Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PROBLEME TUROMETRU
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adytt
Salutare am si eu problema la turometrul de pe dacie (an 99)

de 2 ani , acesta merge doar vara dupa ce masina sta in soare cateva ore, sau la drumuri foarte lungi

daca este mai frig afara turometrul este mort

banuiesc ca este vb despre o dilatare a contactelor pe undeva dar habar nu am unde ce si cum sa verific
mihai0070
verifica cablajele din bord, si nu in ultimul rand firul care pleaca de la bobina la delco wink.gif
adytt
ms o sa fac asta
Rafi
radmasa.gif Salutare problema mea cu turometru este opusa lu adytt la mine functioneaza turometru numai cand este frig(2 3 grade) afara mellow.gif mellow.gif iar daca merg putin cu ea gata moare sad.gif ce ar trebui sa ii fac. Multumesc smile.gif
adytt
facem schimb smile.gif
FloriNicu
Am avut si eu ceva similar si apoi nu a mai mers deloc. Am desf turometrul cu un prieten care mi-a schimbat o rezistenta fisurata ce facea atingere numai cand era cald.
Rafi
QUOTE(adytt @ 9 May 2008, 21:24)
facem schimb smile.gif
*


adica sa iti dau turometru iarna biggrin.gif si tu sa mi-l dai vara aaa radmasa.gif iesi in pierdere ca al meu functioneaza putin pana se incalzeste motoru si dupa PA sad.gif sad.gif
alinushy
nedumerire.gif al meu merge mereu, respekt.gif , dar indica ba mai mult ba mai putin, ca la balamuc drunksinging.gif
kopey
Salut!!

Nici la mine nu mai merge kilometrajul..si nu stiu de la ce! Cablul este bun! Mai exista ceva ce pot sa verific? Care sunt sansele sa fie din cutie sau din bord? Intr-o dimineatza nu a mai mers...dintr-o data...



Multumesc mult.
Rafi
are cineva idee cam ce ar trebui sa ii fac turometrului meu sad.gif ?
Kruger
In acelasi trend al dosarelor X, am si eu o problema. Dupa un drum mai lung (aprox 1200km intr-o zi) am observat ca turometrul meu arata putin mai mult decat e in realitate. Cam cu 2-300 de RPM. E vreo solutie ?
SSilent
@Rafi aceleasi simptome si la mine radmasa.gif radmasa.gif ...cred ca o sa vin din casa cu o punga de gheata sa pun in spate la turometru ca sa mearga 04.gif 04.gif
Rafi
deja e un fenomen biggrin.gif eu suspectez bobina de inductie nedumerire.gif nedumerire.gif 053.gif cred ca si la tine ssilent e posibil sa fie bobina de vina sad.gif
ZTV
la mine indica mult mai mult, dupa turometru schimb vitezele intre 5000 si 6500 rot, la relantina sta cam la 1400 - 1600, chit ca nu e mai mult de vreo 800 rot/min, chiar se pot face ceva?
SSilent
incearca sa faci rost de un alt turometru pentru "teste" sa vezi daca si ala tot asa se comporta
pcostica
verificati legaturile la masa.
Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.