ar fi rampa curbutorilor dusa, ca nush ce chestie e infundata , ca motorul imi e prea obosit(chiar daca are 10.000km), vine un nene.Se uita si el la masina si cand pune mana pe furtunul care iese in scut observa ca are dop de gheata innauntru. Mi-a zis sa iau si sa-l bag innapoi in carburator, dar, nu prea am chef.

Acu , faza e cum rezolvam solutia?M-am gandit sa scurtez furtunul si sa-l bag printre tevile de la galerie. Dar, cu distanta de la capacul curbutorilor pana la galerii cum facem? Care ar fi solutia?
diaconuliviu
QUOTE(adumitrachy @ 16 Dec 2004, 19:28)

Acu , faza e cum rezolvam solutia?M-am gandit sa scurtez furtunul si sa-l bag printre tevile de la galerie. Dar, cu distanta de la capacul curbutorilor pana la galerii cum facem? Care ar fi solutia?
*



Nu stiu daca de la capac pina la galerie va face dop dar, ca sa fii linistit poti pune un "ecran" din tabla subtire in zona furtunului; gindeste-te la "oglinda" cilindrico-concava de la radiatoarele pe cuartz-ceva de genul ala.
Al Cap0nE
eu il am bagat prin spatele carburatorului si coboara prin dreapta motorului, pana deasupra tevii de esapament, aproape de terminarea scutului. Si nu am avut probleme pana acum
dex lada
cand furtunul de la baie e infundat strangulat face urat ,nu ti-ai dat seama eu cand am incercat sa scot pe jos furtunul care are cam 1,5cm in diametru s-a strangulat ,e nu iti zic ca motorul a inceput sa faca urat de tot sa urle epuratorul de gaze si sa dea ulei pe langa joja. Asta la lada,gazele nu sunt scoase pe la capacul cu culbutorilor si direct din baie prin epurator.
shaq_rose
se mai discuta despre sbj si la capitolul AFUMATOARE
RIon
shaq, nu fii rau wink.gif si tu iti dai cu parerea despre carcase in topicul meu cu buton telecomanda smile.gif
In alta ordine de idei, mie mi-a aparut la capatul furtunului o pasta albicioasa...care in carb nu era..?
diaconuliviu
QUOTE(RIon @ 18 Dec 2004, 20:50)
shaq, nu fii rau wink.gif si tu iti dai cu parerea despre carcase in topicul meu cu buton telecomanda smile.gif
In alta ordine de idei, mie mi-a aparut la capatul furtunului o pasta albicioasa...care in carb nu era..?
*


pasta albicioasa e ulei cu apa.. si la mine apare; e de la condens, daca nu ai alte probleme; daca e putina e normal.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.