Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scartaie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
SSilent
salutare, am si io o problema mai veche, imi scartaie ca dracu masina, cred ca pe la roata/suspensia fata stanga, am sperat ca dupa schimbarea lonjeronului, poate poate laugh.gif , dar de unde, mentionez aici ca in momentu cand ploua, nu mai scartaie (sau cel putin nu mai aud io) , ce e de facut?
Minel
QUOTE(SSilent @ 23 Apr 2008, 16:11)
mentionez aici ca in momentu cand ploua, nu mai scartaie (sau cel putin nu mai aud io) , ce e de facut?
*



Muta-te undeva unde ploua tot timpul laugh.gif
Glumesc, posibil ca arcul sa nu mai aiba protectia de cauciuc si sa iti scartaie ,in momentul cand ploua iti arunca roata apa si ti se uda acea zona asigurand astfel o ungere atat incat sa nu scartaie ; mai poate fi si amortizorul de pe partea respectiva .
Bafta !

dani_devito
Hai in Irlanda ca aici ploua de 5 ori pe zi .... nu glumesc.

Pai scartaie cand treci peste denivelari sau cand scartaie .... daca e peste denivelari.... pot fi cam multe ... arc, telescop, bucse...etc.

OFF TOPIC : Apropo aici in Irlanda ce m-i se pare ciudat ... pe nici o masina si daca are peste 15 ani nu vezi rugina ca la noi , la noi si la Loganuri deja vezi gauri in tablarie...... de ce ?
cosminus
Ai vazut? ca eu nu
Hacker
O cauza probabil poate fi tiranul, mi imi scartaia la o alta dacie ( si aveam urechea de tirant rupta. Cauza probabila
SSilent
am verificat arcul, are manson de protectie, da, doar la denivalaturi scartaie, am niste bucsi de rezerva dar nu stiu cat de greu sunt de schimbat, am 2 bucsi de bascula si m-ar tenta sa le schimb singur, ce chei si instrumente iimi trebuie? biggrin.gif
serhat
Scartaie T-ul de la telescop si trebuie schimbat. Patisem si eu asa ceva acum ceva timp.
tatabobu

[/quote]
pare ciudat ... pe nici o masina si daca are peste 15 ani nu vezi rugina ca la noi , la noi si la Loganuri deja vezi gauri in tablarie...... de ce ?
*

[/quote]

De-aia, ca un pic de rugina inseamna MOT failure.
Paca
mie imi scartaia saxofonul..ca era rupt,fisurat...dupa ce l-am sudat nu mai scartaie
SSilent
nu cred ca am o pb asemanatoare pt ca ea scartaie si atunci cand sta pe loc si ma apas pe ea.... unsure.gif
virusssp
exact aceeasi chestie mi se intampla si mie de cateva saptamani... doar ca la mine scartie zona fata dreapta (cum stai in masina) .. am tot verificat si mi se pare ca e de la telescop...dar nu stiu ce... si cand ma apas pe aripa face la fel...
FLP
nu cumva ai vreun etrier blocat si e roata infranata?
SSilent
nu inteleg ce legatura are etrieru' daca scartaie si cand sta pe loc si ma apas pe ea...
si nu e infranata ca se simtea
ionut.tanase
Bucsa Teu Amortizor este uzata la maxim!! Freaca fier pe fier! Schimb-o si nu va mai scartai!
SSilent
@ionut.tanase cred ca ai dreptate, m-am uitat si nu numai ca freaca fier pe fier, e tocita rau si sta si putin stramba.... o s-o schimb zilele astea sa vad rezultatele
P.S. poate fi si de la tamponu acela de cauciuc care tine bara de torsiune pe lonjeron? ca e destul de crapat si imbatranit unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.