Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cred ca e discul de ambreaj sau nu stiu..:-?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mai da-i o cheie
salutare! sad.gif am si eu o problema cu dacia mea 1995 ieri cand am plecat cu ea mirosea rau a cauciuc ars..in masina...mi-am dat seama ca e de la ambreaj...am zis macar sa ajung cu ea acasa...dar performanta asta nu am resusit...deintro data tremura....groaznic.. si in I si II apoi.... gata nu a mai luat-o de pe loc...va rog sa-mi spuneti si mie de la ce sa fie mai excat...???am intrebat pe un baiat care ma stie si el...mi-a zis ca e de la disc...de ambreaj....daca e de la el cat ma costa toata"afacerea"asta...VA multumesc aniticipat....sad.gif
Paca
discul de ambreiaj uzat nu miroase a cauciuc ars...miroase a ferodo....e un miros specific,a imbaxit.daca nu ti-a dat semne ca nu mai trage si se tureaza aiurea ultimii 100 de km aprox. sigur nu e de la disc.in orice caz...daca e discul de ambreiaj..merita sa schimbi tot kit-ul adica rulment presiune 30 ron,disc ambreiaj 100 ron si placa de presiune 175 ron(astea-s preturi de origine) si plus manopera care te va costa in jur de 150 ron.daca vrei sa iesi mai ieftin schimbi doar ferodo-urile la disc care costa in jur de 30 de ron in caz ca nu mai ai nimic defect.daca ai curte poti face singur lucrarea asta,nu trebuie sa fii mecanic.
Sorin_18
daca zici ca aceasta problema a aparut brusc s-ar putea sa fie vrun de la disc
mihai0070
poate este doar cablu de ambreaj , discul nu cade asa brusc , iti cam da semnale cu ceva timp inainte sa pice.

verifica cablu de ambreaj, sa nu fie rupt, ambreajul miroase un cu totul alt fel dar in nici un caz a cauciuc , mezi sa nu ai alta "frecare" pe undeva
Sorin_18
vrun arc vroiam sa spun....soryy
Paca
daca era vreun arc..iti imaginezi ce taraboi era in placa de presiune acolo...se spargea tot.dupa ce citesc cu atentie ce-a scris omu...ma gandesc sa nu fie din cutie...rulment spart,etc etc.daca era discul si-ar fi dat seama dinainte ca e pe duca.asa cum zice el...a picat deodata...eu pariez ca e din cutie pentru ca am aceeasi problema 10412898.gif
Sorin_18
daca era din cutie nu se auzea zgomot?? totusi acolo e fier pe fier daca sa spart ceva face mai rau ca un tren
Paca
probabil ca s'a auzit si zgomotul ala dar omul e prea ocupat sa mai posteze aici...dupa cum observ ne intereseaza mai mult pe noi decat pe el problema lui drept pt care ar fi bine sa se inchida.
Sorin_18
QUOTE(Paca @ 25 Apr 2008, 16:10)
probabil ca s'a auzit si zgomotul ala dar omul e prea ocupat sa mai posteze aici...dupa cum observ ne intereseaza mai mult pe noi decat pe el problema lui drept pt care ar fi bine sa se inchida.
*


lasa poate omu a plecat in vacanta smile.gif)) radmasa.gif
mar10may
la mine cand a picat discul nu mai mergea decat cu 80 de km \h.daca o calcam mai mult numai se tura,dar de crescut viteza nu mai urca.de mirosit nu miroasea a nimic.de mirosit am patit asta numai cand am fortat masina (de exemplu ramai intepenit in zapada ,etc).ulterior s a dus si ambreiajul la cateva zile:)))))))) asa e cand masina e de serviciu.nu te ustura la buzunar.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.