Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: planetarele
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gogosaru19
Salut, am o intrebare si vreau un raspuns cat mai rapid.
Planetarele trebuiesc montate la capatul la cutie intr-un anumit fel adica au un semn ceva dupa care ma iau sau nu are nici o importanta ?
Stiu ca trebuie sa le prind in stifturi dar nu stiu daca gaurile au o anumita ordine adica daca e una mai pare sau mai mica? blink.gif
am cautat problema in SEARCH dar nu am gasit sincer sad.gif
argon
trebuie doar sa se alinieze gaurile pe unde intra stiftul.
cosminus
Daca nu sunt aliniate rotesti 180 grade
xyz
intai prinde planetara la cutie cu stiftu si dupa la roata ca iti vine mai usor..ca sa iti vina si mai usor poti sa desfaci piulita de la pivot (cea de dedesubt,care nu se vede de disc cum te uiti din afara spre roata) si sa'l scoti ca sa poti roti cat mai mult discu cu totu..bafta
gogosaru19
gata le-am dibuit pana la urma smile.gif mersi pentru sfaturi rolleyes.gif
rog sa se inchida topicul!!!!
Gheorghedracu
Cum trageti voi planetara afara (cind o montati la loc, nu cind o scoateti) prin tamburul rotii? Aveti o metoda mai inteligenta decit batutul cu ciocanul in tambur (tamburul fiind la locul lui pe rulmenti)?
Sorin_18
QUOTE(Gheorghedracu @ 26 Apr 2008, 15:25)
Cum trageti voi planetara afara (cind o montati la loc, nu cind o scoateti) prin tamburul rotii? Aveti o metoda mai inteligenta decit batutul cu ciocanul in tambur (tamburul fiind la locul lui pe rulmenti)?
*


nu am inteles ce vrei sa spui.....?
argon
nicicum, ar trebui sa intre usor pana prinzi 2-3 spire la piulita, dupa, strangi piulita. Daca nu intra usor, singura solutie e batutul cu ciocanul, dar cu o teava, nu direct.
Gheorghedracu
A intrat relativ usor, dar fiind o planetara de R17 nu are filetul pina la capat, asa ca n-avea pe ce prinde piulita. Odata ce am batutu un pic (usor) in tambur, a iesit afara suficient ca sa prind piulita pe prima spira de filet si d-acolo a mers imediat. Am crezut ca exista vreo scula de bagat inauntru cu filet care sa prinda pe filetul piulitei (ca un fel de teava cu filet intern) si care sa poata fi trasa mai elegant prin tambur decit sa recurg la ciocan.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.