Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garnitura de chiulasa - service cu tester?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
skorpion
Salut.
Am si eu o dacia papuc 1,9 diesel din 2004, 50.000 km

intr-una din zile a inceput sa-mi mearga in suturi pana a murit motu in drum. am crezut ca nu mai am benzina, am lasat=o sa se raceasca 5 minute, am ajuns imediat la un peco si am observat ca sugea tot antigelu (cere era fiebinte. Dupa ce am cumparat doo stiocle de apa am reusit sa ajung acasa cu motoru mergand super ok. Ideea ca prietenii au inceput sa-mi explice ca fie s-a ars garnitura de chiulasa (adevaru ca a intrat antigel in ulei desi nu prea am fum alb in tobe), fie mai rau s-a fisurat si chiulasa. Unde dreak sa schimb eu garnitura sau repar chiulasa, ca vad ca serviceurile dacia nu fac asa ceva adraku ci schimba chiulasa cu totu pe 1000 de euro. Stiti cumva un service sau un mecanic mai uman? Oare chiar sa mi se fi fisurat chiulasa?
Multam anticipat
hordeagabriel
Am avut si eu problema asta..Sincer eu am apelat la un prieten care lucra la Dacia Service si am schimbat garnitura in fata blocului..Garnitura costa cam 8 lei..Schimbi garnitura, uleiul si ar trebui sa reglezi si tachetii.. Eu te-as sfatui sa apelezi la un mecanic pentru ca sunt destule operatii care trebuie facute corect..Bafta..

17 Apr 2008, 18:00:
Ah inca ceva..Ce am spus mai spus e cazul ideal..S-ar putea sa ai si chiuloasa ovalizata sau mai rau crapata..In plus poate sati fi afectat si setul motor..Altceva ce sa zic?Bafta inca odata
Merced
E vorba de motorul diesel, eu ma indoiesc ca ti-a facut operatiunea asta in fata blocului cineva.
hordeagabriel
e adevarat ca nu era vorda de motorul diesel in cazul meu..dar dupa cum poti observa iam recomandat omului se mearga la un mecanic nu sa schimbe garnitura in fata blocului..
didosdoru
Daca ai nevoie de o chiuasa pt motorul de 1.9 stiu niste dezmembrari in Galati care au asa ceva si la un pret rezonabil.
Garnitura de chiuasa nu se scimba greu, dar fiind vorba de un diesel trebuie tinut cont de anumiti factori: trebuie tras motorul la punct si blocate pompa de injectie si axa cu came, apoi te apuci de desfacut.
skorpion
Multam de raspunsuri, oricum la un Service as vrea sa ma duc sigur.
Eu n-as avea o problema nici daca as da 15 milioane, da a dreak n-am gasit inca service care sa se ocupe si de testat chiulasa, ca sa stiu sigur daca e fisurata sau nu. Eu de obicei sunt norocos din fire si poate c-am scapat doar cu garnitura arsa. Iar toti pana acum mi-au spus ca se pricep doar la schimbat garnituri, nu se baga si la verificat chiulasa. stiti vreu service care se ocupa si de chiulasa?
dau si 20 mil in ultima instanta da macar saw nu dau 40 cat cer mizerabilii de la dacia.
einstein1984
Incearca la Ilioara, ca stiu ca aveau service si atelier de prelucrari mecanice. Daca nu, la Motor Service, la Diham, aceiasi dotare. Cauta pe forum ca s-a vorbit despre ei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.