Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: huruit ciudat
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vallyyy
salut baieti ......astazi cand mergeam cu masina a inceput sa scoata un huruit ciudat cand bagam intr-a 1 a ,intr-a 2 a si intr-a 3 a .....intr-a 4 nu face nimic merge normal ......nu stiu exact nici de unde sa zic ca ar veni ori cutie ori planetara stanga care imi si bate ....ulei sincer sa fiu nu cred ca ar mai fi in cutie avand in vedere ca pierd pe la un semering ,discul de ambreiaj nu cred ca este deoarece masina fuge si trage in rampa fara probleme si nu miroase a incins ...voi ce credeti ca poate ? sad.gif
CriSTI68
de obicei rulmentii
mihai0070
QUOTE(vallyyy @ 19 Apr 2008, 23:08)
salut baieti ......astazi cand mergeam cu masina a inceput sa scoata un huruit ciudat cand bagam intr-a 1 a ,intr-a 2 a si intr-a 3 a .....intr-a 4 nu face nimic merge normal ......nu stiu exact nici de unde sa zic ca ar veni ori cutie ori planetara stanga care imi si bate ...[/B].ulei sincer sa fiu nu cred ca ar mai fi in cutie avand in vedere ca pierd pe la un semering [B],discul de ambreiaj nu cred ca este deoarece masina fuge si trage in rampa fara probleme si nu miroase a incins ...voi ce credeti ca poate ? sad.gif
*





si atunci dece te mai miri ce huruie blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif
vallyyy
o sa bag si ulei .....da daca ar fi de la cutie de ce nu huruie si intr-a 4 a si numai in cele inferioare?
mihai0070
huruie ori rulmetul de priza ori trenul fix , ideea este sa nu mergi fara ulei in cutie ????????? avand o cutie care nu este foarte pretentioasa exista posibilitatea ca atunci cand pui ulei sa scapi usor usor de huruit.
vallyyy
ma rog la Dumnezeu sa fie cutia e mai simpla treaba asa sincer sa fiu nu cred ca am mers chiar mult asa plus nu am schimbat des vitezele avand in vedere ca am fost la drum lung si liber ......mersi de ajutor ,bafta si sa auzim de bine
Hacker
Si mie imi intra cam greu in viteza 1 si viteza 2? Am ulei in cutie, nu am huruit. In treapata 3 si 4 imi intra usor. In treapta 1 intra greu cand merg si sunt nevoit sa dau din treapa 2 in treapta 1, se mai intampla. Daca evit sa bag treapata 1/2 dupa caz incepe sa tremure urat de tot. De ce? Ce e de facut?
pcostica
vreifica si regleaza cursa libera la pedala de amberiaj, daca nu se poate regla schimba cablul.Din mers nu trebuie sa intre in viteza 1.
Bafta.
Hacker
Bun, cu intratul in viteza nu prea ma sperie, dar cu troncanitul pe la cutie? Ce poate fi? Planetara sau bucse bascula?
Minel
QUOTE(Hacker @ 19 Apr 2008, 23:35)
Si mie imi intra cam greu in viteza 1 si viteza 2? Am ulei in cutie, nu am huruit. In treapata 3 si 4 imi intra usor. In treapta 1 intra greu cand merg si sunt nevoit sa dau din treapa 2 in treapta 1, se mai intampla. Daca evit sa bag treapata 1/2 dupa caz incepe sa tremure urat de tot. De ce? Ce e de facut?
*




Verifica starea patinei , se regleaza ,sau daca prezinta uzura se schimba si apoi se regleaza !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.