Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot ciudat motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Reglone
Din ianuarie pana acu vreo saptamana am impumutat masina (Dacia Li din 2000) cumnatului meu, care nu prea a ingrijit-o,

Cand am luat-o, am observat ca pierde foarte repede lichidul de racire, cam un bidon dinacela la 5-6 zile. Deasemenea, se aude un zgomot ciudat dinspre motor(un zgomot metalic plange.gif ), ca si cand nu ar avea ulei, doar ca are, e doar putin uzat.
- deasemenea, pedala de acceleratie este uneori cam rigida, trebuie sa o apas mai tare cand este asa
- cand e frig sau ploua, am impresia ca franele sunt un pic stranse, ruleaza mai greu, dar cand pun mana pe roti nu pot sa zic ca sunt fierbinti (asta in caz ca freaca placutele)
mentionez ca franele s-au strans mai mult pe spate pentru a primi revizia.

Nu stiu ce naiba sa-i fac, ca mi-e frica sa merg la drum lung cu ea, si e proaspat scoasa din service...
V-as ruga pe cat posibil sa raspundeti la toate cele 3 probleme
Credeti ca daca fac un schimb de ulei si filtru s-ar rezolva macar punctul 1?
Paca
cu franele nu cred ca sunt probleme..faci o aerisire si daca observi ca se infierbanta rotile schimbi garniturile la pistoane la etrieri.pui cricul si verifici fiecare roata in parte...iti poti da seama care roata merge mai greu...pedala de acceleratie se apasa in functie de arcul de sub filtrul de aer,il poi slabi daca il alungesti putin.pe unde pierde lichid ?
inspecteaza cu atentie radiatorul si conductele,sau poate pe la pompa de apa,trebuie sa gasesti ceva.schimba uleiul si filtrul si asigura'te ca nu-ti curge pe nicaieri.opteaza pt un ulei mai scump pt ca e calitativ.succes
Hacker
Ciudat. In primul rand foloseste si tu functia de search.
Pierderea de lichid e simplu de aflat. Dupa o pauza pe loc cauti unde ai apa pe sub masina, pe la motor, te uiti atent, gasesti si rezolvi problema. Mai grav ar fi sa nu ai garnitura de chiuloasa ciupita.Verifica uleiul, culoarea lui, lasa motorul sa se incalzeasca putin si uitate in vasul de expansiune daca bolboroseste. Daca bolboroseste fuga repede la un service sa iti schimbe garnitura de chiuloasa.
La acceleratie, verifica mai intai cablu de acceleratie in ce stare e si eventual baga niste ulei cu siringa pe el.
Franele le aerisesti si nu o sa ai probleme(asta in cazul in care nu merge infranata si implicit nu se incing)

Succes
Reglone
partea cu racirea e mai mult ca si cunoscuta a problemei pentru motor. Mie mi-e sa nu fie motorul "stricat", sa se balangane prin el toate componentele. La mers nu se simte nimic, in afara de zgomotul ciudat.
Hacker
Probabil daca mergi cu ulei amestecat cu apa, e posibil sa fie ceva frecari pe acolo, si e posibil sa fii stricat ceva e acolo.
mihai0070
Ce zgomote se aud la motor , poate a fost fiert inainte sa iei tu masina , si nici nu stii sad.gif
Reglone
sper sa mai mearga 80 KM, plec de paste si unde merg am un mecanic.
Totusi, as putea sa aflu si eu ce inseamna "motor fiert"?ce presupune asta, consecinte/
Va multumesc
CriSTI68
zgomot metalic poate sa bata o biela
Squirrel
…sau rulmentul capacului pompei de apă?
Reglone
Asta era, pompa de apa.

totusi, nu am reusit sa merg mai mult de 40 km cu ea, a puscat un rulment si nu s-a mai invartit pompa de apa, si a blocat si celellalte mecanisme angrenate.

Am avut noroc cu mecanicul meu pe care l-am adus la locul faptei si mi-a rezolvat-o pe loc. I-am ramas dator o pompa de apa rolleyes.gif

Acum voi sti pe viitor cand se mai intampla vreao chestie de-asta.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.