Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trepidatii intre 40-65km/h....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Lifestorm
Buna ziua ,,

Va rog daca se poate un mic sfat ..

am schimbat toata directia (br.inf,br.sup.etc), reglat unghi fuga ,echilibrat roti ..si de 1 saptamana nu mai stiu ce sa fac ..intre 40 si 65,70 km/h. imi tremura efectiv fata si simt pe roti cum trepideaza,precizez tampoane ok,surub traversa ok ,unghi fuga ok ,..nu mai stiu ce sa fac ..in oras pe la 50 ma omoara cum trepideaza rotile din fata ..la 2 dintre service-uri trageau din umeri ..desi au facut o tura cu ea ...

va multumesc anticipat pt orice sfat .....
br17rfg
sar putea sa fie de la cauciucuri...daca tot zici ca ai facut toate alea la masina
bilex
Si eu am o trepidatie pe la 70 -90 km/h dar mie mi se trage de la planetare.Sunt pe moarte deja.
Cipiotul
are careva idee de la ce ar putea apare o vibratie care se simte in toata masina la relanti ? daca o accelerez dispare vibratia asta ... am schimbat saptamana trecuta semilonjeroanele ca erau terminate ... si mi-a spus tipul care le-a montat ca a mai strans traversa de sub cutia de viteze ca era slabita ... inainte de a o duce la schimbat semilonjeroanele n-avea vibratia asta ... de la ce-ar putea fi ? tampoanele mi-a spus nenea ca nu-s defecte ... si ca cele de la cutie le-a inversat ...
HIV
QUOTE(Cipiotul @ 6 Oct 2008, 10:24)
are careva idee de la ce ar putea apare o vibratie care se simte in toata masina la relanti ? daca o accelerez dispare vibratia asta ... am schimbat saptamana trecuta semilonjeroanele ca erau terminate ... si mi-a spus tipul care le-a montat ca a mai strans traversa de sub cutia de viteze ca era slabita ... inainte de a o duce la schimbat semilonjeroanele n-avea vibratia asta ... de la ce-ar putea fi ? tampoanele mi-a spus nenea ca nu-s defecte ... si ca cele de la cutie le-a inversat ...
*



Nu o fi prea slab relantiu si da sa moara ?
argon
schimba jantele ca sunt descentrate, imprumuta 2 de proba si pune-le pe fata. Ma refer la problema din primul post.
Cipiotul
nu e slab ... si n-am probleme de genul asta ... adica nu sta sa moara ... e doar o vibratie destul de tare care se resimte in toata masina ... dar nu in genul vibratiei cand sta sa moara motorul ...

HIV
Poate sunt cutremure biggrin.gif
brigada_diverse
QUOTE(Cipiotul @ 6 Oct 2008, 10:49)
nu e slab ... si n-am probleme de genul asta ... adica nu sta sa moara ... e doar o vibratie destul de tare care se resimte in toata masina ... dar nu in genul vibratiei cand sta sa moara motorul ...
*


calca ambreiajul.
cu el calcat se mai aude?
daca dispare trepidatia cu ambr calcat, atunci se numeste bataie de priza si trebuiesc reparate chestii in cutie
Sorin_18
QUOTE(Cipiotul @ 6 Oct 2008, 10:49)
nu e slab ... si n-am probleme de genul asta ... adica nu sta sa moara ... e doar o vibratie destul de tare care se resimte in toata masina ... dar nu in genul vibratiei cand sta sa moara motorul ...
*


poate ai suruburile de la tampoane slabite
TheKing
QUOTE(cristitranca @ 6 Oct 2008, 14:40)
calca ambreiajul.
cu el calcat se mai aude?
daca dispare trepidatia cu ambr calcat, atunci se numeste bataie de priza si trebuiesc reparate chestii in cutie
*




si eu am o bataie ( desi nu face tot timpul numai cand are ea chef ) iar cand calc ambreiaju nu mai face ... rulmentul de presiune sa fie dus? wacko.gif
Sorin_18
QUOTE(TheKing @ 6 Oct 2008, 18:32)
si eu am o bataie ( desi nu face tot timpul numai cand are ea chef ) iar cand calc ambreiaju nu mai face ... rulmentul de presiune sa fie dus?  wacko.gif
*


este bucsa acea din bronz din vibrochen
brigada_diverse
si bataia de priza se manifesta la fel..bataie cu ambr liber....
nu zic ca nu o fi si bucsa de bronz de la VILBROCHEN, dar cum diferentiezi simtomele?
de ex la mine la plecari huruie ingrozitor...si e de la bucsa aia.....dar am si bataie de priza....

Cipiotul
@ cristitranca
chiar si cu ambreiaj calcat se simt vibratiile ... numai daca o accelerez dispar sad.gif
Paca
eu cred ca e pur si simplu un tremurat al motorului la ralanti cipriane dar care este amplificat de unele elemente din compartimentul motor care n-au fost fixate bine.asa am patit eu cu filtrul de aer.obisnuiam sa-l tin prins doar in surubul de sus,acum l-am fixat si jos...si tremuratul s-a diminuat considerabil chiar si la subturare.
POWERbyDAciaVsWERo
sau o supapa dusa sau ca la mine o gaurica in servo care trage aer motorul si merge in 3 jumate smile.gif !!!!!!!
Cipiotul
QUOTE(Paca @ 6 Oct 2008, 20:24)
eu cred ca e pur si simplu un tremurat al motorului la ralanti cipriane dar care este amplificat de unele elemente din compartimentul motor care n-au fost fixate bine.asa am patit eu cu filtrul de aer.obisnuiam sa-l tin prins doar in surubul de sus,acum l-am fixat si jos...si tremuratul s-a diminuat considerabil chiar si la subturare.
*


am sa trec pe la nenea cu pricina sa-l intreb ce-a demontat cand a schimbat semilonjeroanele ca sa stiu la ce sa caut buba ... apropos... baiat de nota 20 tipul biggrin.gif mi-a facut si capotele ... in fata deasupra farurilor, nu stiu daca ai observat, era gaura in capota si pus banda adeziva peste (reparatie a la rumān) si in spate era pocnita de rugina intr-un colt ... "din partea casei" - chit si vopsea ...
riciu007
schimba tampoanele de la motor e posibil sa fie imbatrinite si s-au lasat , baia sa atinga de scut sau de traversa dintre semilomjeroane
Cipiotul
QUOTE(riciu007 @ 7 Oct 2008, 18:52)
schimba tampoanele de la motor e posibil sa fie imbatrinite si s-au lasat , baia sa atinga de scut sau de traversa dintre semilomjeroane
*


intr-un final o sa ma apuc sa le schimb pe toate... intrebarea care ma macina ... de ce a inceput vibratia asa deodata ? joi dimineata n-avea nimic ... vineri dupa ce-am luat-o de la mester vibra de ziceai ca e tractor ...
baranga
tobele sunt bine prinse sau sufla pe la imbinaturi??? daca tobele sunt prea aproape de podea da vibratii care se simt in cabina si afara NU wink.gif
Paca
stiu cipriane ca e de nota 20:P si mie mi-a facut enorm de multe fara bani sau cu subpret.e bine de tinut legatura cu el biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.