Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema planetara ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dragoselu
Se aude un fel de pacanit la roata dreapta fata (cam de 3 ori) cand iau piciorul de pe

acceleratie mai brusc sau cand accelerez relativ mai iute sau cand intru in curbe. Si

traiesc cu teama ca s-ar rupe ceva. Poate fi planetara de vina? wacko.gif

D.
CriSTI68
daca nu huruie constant planetara, cand virezi pe loc cum se aude?
dragoselu
QUOTE(CriSTI68 @ 17 Apr 2008, 23:11)
daca nu huruie constant planetara, cand virezi pe loc cum se aude?
*




Si atunci pacane, dar o singura data. O fi slabit ceva, vreun surub, stift ? Nu le am cu

mecanica din pacate...
Minel
QUOTE(dragoselu @ 17 Apr 2008, 21:58)
Se aude un fel de pacanit la roata dreapta fata (cam de 3 ori) cand iau piciorul de pe

acceleratie mai brusc sau cand accelerez relativ mai iute sau cand intru in curbe. Si

*



Verifica etrierul respectiv si prinderea acestuia prin cele 2 pene !!!
dragoselu
QUOTE(Minel @ 18 Apr 2008, 07:02)
Verifica etrierul respectiv si prinderea acestuia prin cele 2 pene !!!
*



Uitasem: pacanitul de 3 ori e insotit si de mici zgaltaituri. Pe langa asta la roata din

dreapta fata se aud si scartaituri cand volanul are o anumita pozitie, cand franez,

acestea dispar, dar cand accelerez, reapar.

D.
Gheorghedracu
Verifica suspensia, pivotii, basculele, tija care regleaza unghiul de fuga. Abia dupa ce ai stabilit ca toate sunt in regula te gindesti la planetare.
kalyyyyyy
Am citit la un moment dat pe nustiu-ce topic ca se verifica planetarele bagindu-te sub masina si miscindu-le.Nu scria mai mult.Cum mie imi bat de cand am preluat masina(20000km) si in ultima vreme bat tot mai rau am urmat sfatul.Pe stanga planetara are joc mare,se aude pocanitura la fiecare miscare si se simte jocul iar pe dreapta se simte doar o miscare nu un joc(de parca in loc de cuplaj mecannic ar fi un fel de bucsa cu cauciucul foarte moale).Intrebare: Ce se intampla daca mai merg asa?ce anume se strica definitiv?cam cat de fiabile sunt planetarele reconditionate ,mai ales cele albastre de la nenea din targul vitan?
xyz
vezi sa nu fie slabita piulita de la planetara..am schimbat azi rulmentii si am gasit si p dreapta si p stanga piulita desfacuta(puteai sa o desfaci cu mana)...bafta!
Hacker
Piulita am avut si eu desfacuta la roata dreapta. Am desfacut-o cu mana si asta pentru ca ( totul fiind nou pe fata ) dobitocii de mecanici cand au strans la ambele roti piulita dela planetare nu au batut-o cu dalta in locurile ei ( stiti voi unde ) .

Trosnitura pe care o ai tu este de la planetara. Un service de incredere si bun este in Pipera Tunari. E service special de schimbat si reconditionat planetare. Dau garantie 2 ani la planetara ( la burduf nu garanteaza nimic daca se rupe ). Ii recomand cu caldura ( eu am facut o planetara acolo si o am de 2 ani forja ) La pret sunt cam scumpi, daca nu ma insel o planetare de reconditionat e pe undeva la 1,5 mil , cu tot cu desfacut, reconditionare, montat.
kalyyyyyy
Hacker,poti sa imi explici pe unde anume este serviceul acela?pe tunari sau in cartierul pipera...
baranga
langa slobozia e un mecanic specializat in rectificat planetare.preturile sunt foarte bune cca. 40-50 ron de planetara si lucreaza foarte bine.am postat pentru ca m-i se pare extrem de mult 150 ron de rectificat o planetara,mai pui niste bani si iti iei noua la o adica....... mellow.gif
diliu
sal
Unde langa Slobozia?
Hacker
Este in pipera tunari, de-a lungul soselei principale. Asta e cel mai bun service de planetare din tara. E scump, dar planetara reconditionata e poate mai buna ca cea noua.
ydaniel
eu nu va recomand sa va duceti la aia in tunari.
mai bine o planetara noua de uzina decat 2 reconditionate in tunari.
Hacker
Ai fost? Eu daca afirm ceva afirm pentru ca am fost. Daca nu ai fost multumit spune si de ce, argumenteaza sa stim si noi.
Nu da sfaturi pentru altcineva pentru ca asa ai vrea tu sa faca si alti.
Din cate stiu o planetara e vreo 350 lei. Deci reconditionarea costa mai putin, plus ca nu e un atelier din curte, ai si garantie 2 ani. Ce vrei mai mult? Dute da 45 lei la nea' matache macelaru si dupa 1000 km face la fel. Te duci inapoi la el si nici nu te mai recunoaste si asa ramai cu buza umflata.

Succes celor care se lasa hotarati de alti ...
kalyyyyyy
Avand probleme cu planetarele,am rascolit forumul vre-o 2 zile.Despre cei din tunari parerile sunt in majoritate negative,mai ales de vre-o 2 ani ,iar parerile pozitive sunt cam putine.totusi planetarele de fabrica sunt cam scumpe(320-480 depinde de magazin),iar montatul in service,costa 170 pt ambele ca sa ai si garantie.Eu am ales varianta de mijloc,planetare reconditionate in italia - ricambi - care au costat 190(pretul in functie de magazin mergind pana la 240).Ratingul la aceste planetare pe forum este bun dar cel mai impresionant este ce zic ei pe site,si anume ca defapt refac planetara,inlocuiesc partile busite cu unele noi.Exista si posibilitatea de a avea garantie dar trebuie platit pretul de service autorizat ,si sigur va gasesc si cate un pivot,o bieleta ceva sa va schimbe,iar pretul va fi pe masura.
SebyAvrig
cred ca si eu am probleme cu planetarele.se aud pacanituri succesive cand iau curba la dreapta,si cand pun frana.nu se aud cand accelerez si nici cand iau curba la stanga.pacaniturile sunt urmate de mici socuri(ca si cum as avea o galma in cauciuc).cand merg drept se aude foarte putin dar nu tot timpul.m-am bagat sub msina si am miscat de planetare.cea din drapta nu pare sa aiba joc.cea din stanga are dar foarte putin.am miscat de 10 ori ca sa ma prind daca are sau nu...pot merge asa cu masina???pe mine nu ma deranjeaza...la ce riscuri ma supun?
Merced
Daca e planetara peste vreo 25.000km poa' sa se rupa. Adica o sa-ti bata in draci, o sa inceapa sa bata si in linie dreapta, inainte sa se rupa de tot. In octombrie anu' trecut am avut nenorocul sa mi se rupa pivotu' inferior de pe stanga in mers si sa imi faca varza si planetara pe care o aveam, care abia daca batea un pic de tot. Eh, atunci n-am avut bani si cand am schimbat pivotu' mi-a dat un cunoscut de la un service o planetara pe care era lasata la rectificat. Deci pana mea, bate la greu in viraje, se simte la picior. In afara de zgomotul oarecum deranjant n-am avut probleme majore. Mentionez ca am facut saptamanal Bucuresti-Pitesti vreo trei luni, ma rog, in total vreo 6-7000km. Si face ca in prima zi, ca sa zic asa.
Singura diferenta e ca de vreo doua luni in marsalier se aude un huruit ciudat de la cutie, mai ales cand fortez o eventuala urcare de rampa cu spatele, o bordura ceva. E un huruit straniu, dar nici macar nu stiu daca e de la planetara, doar presupun si eu, ca altceva nu prea are ce sa fie, si parca se aude mai mult in stanga.
kalyyyyyy
QUOTE(SebyAvrig @ 3 Jun 2008, 21:58)
pot merge asa cu masina???pe mine nu ma deranjeaza...la ce riscuri ma supun?
*




Ale mele bateau de cand am masina,adica de 2 ani.Bateau in linie dreapta si mai ales in curbe si in frina de motor.Am facut 23000 de km cu ele pana sa se rupa.Din ce am citit pe aici bat ft rau inainte sa se rupa.Si inca o chestie,am aflat de la mecanic:ca sa le verifici le misti pe directia de torsiune ,nu sus jos cum am facut eu smile.gif.
ydaniel
QUOTE(Hacker @ 3 Jun 2008, 12:40)
Ai fost? Eu daca afirm ceva afirm pentru ca am fost. Daca nu ai fost multumit spune si de ce, argumenteaza sa stim si noi.
Nu da sfaturi pentru altcineva pentru ca asa ai vrea tu sa faca si alti.
Din cate stiu o planetara e vreo 350 lei. Deci reconditionarea costa mai putin, plus ca nu e un atelier din curte, ai si garantie 2 ani. Ce vrei mai mult? Dute da 45 lei la nea' matache macelaru si dupa 1000 km face la fel. Te duci inapoi la el si nici nu te mai recunoaste si asa ramai cu buza umflata.

Succes celor care se lasa hotarati de alti ...
*


da nene am fost-dar nu cu dacia laugh.gif
du-te tu la ei cu probleme in garantie radmasa.gif sa vezi ce o sa-ti zica laugh.gif biggrin.gif
am mai scris de cateva ori pe forum,da lumea ori nu vrea/ori nu pricepe:planetarele reconditionate la aia,sunt o gluma,nu se compara cu unele facute de adevarate firme.nu de niste ''meseriasi''.
o planetara de uzina -costa intre 340 si 480lei.
eu vreau mai mult,nu am incredere in aia,nu as pune planetare de la ei,nici sa mi le dea pe gratis wink.gif
eu nu ma duc la nici un matache macelaru eu ma duc la SPIDAN sa iau planetare,si nu o sa raman cu buza umflata.
Merced
Da' cat costa o planetara Spidan pentru Dacie? Al luat niste burdufi de planetare pentru Cielo de la ei si parca au costat ceva bani daca nu ma insel...
ydaniel
depinde acuma de unde le iei:minim 250lei...
Merced
Pai lol, e mai ieftina decat una de uzina? (si probabil muult mai buna)
ydaniel
da e mai ieftina,atunci cand o iei fara adaos comercial icon_mrgreen.gif .daca e cu adaos si toate alea ajunge 1 spidan=3 de uzina radmasa.gif
Hacker
Dupa ce am reconditionat planetara de la Super Nova, dupa 4 luni am plecat la pescuit. Am intrat cu ea prin ceva "coclauri" si sa rupt burduful la planetara ( nu intra in garantie ), m-am dus frumos la ei si le-am explicat situatia. Au urcat frumos masina pe elevator ( fara comentarii ), au facut planetara din nou si merge si acum fara probleme ( nu ai vrea sa sti cate scarturi ia masina aia in fiecare zi, si pe unde intra ) de ceva timp ( 2 ani si ceva ).

Succes...
Merced
Cielo-ul din familie avea burdufii crapati probabil de ceva vreme, dar n-am bagat de seama decat la un schimb de ulei. N-au inceput sa bata planetarele, am pus burdufi Spidan si merg si acum foarte bine. Din 1995 si pana acum au trecut niste ani, masina desi n-are decat un pic peste suta de mii de kilometri a vazut multe drumuri rele.
Tu ce te asteptai, ca daca a crapat un burduf in cativa kilometri sa se si strice planetara? laugh.gif
SSilent
vin si io aici cu pacanitu meu smile.gif se aude la roata fata stanga (se aude ca si cum as avea niste bilute atarnate de roata) , mentionez ca sunetu a aparut de cand am schimbat lonjeronu si planetara... unsure.gif
Merced
Adica tu repari si incepe sa se manifeste dupa? radmasa.gif
Face doar in viraje sau si in linie dreapta?
Ca parca nu vreau sa cred ca ai schimbat planetara cu una noua care pacane. Daca nu e noua se intelege daca scoate zgomote. wink.gif
SSilent
nu e noua, e SH, pacane mai tot timpul, mai ales pe drum cu gropi, denivelari, nu pacane la demaraj/frana de motor, trepidatiile si gropile ii scot la iveala muzicalitatea, dar nu este un troncanit, cum au planetarele obiceiu sa faca, e un pacanit.... parca nu ar fi bine strans un surub si loveste saiba... sau ceva de genu, nu stiu sa exprim.... wacko.gif
Merced
Se prea poate sa nu fie planetara, din ce descri tu nu pare.
SSilent
de asta mi-e frica, daca e planetara ma doare undeva, dar sa nu fie altceva mai periculos, mai grav, pe la etrier, directie.. io stiu... nu imi poate da nimeni un indiciu? masina momentat este "trasa pe dreapta" pt ceva vreme, dar vreau sa fiu pregatit pentru cand o sa ma apuc de ea huh.gif
Adrian_Boy
Se poate ca dupa ce se schimba lonjeroane, sa apara mici frecari ale caroseriei la imbinarile ei, nu se vad cu ochiul pentru ca nu sunt vizibile wink.gif

Si recomand ca dupa operatiunea asta, sa se faca geometria masinii, pe urma, mult ulei in lonjeroane (astupate gaurile) cam o saptamana. Pe urma un spray cu vaselina, a se da pe unde sa vad imbinari ale caroseriei, fara a se face economie.

Luati-o pe gropi sa se intinda vaselina si vedeti daca mai face wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.