Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alta problema cutia de viteze!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gogosaru19
A aparut alta problema cand schimb viteza intr-a II imi intra cateodata in marasalier. Trebuie sa schimb cutia , pinioanele sau nu are nici o legatura? sad.gif
cosminus
Regleza patina
gogosaru19
doar atat? huh.gif
mitu2002
dap doar atit sau daca e distrusa rau schimbo e vro 2-3 ron
mihai0070
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

mai da-i avans .... nu umbla la patina ca o sa iti caraie si in a 5 a
Hacker
Sa nu deschid si eu un topic nou, am si eu o problema. Se aude un trosc finut pe la cutie.
M0am uitat pe la cutie, dar nu vad vreun suport nasol, poate fi planetara ?? Sincer nu imi bate nici-o planetara in curbe sau la hopuri. Se mai intampla cand stau pe loc si iau maxim stanga sa s auda un carat de fier fortat, ce poate fi?

19 Apr 2008, 19:43:
imi cer scuze, am o tastatura veche rau "sa se auda un carait de fier fortat, ce poate fi?
gogosaru19
QUOTE(Hacker @ 19 Apr 2008, 22:41)
Sa nu deschid si eu un topic nou, am si eu o problema. Se aude un trosc finut pe la cutie.
M0am uitat pe la cutie, dar nu vad vreun suport nasol, poate fi planetara ?? Sincer nu imi bate nici-o planetara in curbe sau la hopuri. Se mai intampla cand stau pe loc si iau maxim stanga sa s auda un carat de fier fortat, ce poate fi?

<span class='edit'>19 Apr 2008, 19:43:</span>
imi cer scuze, am o tastatura veche rau "sa se auda un carait de fier fortat, ce poate fi?
*


radmasa.gif laugh.gif laugh.gif imi cer scuze hackere nu toata lumea e expert mecanic ca dumneata smile.gif rolleyes.gif
cum am mai precizat este un forum exclusiv dacia cred eu wink.gif , nu esti obligat sa postezi daca nu vrei la fiecare topic asa ca... smile.gif
Hacker
Am postat aici, poate poate ma baga cineva si pe mine in seama... Lasa mistoul blush.gif .

La tine e simplu. Ai doua posibilitati :

1. Inveti masina si o sa sti pe unde vine a 2.
2. Schimbi patina ( vezi in ce stare e ), care e dusa si nu iti mai face diferenta intre viteza de " inainte " si viteza de " inapoi ".

Succes, si multumesc pentru ajutor.
gogosaru19
QUOTE(Hacker @ 20 Apr 2008, 00:50)
Am postat aici, poate poate ma baga cineva si pe mine in seama... Lasa mistoul blush.gif .

La tine e simplu. Ai doua posibilitati :

1. Inveti masina si o sa sti pe unde vine a 2.
2. Schimbi patina ( vezi in ce stare e ), care e dusa si nu iti mai face diferenta intre viteza de " inainte " si viteza de " inapoi ".

Succes, si multumesc pentru ajutor.
*


eu nu fac nici un misto tu esti glumetul wink.gif eu am vorbit serios pana acum smile.gif
alinushy
QUOTE(Hacker @ 19 Apr 2008, 22:41)
Sa nu deschid si eu un topic nou, am si eu o problema. Se aude un trosc finut pe la cutie.
M0am uitat pe la cutie, dar nu vad vreun suport nasol, poate fi planetara ?? Sincer nu imi bate nici-o planetara in curbe sau la hopuri. Se mai intampla cand stau pe loc si iau maxim stanga sa s auda un carat de fier fortat, ce poate fi?

<span class='edit'>19 Apr 2008, 19:43:</span>
imi cer scuze, am o tastatura veche rau "sa se auda un carait de fier fortat, ce poate fi?
*




am avut si eu problema asta acu cateva zile, era bucsa de la bratul superior muci, cand am dat-o jos a iesit camasa interioara de la bucsa singura wacko.gif

spor
pavel_daniel
Nu poti sa dai dintr-a doua in marsarier doar daca sincronul de marsarier este defect.Prin urmare ar fi bine sa-l schimbi.
PH-06-BOA
As fi curios sa vad si eu , cum arata un sincron de marsarier.
Toata treaba e din patina, dar dereglarea, daca s-a facut instantaneu, poate fi un tampon de la cutie rupt (sau ambele), ori cele doua tampoane micute de la tija(cautatoare) ce leaga maneta de cutie , sa fie si ele rupte(mai putin posibil,ca simtomul e altul).
Hacker
QUOTE
am avut si eu problema asta acu cateva zile, era bucsa de la bratul superior muci, cand am dat-o jos a iesit camasa interioara de la bucsa singura 

spor



Si zgomotul cam de unde venea? la mine parca se aude la cutie sau in cel mai fericit caz in partea dreapta.
mitu2002
pavel la dacie nu este sincron pentru mers inapoi iar diferenta dintre a 2 a si mers inapoi e facuta de acea patina de plastic care nu permite schimbatorului sa se duca spre mers inapoi fara sa fii apasat pe el
alinushy
QUOTE(Hacker @ 20 Apr 2008, 23:22)
Si zgomotul cam de unde venea? la mine parca se aude la cutie sau in cel mai fericit caz in partea dreapta.
*




din stanga, ca problema la mine era la bratul din stanga smile.gif
Hacker
Bun, uite ce am descoperit azi. Nu imi intra bine in viteza, si aveam cursa lunga la schimbator.
@gogosaru19 poate fi o cauza a ta, probabil. Am desfacut cauciucul la maneta, l-am ridicat in sus, si am observat acolo unde vine bila de la schimator ca aveam sarite suruburile care tin bila de la schimbator. Le-am strans bine si acum nu mai am nici o problema.


@ Pentru cei care vor sa ma ajute cu problema " trosc " cand plec de pe loc. Am fost azi la un unchi de la ITP si am bagat masina pe bancul de probe. Bucse ok, pivoti ok, bielete antiroliu ok, Bucse sustinere cutie ok. Toate au fost in stare perfecta. Au mai ramas planetarele, bau, si cum imi dau seama care din ele face figura?
gogosaru19
QUOTE(Hacker @ 22 Apr 2008, 17:46)
Bun, uite ce am descoperit azi. Nu imi intra bine in viteza, si aveam cursa lunga la schimbator.
@gogosaru19 poate fi o cauza a ta, probabil. Am desfacut cauciucul la maneta, l-am ridicat in sus, si am observat acolo unde vine bila de la schimator ca aveam sarite suruburile care tin bila de la schimbator. Le-am strans bine si acum nu mai am nici o problema.
@ Pentru cei care vor sa ma ajute cu problema " trosc " cand plec de pe loc. Am fost azi la un unchi de la ITP si am bagat masina pe bancul de probe. Bucse ok, pivoti ok, bielete antiroliu ok, Bucse sustinere cutie ok. Toate au fost in stare perfecta. Au mai ramas planetarele, bau, si cum imi dau seama care din ele face figura?
*



hai ca ma bag sub ea sa ma uit ce are smile.gif , oricum a aparut alta problema a sarit palnetara pe partea dreapta cand am luat o curba mai strans nu aveam stutz noroc ca eram aproape de casa si am venit usurel ca a sarit la loc sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.