Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intamplare stupida
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vallyyy
salut..... baieti am luat alternatorul meu care mergea si l-am pus pe masina unui tovaras ca sa vada daca e bun releul ........asta cu capul lui sec a pus prima data invers bornele pe bateria .....apoi cand mi-am pus alternatorul la loc pe masina nu mai incarca mad.gif .....ce se poate intampla cand pui invers bornele ...... e ars alternatorul
C a t a l i n
Puntea diodelor cel puțin e arsă.
bygy007
sa arzi diodele sau chiar statorul repararea o faci ca aici
vallyyy
si se mai merita reparat sau mai bine iau altul de la dezmembrari ,nu mai stiu pe unde am citit ca ar fi scump un bloc de diode din ala .......nu ma pricep eu sa le masor sau sa le schimb mecanica mai stiu da altenatorul ma intrece ...daca e il duc la mecanic ....mai renteaza sau il fac bucatele de rezerva?
mihai0070
o punte de diode cu diode ~40 ron
djasu82
Cam greu sa arzi tu puntea de diode verifica daca incarca releul mai intai cu un releu bun .Daca e mort vezi puntea de diode . Una noua te costa 35 de lei daca e de 50A alternatorul.
C a t a l i n
QUOTE(djasu82 @ 16 Apr 2008, 23:27)
....verifica daca incarca releul mai intai cu un releu bun...
*



Ai înțeles, nu? radmasa.gif
HellRaiser
Deleted.
vis-a-vis
E normal, ca doar si tu esti certat cu limba romana wink.gif
bygy007
QUOTE(djasu82 @ 16 Apr 2008, 23:27)
Cam greu sa arzi tu puntea de diode verifica daca incarca releul mai intai cu un releu bun .Daca e mort vezi puntea de diode . Una noua te costa 35 de lei daca e de 50A alternatorul.
*


se ard foarte usor , nu au nici o protectie practic sint 6 diode puse in conductie directa daca ai norocul sa se intrerupa una atunci arzi si statorul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.