Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: planetare scurte/lungi
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
PARA_1300
Deci....ca tot romanul cu Dacie am cautat si eu sa ies mai
ieftin cu reparatul... asa ca am dus masina la vecinul
prietenei mele care a zis ca nu vrea nici un ban!!!!?????
OK, sa apucat de a schimbat pivoti ,bucse, bilete antiruliu,
rulmentii de pe fata si spate, articulatiile din spate si
totul a fost bine pana cind mi-a sarit planetara din dreapta!!!!
A luat masina la service si mi-a spus ca in loc de planetare
lungi(Dacie din 1980) am planetare scurte deci rezulta ca
tebuiesc schimbate
Nu schimbatul ar fi problema , ci faptil ca eu aveam pe masina
planetare GLENTER(nu stiu daca am scris corect) pa care le-a
pus tata si pa care a dat o galagie de bani...
OK , conu' mecanic spune ca nici urma de GLENTER si ca
planetarele sunt scurte si made in RO!!!!!!!

Acum am ajuns de fapt si la adevarata problema:
-inainte sa ajunga masima la el eu am mers cu ea vreo 200-300km
dupa ce am luat-o de la tata...
-intrebare:ESTE POSIBIL CA O DACIOE CARE NECESITA PLANETARE LUNGI
CONFORM NORMELOR DE FABRICATIE SA PARCURGA 200-300 DE KM CU PLANETARE
SCURTE ???????????????????

ROG SA MA AJUTATI CA NU STIU CE SA MAI CRED!!!!!!!!!!!!!
PARA_1300
A.....si mai este ceva..

Dupa ce am luat masina de la mecanic prima oara am facut in jur de 30km si a sarit planetare.....
Deci asta ma baga si mai tare la ideii...

sad.gif ROG AJUTOR GRABNIC!!!!!!!!!!!!!!!
bogdan3l
eu stiam ca merge sa pui planetare scurte in loc de lungi .....invers sigur nu merge .

PS: cutia sigur e la locul ei ? adica sa nu fie deplasata in stanga sau in dreapta
shaq_rose
daca masina are cutie de viteze cu 4 trepte+marsarrier atunci ii trebuie planetare LUNGI, daca are cutie in 5 trepte+marsarrier ii trbuie planetare SCURTE ! E logic. Nu se poate altfel !
ydaniel
planetare scurte(cu aprox 15mm decat cele lungi) suntpt cutii de viteza cu 4 trepte!
whitesorcerer12
cei care nu va procepeti ati putea macar sa taceti din gura?
oamenii care au intr-adevar cunostinte nu citesc acest topic?
s-a discutat si paradiscutat, exista cutii in 4 trepte si cu scurte si cu lungi!
din 80 daca nu are modificari sigur are nevoie de lungi!
ai fi putut sa mergi cu scurte in loc de lungi pana sa sara afara, desi 300 pare f mult....
rog un moderator sa stearga posturile cu prostii de mai sus, aiurim omul degeaba!
ali73
Ca sa faci deosebirea,o cutie care merge cu planetare lungi,pierde uleiul din ea daca o intorci pe o parte.Planetarele cand le pui,intra in cutie pe langa niste semeringuri si astfel se face etansarea.La cutiile cu planetare scurte, planetarele raman afara si poti sa o intorci linistit ca nu curge ulei din ea .Semeringurile calca pe axurile de la grup.
whitesorcerer12
daca semeringul e bun nu trebuie sa curga oricum...
daca etansarea nu e buna curge si la orizontala, din experienta vorbesc..
Ov
personal n-am vazut nici o dacie cu planetare lungi, la care sa nu curga ulei din cutie pe la semeringuri. Asta in cazul in care e ulei in cutie biggrin.gif
ali73
Nu ati inteles.Etansarea o face planetara cand intra in cutie.Deci e clar ca experienta ati acumulat-o pe cutii cu planetare scurte.O planetara lunga,e mai lunga pt. ca intra si in cutie.
Ov
deci, la 1300 aveam planetare lungi, care intrau in cutie si erau "etansate" de semeringuri. Intr-o vara, m-a mancat in c*r sa schimb semerigurile (pt ca picura). Mecanicul meu n-a vrut, a zis ca daca le schimba tot o sa curga si ca n-are rost, asa ca le-am schimbat singur. Cu toate ca am si strans arcul de la semering, si o planetare era noua (ca sa nu zici de uzura din zona unde calca semerigul), borsea la ulei pe la semeringuri de ziceai ca nu-i adevarat.
Dyda
Corect ov in '80 CV-urile erau echipate cu planetare lungi cele scurte probabil '84-86 au fost introduse, nu cunosc precis
Aici cred posibile urmatoarele scenarii:
para_1300 nu cunoaste ca babacul sau a inlocuit pinioanele planetar si a echipat CV cu planetare scurte
sau are putini km parcursi CV-ul si planetarele sunt in stare buna fiind o atractie f mare ptr mecanic si a inlocuit-o
sau mecanicul habar nu are de ce spune
alta varianta nu vad
PARA_1300
OK baieti. se pare ca sa rezolvat......

Planetarele au revenit miraculos pe masina, nu stiu cum dar au revenit....

Probabil ca am fost destul de convingator cu mecanicul....

Oricum merci mult pt. sfaturi.....SI CONCLUZIONEZ: DACA VI SE STRICA MASINA STATI CU EA LA MECANIC CHIAR DACA TREBUIE SA DORMITI ACOLO....

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Ov
traiasca mecanicii din romania.

Cum nu mai sunt nelamuriri, inchid topicul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.