Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clio III Exception 1.6 16v
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3
herculane
Cu toate ca mai am si in alta parte un jurnal de bord mai vechi, m-am gandit ca ar fi frumos sa-i fac si aici unul smile.gif

"Inculpatul" este un Clio III Exception, motorul 1.6 16v, culoare Noir Nocturne (ma rog, numai negru nu e smile.gif). Din echiparea standard ce merita mentionat:
-radio CD (mp3)
-tempomat + limitator de viteza
-tapiterie mixta piele-textil
-6 air-bag-uri
-computer de bord multi-functional
-jante aluminiu 15"

iar fata de acestea am mai adaugat eu:
-senzori de ploaie + lumina
-trapa panoramica
-aer conditionat automat (clima)
-torpedo cu racire
-garantie extinsa 2 ani
-alarma viper
-jante Wolfrace 16" + cauciucuri Goodyear Eagle F1 205/50/R16

Cateva date din fisa tehnica:
-acceleratie 0-100km/h 10,2s
-viteza maxima 190km/h
-consum urban 9l %
-consum extraurban 5,4l %

Am ajuns la alegerea asta dupa ce am vazut/condus mai multe modele, din clasa mica si compacta, eliminand din start ceva second. suma de bani disponibila imi dadea posibilitatea sa iau cam orice compacta mai slab dotata si cu motor acceptabil sau ceva din clasa mica dotat spre "full" si cu un motor bunicel pentru masa pe care trebuie s-o care.

Pe scurt, am trecut de golf, megane, focus, corsa, 207 si alte cateva, oprindu-ma la clio, unde am gasit unul dintre cele mai calitative interioare (mai ales in dotarea Exception) si motorul de 1,6 16v care se poate preta cat de cat si la un condus sportiv. De fapt motorul acesta mi-a usurat in mare parte decizia, mai ales ca fosta masina era un clio 2 bicorp 1,4 16v, o masina foarte sprintena.

Cel mai mare noroc, odata hotarat ce masina sa iau, am avut cu cei de la autocobalcescu, datorita carora am primit masina in mai putin de 2 luni, in perioada in care citeam ingrozit pe forum cum unii au depasit 3 luni de asteptare. Deasemenea, am primit cadou de la dealer alarma, presurile de exception, presuri de plastic si mai ales un breloc reno smile.gif .

2 lucruri m-au suparat oarecum la alegerea masinii: lipsa motorului de 2.0l 140cp, care la noi nu se aduce, si pachetul de drumuri grele (bagat cu sila pe gat de reno romania), care pentru mine inseamna doar stabilitate scazuta la un mers mai "in forta" smile.gif. acest neajuns a fost cat de cat inlaturat cu schimbarea rotilor standard.

Am ajuns la aproape 10mii de km si pot adauga urmatoarele plusuri:
-calitate de clasa superioara in interior (materialele mi s-au parut cele mai bune din clasa mica)
-spatiul s-a marit destul fata de versiunea anterioara, fiind foarte apropiat de megane/golf/focus
-motorul trage bine de la turatie mica, insa de-abia dupa 3000rpm se simte bine (si-mi place sa-l fac sa se simta bine biggrin.gif )
-pozitia la volan (chiar daca e mai inalta, iti ofera o vizibilitate f buna)
-se conduce mult mai usor in oras decat bicorp-ul anterior sau decat megane (chiar daca directia asistate e injurata de multi)
-trapa panoramica este superba
-culoarea este deosebita (aici am avut cele mai multe emotii pt ca atunci cand am ales-o nu stiam cum arata "pe viu")
-consum decent pt 110cp la un mers normal
-stabilitatea net superioara vechiului bicorp la viteza mare

si cateva minusuri:
-pachetul de drumuri grele (chiar daca pentru multi reprezinta un plus, macar sa nu ti-l bage pe gat)
-masina vine standard cu roti de bicicleta 175/65/R15 (cu toate ca e mai mare si mai grea decat vechiul model, care oricum venea cu 185/55/r15 standard)
-alarma se poate monta doar la ei si la vremea achizitionarii masinii era un singur model

Cam multa vorbaraie, asa ca pun si niste poze cu masina
visio
salut, cred ca e cel mai frumos clio pe care l-am vazut. exceptand rs-ul biggrin.gif sa-l stapanesti sanatos!
cat a fost jucaria?
ady85btz
frumoasa masinuta blush.gif
sa te duca sanatos si fara probleme la 100k km cool.gif
aphophis
frumoasa masina. multi km fara probleme. trapa aia cred ca face toti banii
Duyu
S-o stapanesti sanatos...e superba masinuta! wub.gif O admir din cand in cand si in realitate cand mai stau la coada sa ies in Stefan cel Mare. smile.gif wub.gif
herculane
@visio merci frumos! masina era cam 15mii, din care s-au scazut vreo 800E - reducerea din perioada aceea la exception

@restu' smile.gif multumesc pt urari

@Duyu merci! de ce nu mergi pe stradutele din spatele caselor, care sunt libere, decat sa stai la coada pe strada principala? smile.gif
visio
a fost ceva banuti. Daca nu era asa inaltata ii statea si mai bine
herculane
da....traiasca reno pt ca a bagat PDG obligatoriu smile.gif ma mir ca n-au pus si pe clio rs smile.gif

2 poze cu trapa din interior smile.gif
TAW
S-o stapanesti sanatos! Sa o big_wheel.gif multi kilometri fara probleme! E o masina super cu dotari mai mult decat OK!
Trapa e de mare efect! coolspeak.gif
Felicitari pentru alegerea facuta! biggrin.gif

P.S. Un sfat daca imi permiti : grija la sinele pe care culiseaza trapa; sa le cureti si sa le gresezi periodic pentru ca sa nu apara probleme in functionare. Si foloseste-o periodic pentru ca sa nu "anchilozeze"!

Bafta! smile.gif
herculane
merci!

chiar am avut mici probleme cu trapa: in timpul iernii nu am mai deschis-o, nici n-am curatat sinele respective, si cand am deschis-o prima oara a scartait atat de rau incat m-am speriat. apoi trosnea pe drumuri mai proaste. am curatat ce am crezut eu de cuviinta, apoi am folosit un spray si acum este ok
herculane
am observat de putina vreme, dupa ce am spalat masina, ca jantele au inceput sa se matuiasca intre spite si sa capete un aspect cam urat. bine, cum se pune putin praf pe ele nu se mai observa... smile.gif

ce as putea sa le fac?
pastrama
Super masina.
Cat te-a costat cu totu`?
cosmin_2300
In primul post ai pus o poza .. in care consumul mediu e de 14.1 l / 100 km blink.gif

Asa mult iti consuma ? In rest e super frumoasa wub.gif
herculane
QUOTE(pastrama @ 13 May 2008, 15:40)
Super masina.
Cat te-a costat cu totu`?
*



merci

cu tot cu jante si garantia extinsa - reducerea de la exception aproape 15.500E

QUOTE(cosmin_2300 @ 13 May 2008, 16:10)
In primul post ai pus o poza .. in care consumul mediu e de 14.1 l / 100 km  blink.gif

Asa mult iti consuma ? In rest e super frumoasa  wub.gif
*



dap, atat imi consuma mie in oras, la stilul meu de condus smile.gif

i-am lasat-o tatalui o saptamana si consumul s-a invartit in jurul valorii de 11 smile.gif
herculane
luna viitoare o sa cam trebuiasca sa-i fac revizia de un an. banuiesc ca ar trebui sa pun rotile standard pe ea cand ma duc la ei, nu? smile.gif
Vlad B
"Do you feel lucky.. punk?" laugh.gif
Poate ca ar fi mai bine sa le pui tongue.gif
ady85btz
normal ca nu tongue.gif
bulan
QUOTE(herculane @ 25 May 2008, 14:20)
banuiesc ca ar trebui sa pun rotile standard pe ea cand ma duc la ei, nu? smile.gif
*


Primul lucru de dimensiunile anvelopelor te intreaba ca sa nu pierzi timpul degeaba.
herculane
am inteles...deci le schimb inainte sa intru in service smile.gif

am incercat sa aflu de ce noi nu avem permisiunea de a schimba dimensiunile anvelopelor la clio, asa cum se poate in restu' tarilor, dand un mail direct la reno franta, dar am avut surpriza sa primesc raspuns de la vocea clientului ro, unde nu mi se spunea decat "modificarea dimensiunilor cauciucurilor duce la anularea garantiei la componentele afectate", sau ceva de genul asta
MMVI
QUOTE(herculane @ 13 May 2008, 14:29)
am observat de putina vreme, dupa ce am spalat masina, ca jantele au inceput sa se matuiasca intre spite si sa capete un aspect cam urat. bine, cum se pune putin praf pe ele nu se mai observa... smile.gif

ce as putea sa le fac?
*



ai putea sa le vinzi si sa-ti iei altele tongue.gif

consumul am vazut ca nu tine seama de cum merg ci mai degraba de gradul de aglomeratie(calculatorul de bord arata frecvent 14.3-14.5 cool.gif )
herculane
imi plac prea mult ca sa le vand biggrin.gif

daca raman mate cred ca tot vor arata bine smile.gif

daca resetezi consumul, de exemplu pe la ora 4, si mergi incontinuu pana la 7 prin bucuresti, cb-ul iti va arata o medie de 15% smile.gif
blasta
foarte frumoasa masina. s-o stapanesti sanatos! jantele ii vin foarte bine, iar daca era putin mai coborata era perfect!

am tot un exception, dar n-a mai intrat si trapa, asa ca daca mai ai ceva poze cu ea (din exterior) mai posteaza aici biggrin.gif

biscu
Daca ai schimba presurile ar arata si mai bine, oricum sa o stapanesti sanatos....
herculane
QUOTE(blasta @ 31 May 2008, 19:43)
foarte frumoasa masina. s-o stapanesti sanatos! jantele ii vin foarte bine, iar daca era putin mai coborata era perfect!

am tot un exception, dar n-a mai intrat si trapa, asa ca daca mai ai ceva poze cu ea (din exterior) mai posteaza aici biggrin.gif
*



merci! pun cateva poze cu trapa wink.gif

QUOTE(biscu @ 31 May 2008, 21:17)
Daca ai schimba presurile ar arata si mai bine, oricum sa o stapanesti sanatos....
*



am presurile originale exception, insa nu sunt din cauciuc si initial mi-a fost mila sa le pun (era o perioada ploioasa cand am luat masina) si apoi le-am uitat in portbagaj, pe urma a venit iarna si tot asa... cred ca le voi pune zilele astea - bine ca mi-ai adus aminte smile.gif
blasta
super trapa - schimba foarte mult aspectul masinii. totusi, plasa aia chiar are vreun efect impotriva soarelui?
herculane
chiar tine foarte bine "umbra" smile.gif
MMVI
pentru trapa aia as fi indurat cel mai ucigator soare biggrin.gif
herculane
asa am zis si eu cand megeam cu un cabrio. induram, induram, insa la un moment dat nu se mai putea, cat de cabrio era ala smile.gif. si cum in bucuresti nu poti merge cu viteza sa te "ventilezi" e cam naspa situatia smile.gif

in alta ordine de idei, masina face anu' luna viitoare si cred ca ma voi duce sa-i fac prelungirea garantiei cu 2 ani. 360e nu e cine stie ce suma..
semit
Am vazut si eu masinuta duminica seara cam pe acolo pe unde sunt facute si ultimele poze.. dinspre Stefan Cel Mare spre Baneasa.. frumoasa culoarea biggrin.gif
herculane
merci. mari emotii am avut pt ca n-o vazusem decat in poze smile.gif

oricum, e bine daca ti-ai dat seama de culoare avand in vedere ca e nespalata de 3 saptamani masina. noroc ca mai ploua din cand in cand... smile.gif
argon
mi se pare un consum foarte mare pentru o masina asa mica, dar daca tu esti multumit si cu talpa grea e OK.
herculane
pai e totusi o masina mica de 1,2t cu motor de 1,6 smile.gif

mie mi se pare ok consumul de 14 in bucuresti, cu schimbat unde/cand se poate peste 3-4000rpm. in aceleasi conditii de mers clio rs 172 ia vreo 17, iar mondeo model mai vechi 140cp vreo 16

la mers linistit scoti 11 in oras, eventual fara AC
herculane
am fost ieri sa fac prelungirea garantiei cu inca 2 ani - 360E
herculane
masina face 1 an in cateva zile si doar 10mii km smile.gif

saptamana viitoare ii voi face prima revizie, cel mai probabil la mach1 pt ca sunt destul de aproape de serviciul meu
bulan
La multi ani!!!Kilometrii mai depind si de cat timp liber avem.Roaga sa te lase sa stai langa masina la revizie ca e mai bine asa!Succes!!!
Eggy
a mea are un ajumate si abia acum am facut 10.000 km asa ca nu e mare rusine tongue.gif
herculane
QUOTE(bulan @ 21 Jun 2008, 22:21)
La multi ani!!!Kilometrii mai depind si de cat timp liber avem.Roaga sa te lase sa stai langa masina la revizie ca e mai bine asa!Succes!!!
*



merci. iti dai seama ca prefer sa stau pe langa masina, dar daca nu ma lasa asta e smile.gif
nu stie nimeni cum e la mach1 de pe expozitiei?


QUOTE(Eggy @ 21 Jun 2008, 23:53)
a mea are un ajumate si abia acum am facut 10.000 km asa ca nu e mare rusine tongue.gif
*



la primul clio pe care l-am avut acum vreo 6 ani, in primul an aveam vreo 5000km. acum, cand ies din buc prefer ceva mai mare (siguranta + confort sporit la drum lung), asa ca reno-ul e mers 80% prin oras smile.gif
herculane
am facut revizia de 1 an la mach1. m-a costat 493ron si a durat 50min

foarte multumit, chiar daca am ajuns mai devreme cu jumatate de ora, m-au bagat direct, m-au lasat sa stau langa masina si a durat si putin

intre timp am facut si 10mii km cu masina si am surprins evenimentul smile.gif
MMVI
Ce fel de ulei ai pus in motor?
Alte probleme constatate?(daca au fost) smile.gif

herculane
o sa-ti spun de ulei cand ajung acasa, ca nu mai stiu exact biggrin.gif

alte probleme nu au mai fost, insa a fost o faza amuzanta: la revizie m-am dus cu rotile de iarna pt ca aveau dimensiunile standard, insa am vazut acolo un clio cu jante de 16 (ca ale mele de vara), tunat, amortizoare sport etc. m-am gandit ca daca ala a venit cu jante de 16 in service poate a reusit sa faca o combinatie ceva sa piarda garantia. am intrebat mecanicii si au spus ca e masina unui sef, deci nu se punea problema de pierderea garantiei. totusi, l-am intrebat pe unul din ei cum sa fac si eu sa pun jante de 16 si sa nu pierd garantia. si primesc raspuns: luati-va ce jante/cauciucuri vreti, insa cand veniti aici puneti-le pe cele de iarna si nu aveti nici batai de cap si nu se ia nimeni de dvs. smile.gif) adica exact ce facusem eu biggrin.gif

in alta ordine de idei, cateva poze cu noul membru al familiei: mondeo 2.0 145cp echipare titanium
dack
Bravo pt Clio 3, bravo pt Mondeo, sunt doua masini bune.
herculane
merci! sunt convins ca o sa fiu si de mondeo la fel de multumit cum sunt de clio biggrin.gif


herculane
zic sa mai scriu si in jurnalul asta cate ceva, ca de cand cu mondeo am cam neglijat clio smile.gif

pentru ca la ford inca am numere rosii, cu care (din cate stiu eu) n-ai voie sa iesi din tara, am luat clio la niste drumuri mai lungi, de vreo cateva saptamani incoace. am ajuns spre 13mii km cu el si in continuare n-am nicio problema.

de curiozitate (mai ales ca am avut niste discutii cu cineva despre viteza maxima) am facut niste teste cu el, ca prea-l aveam de 1 an si trebuia sa stiu si eu: viteza maxima cu clima/fara clima, consum la viteza maxima si ce mi-a mai trecut prin cap smile.gif.

-viteza maxima cu 3 persoane + bagaje + clima 190km/h pe bord
-viteza maxima singur fara bagaje si fara clima 205km/h pe bord
-consum la mers constant peste 5000rpm (cu scurte reduceri la 3000-4000rpm) + clima 12%
-consum la mers constant 3000-4000rpm + clima 8%

masina s-a comportat excelent, pana acum nu prea am iesit cu ea pe distante lungi, preferand sa merg cu ceva mai mare. singur in masina poti face fara probleme depasiri la viteze mari, masina trage foarte bine intr-a 5-a. cu inca 3 persoane + clima trebuie crescuta inca putin turatia la depasiri si retrogradat in cele mai multe cazuri, dar se descurca onorabil.

intre timp mi-am facut timp sa scot din portbagaj presurile originale, sa le desigilez si sa le pun pe masina smile.gif

cateva poze cu masina
herculane
acum vreo 2 zile, cand sa plec dimineata de-acasa, am gasit masina fara o bucata de luneta smile.gif

intre timp, am rezolvat cu asigurarile/politia, saptamana viitoare sper sa vad si cine a fost autorul - locul unde parchez masina este supravegheat de camera de filmat a unui vecin.
balanel
Imi pare rau...
Sa trimiti filmul la societatea de casco, mai departe se ocupa ei...
herculane
n-am mai scris de mult aici, asa ca zic sa mai reactualizez jurnalul

in primul rand trebuie spus ca masina merge in continuare impecabil, pana acum nu s-a ivit nicio problema, la fel ca la fostul clio bicorp, cu care m-am inteles excelent 5 ani.

nu cred ca am ajuns la 15000km cu ea, mai ales ca de cand am luat mondeo a cam fost ignorata biggrin.gif

acum cateva zile i-am pus si cauciucurile de iarna (continental wintercontact) impreuna cu jantele ei originale de 15". se cam simte diferenta fata de jantele de 15" si cauciucurile 205/60/r15 si arata ca un tractoras smile.gif

sper sa reusesc sa iau si pt mondeo cauciucuri de iarna cat mai repede, dar in perioada asta cu sarbatorile, numai bani pe cauciucuri nu-mi vine sa dau, mai ales ca daca pastrez jantele actuale si pt iarna iese cam 6-7mil/cauciucul

pun si 2 poze cu masina
herculane
ma gandesc din ce in ce mai serios s-o vand, da' cu situatia actuala nu stiu daca e o decizie buna..

ce pret as putea cere pe ea?
Eggy
de ce anume vrei sa o vinzi?
herculane
pt ca nu prea o mai folosesc. merg numai cu mondeo aproape smile.gif

imi pare totusi cam rau s-o vand, mai ales ca are doar 15mii km (daca-i are si p-aia) si merge perfect.

initial mondeo trebuia sa fie pt tata, dar pana la urma ne-am mai facut cu o masina, iar mondeo mi-a ramas mie. la inceput mergeam cu clio prin aglomeratie, da' m-am obisnuit cu mondeo si acum nu mai am probleme nici pe stradutele stramte, nici la parcari...

daca tata isi ia inapoi masina, ma bag la un golf 6, 1.4 160cp, dsg. asta imi doresc in loc de clio acum biggrin.gif. am tot frecat configuratorul de la vw ultimele saptamani. bine, mi-as dori un scorocco de 200cp, da' ajunge la pret de mondeo, si ar fi un efort cam mare...
herculane
de ceva vreme aveam un greieras in trapa, care o luna canta, o luna dormea, si tot asa. de vreo 2 saptamani s-a trezit la viata si face din ce in ce mai rau, in sensul ca se aude ca un troncanit destul de enervant pe drum denivelat.

mentionez ca nu prea am avut grija de trapa, n-am uns-o cu nimic pana acum. cand e deschisa nu se aude nimic, cand e inchisa - concert. nu prea stiu daca sa ma duc la garantie cu ea, cine stie ce mai fac aia. dupa ce am umblat cu fordul prin service pt un nimic, putina incredere pe care o mai aveam in service-urile de la noi a disparut complet smile.gif

pana una alta, niste poze mai vechi cu masina... ultima poza e cu masina dupa ce am lasat-o langa un santier biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.