Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imi atinge roata in curbe
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Sorin_18
salut....tocmai acum de paste cand e de plecat, am observat ca daca iau o curba mai stransa la stanga imi atinge roata dreapta din spate de suportul arcului de ce?care este cauza si remediul??va multumesc si un paste cat se poate de fericit
Victoras2001
Sa fie Pastele cauza si remediul? blink.gif sad.gif

Multumesc pentru urare si-ti urez la fel.
Dar am o intrebare. Dupa ce scrii, nu citesti? Nu esti curios sa vezi "ce-ai facut"?

ps. Curba, de unde o iei?
Gheorghedracu
Verifica intii daca nu exista joc excesiv in rulmentii rotii respective dupa care daca tot se mai intimpla figura e cazul sa dai roata jos si sa masori alnierea tamburului, ceea ce cere un pic de atentie. Motivul epntru care te trimit la verificarea asta este ca am auzit din mai multe surse (inclusiv un membru aici pe forum recent) ca axul rotilor din spate se smulge din punte in partea inferioara si se inclina progresiv sub greutatea masinii si fortele suplimentare ce actioneaza asupra lui in curbe ducind in cele din urma la dezastr total. Am auzit de asemenea ca puntea (partea pe care e montat axul rotii din spate) se indoaie pur si simplu daca conduci mai agresiv.

Masoara cu o nivela daca fata tamburului e perfect perpendiculara pe ax si perfect verticala la tinuta normala de drum.

Se poate de asemeni sa nu ai piulitele rotii strinse?
Sorin_18
am verificat ,am dat roata jos si piulita de la tambur era foarte slaba...am stranso si i-am facut proba,nu se mai aude nimic docamdata,dar daca este din ax ce ar trebui sa fac?alta punte?
KTC
Odata ce ai spus ca piulita la tambur era foarte slaba e clar ca aia era problema. Roata ta incepuse sa se plimbe dupa bunul plac.
cosminus
Nu ai stranso de tot. Si ai pus si siguranta inapoi
Gheorghedracu
Ai grija cu piulita aia. Trebuie sa o stringi pina nu mai e nici un fel de joc in rulmenti, dar nu mai mult (distrugi rulmentii). Cu saiba respectiva la locul ei, bineinteles. Apoi bagi stiftul. Daca nu intra direct, e mai bine sa stringi un pic ca sa intre, nu sa dai inapoi piulita. Cel mai bine ar fi sa introduci saibe care sa companseze in asa fel incit piulita sa se opreasca dupa ce o stringi la fix cu crenelura la gaura stiftului. Sigur ca n-o sa ma prefac ca e usor.

Daca ti se intimpla vreuna din nefericile enumerate de mine, da, trebuie punte noua.
Sorin_18
Se pare ca a fost de la acea piulita....va multumesc... se poate inchide
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.