Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema comanda stergator parbriz
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
floryyn
Salutare baieti, la multi ani si Paste fericit!

Eu...sunt nefericit sad.gif mergeam cu masinuta prin oras, ploua marunt, neavand temporizare tot am dat de maneta aia a comenzii stergatoarelor, pana n-a mai vrut. Mai mult de atat, a inceput sa iasa fum de undeva din zona mufelor manetei.

Am tras concluzia ca s-a prajit ceva pe-acolo, prin interiorul jucariei, asa ca am dat fuga si am cumparat alta maneta. Atasez poze cu vechea si noua maneta iar intrebarea e urmatoarea: pot pur si simplu sa scot firele din mufele manetei vechi si sa le bag in aia noua, sau mai trebuie vreo adaptare ceva? Desi vad ca ambele au 5 mufe, eu fiind blond icon_mrgreen.gif in ale electricii, am zis ca mai bine intreb decat sa-i dau Doamne fereste foc...

Astept un sfat cat mai repede intrucat maine am drumuri de facut, cam 120 de km, si n-as vrea sa ma surprinda ploaia fara stergatoare.

[attachmentid=1627446711]
MECCA
scoti papucii si ii bagi pur si simplu, nu trebuie sa faci nici o adaptare.Normal din cate stiu toate firele acelea trebuiau prinse intr-o mufa mare.Asa era mai simplu, dar ca sa nu incurci firele le scoti pe rand si le trasnferi pe maneta noua.Vad ca maneta ta e model vechi(probabil de cadn e masina)era si timpul sa-ti dea duhul.Spor la treaba !!!
ceaki
vezi ca pe fiecare maneta piciorusele-s numerotate
floryyn
Problema rezolvata, mersi mult baieti! Totusi, ce ar trebui facut ca sa am si temporizare?
Hacker
Trebuie cumparat temporizatorul, instalatia electrica se gaseste gata facuta la magazinele de piese auto dacia, si se monteaza de catre un electrician ( 20-30 lei manopera ). Inainte de astea verifica daca motorasul de la stergatoare este prevazut cu asea ceva.

succes...
viorel 77
motorasul de la stergatoare nu trebuie prevazut cu numic.
temporizatorul da un impuls electric de 2-3 secunde.(doar este temporizator)
Hacker
Nu am de ce sa ma contrazic, asa m-i sa spus, si eu sunt in aceeasi dilema, cine a spsu a fost un electrician mincinos.
Minel
QUOTE(floryyn @ 30 Apr 2008, 10:11)
Totusi, ce ar trebui facut ca sa am si temporizare?
*



Ca sa mai economisesti bani sper sa te ajute schema !!
Eu am facut singur montajul si merge de 4 luni perfect
Bafta !
Hacker
buna schema, o sa incerc sa o aplic si eu. Multumesc Minel
bygy007
daca ai instalatia in 10 mimute e montata (am montat eu una) are 3 mufe una se duce la motor una la maneta si una la alimentare (sau poate sa aibe doar un papuc), merge pe orice fel de motor cu conditia ca , cama sa fie functionala ( daca dai scurt de maneta stergatoarele trebuie sa vina singurw inapoi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.