Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tremurat la viteza "sunetului"
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
daciaclub-Mihai
De ceva timp am o problema chiar amuzanta. Cand ajung la 80 km/h (aici are loc the sonic boom la dacie smile.gif )incep sa imi tremure cheile in contact si sa simt in general un tremurici in masina. Chestia e ca odata trecut de aceasta viteza acest tremurat inceteaza. Aveti vreo idee care ar putea fi cauza? Multumesc
diaconuliviu
QUOTE(Mihai @ 17 Dec 2004, 03:27)
De ceva timp am o problema chiar amuzanta. Cand ajung la 80 km/h (aici are loc the sonic boom la dacie smile.gif )incep sa imi tremure cheile in contact si sa simt in general un tremurici in masina. Chestia e ca odata trecut de aceasta viteza acest tremurat inceteaza. Aveti vreo idee care ar putea fi cauza? Multumesc
*


Mai e un post pe tema asta - doar viteza difera; cauta, acolo..pot fi dezechilibre la roti..
Claudiopolis
La mine face asta la 95km/h( smile.gif Mach 1.1, cum ar veni). Incepe sa se simta o rezonanta in intreaga masina, ca si cum doua frecvente se armonizeaza intr-un punct ce are darul sa-ti toace urechea interna. Or fi efecte de la forta G... laugh.gif

Am postat si eu problema asta. Unii au zis ca e de la esapament prost fixat dedesubt. Altii ca toba gaurita. Altii ca scutul nu e prins bine. Altii ca e de vina cutia de viteze nefixata corespunzator... pana una-alta m-am obisnuit cu ea asa. Au avut dreptate intrucatva totusi cei cu cutia de viteze, un suport era dus si l-am schimbat. Dar nu a disparut de tot zgomotul. E parca ceva mai linistit.
ali73
Rotile dezechilibrate fac asa.
khhamsin
Si eu cred ca e o problema a trenului de rulare. Mergi sa echilibrezi rotzile, si eventual si unghiurile daca nu ai mai facut operatziunea de ceva vreme. Trepidatii in trenul de rulare mai pot da si cauciucurile deformate sau cu elasticitate inegala pe lungimea benzii de contact, precum si jentzile deformate.
Ov
si eu tot din trenul de rulare zic ca e, mai ales daca ai vestita marca de cauciucuri montana, care poti sa le faci ce vrei, ca tot asa o sa faca.
Asta pt tremurici.
Pt rezonanta (care aparea si la mine la 1300 fix la 80 si disparea la 110) eu tot pe evacuare dau vina, dar nu ca ar fi stricata, ci ca e prost proiectata!
daciaclub-Mihai
Multumesc, va dau dreptate probabil este de la unghiul de fuga (nu l-am verificat de cand am masina); consider topicul inchis.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.