Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Semnalizare cu led-uri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
TIulian
OK, dupa ce am intrebat mai multa lume pe PM, si unii au zis ca nu se poate pentru ca yadda yadda, aseara am studiat datasheetul IC-ului care face partea de putere la semnalizare, si modul in care este implementat in UCH pe Logan, si bineinteles ca am gasit si solutii de modificare; treaba este in felul urmator : IC-ul de semnalizare are doua module (folosite pentru stanga, respectiv dreapta); fiecare modul are o intrare, pe unde primeste semnalul de semnalizare de la uP, si o iesire analogica "current sense" (IS1 si IS2 - pentru stanga / dreapta), unde exista un curent de intensitate proportionala cu consumul de la iesire, si care este folosita ca feedback pentru uP - in cazul in care un bec se arde, iesirea IS a finalului scade sub un nivel minim, si uP comanda semnalizarea la cadenta mare. Problema este ca atunci cand se pun led-uri, consumul acestora nu este suficient de mare pentru ca curentul de pe iesirile IS ale finalului de semnalizare sa poata comanda intrarea de feedback a uP.
Prima solutie ar fi un tranzistor care sa aduca semnalul de pe iesirea IS la nivelul la care uP sa primeasca semnalul, si sa comande la cadenta normala, in acest fel pastranduse functia de avertizare in cazul in care consumul de la iesire scade (practic asta ar insemna recalibrarea circuitului pentru un consumator mai mic la iesire); inconvenientul este ca nu se mai pot pune becuri, pentru ca in cazul in care se vor folosi becuri, curentul de la iesirea IS, respectiv din baza tranzistorului ar fi prea mare, si probabil tranzistorul se va arde, iar in cazul in care sfarseste cu scurt colector-baza, posibil sa arda si finalul de semnalizare.
A doua solutie (cea pe care am folosit-o si eu) consta in intreruperea circuitului dintre iesirile IS ale finalului, si montarea a doua diode de la iesirea de semnalizare a uP pana la intrarea de feedback a acestuia - adica uP se pacaleste singur. Dezavandajul acestei solutii este ca nu va mai exista avertizarea de bec ars; avantajul este ca se pot monta si becuri, si leduri fara nici un risc.
IC-ul de semnalizare este BTS840S2, si are protectie la scurtcircuit pe iesire prin limitarea curentului (semiconductorii gen regulatoare de tensiune folosite la alimentarea ledurilor pot intra si in scurt daca se defecteaza).

In cazul in care (mai) exista entuziasti care chiar vor sa faca ce am facut si eu, o sa fac eventual si niste poze, si o sa desenez si niste parti din schama UCH (inclusiv cu modificarile).
De asemenea, solutiile prezentate de mine sunt rudimentare; se pot face chestii si mai avansate gen sa stie singur cand e cu bec, si cand e cu led - sunt sigur ca exista si oameni mult mai priceputi decat mine, care pot face ceva mai avansat de atat, deci feel free - scopul topicului este sa imbunatatim ce am inceput eu (bineinteles pentru cei pasionati sa isi impodobeasca masina cu led-uri in loc de becuri)

Multumesc !
dan.gutu
Poze, pune poze ! Si eu sunt interesat !
TIulian
Scuze pentru intarziere, dar nu am avut foarte mult timp liber sa fac poze; azi am reusit sa scot, si sa pozez cele 3 tipuri de becuri cu LED pe care le-am confectionat - stop pe frana - cel de pe luneta (inlocuieste pe cel de 21W - consuma ~1,5W, dar are intensitate luminoasa cel putin la fel de puternica - 30 de LED-uri rosii); stop pe frana / pozitie spate (inlocuieste 21W / 5W - consuma ~0,5W / ~1,5W - 12 LED-uri rosii pe pozitie si 30 de LED-uri rosii pe frana), si cel de pe semnalizare (inlocuieste pe cel galben, de 21W - consuma ~1W - 24 de LED-uri galbene usor spre portocaliu - exact culoarea becului original). Dupa cum spuneam, ca sa functioneze cu LED-uri, partea de semnalizare a UCH trebuie "pacalita" ca are toate becurile, si pentru asta trebuie o modificare a circuitului, dupa cum am explicat in primul post; promit ca atunci cand voi mai avea un pic de timp liber, voi pune si pozele cu modificarea UCH. Daca mai sunt interesati, va stau la dispozitie smile.gif

Multumesc !
dan.gutu
Deci aceste componente sunt confectionate de tine ?As vrea sa stiu daca lumineaza puternic,eu am incercat cu delea din comert care au 20 de leduri si nu prea dispersa lumina cum trebuie.
TIulian
da, sunt facute de mine; am vazut si eu din alea din comert, si intradevar sunt vai de ele - tocmai de-asta m-am apucat sa mi le fac singur; de luminat, lumineaza dupa cum am mai spus, cel putin la fel de puternic precum becurile originale, cu toate ca la semnalizare cred ca sunt chiar un pic mai puternice smile.gif ca sa nu mai pun la socoteala ca toate materialele m-au costat chiar un pic mai putin decat m-ar fi costat alea din comert.. si spre deosebire de alea din comert, mai au si surse de curent constant in ele, nu doar o rezistenta chioara..
birkof
Foarte interesat smile.gif
Am reusit sa le schimb decat pe cele de pozitie/stop frana cu unele din comert. Sunt destul de multumit, insa nu ma las aici smile.gif
Pentru semnalizari m-ar interesa ...

Un pret ceva? smile.gif
Toate bune.
fratie
Salve TIulian ! Sunt interesat de cele amintite de tine . Iti trimit un PM.
AR-18-MOS
QUOTE(fratie @ 5 Aug 2008, 08:03)
Iti trimit un PM.
*


Ma indoiesc ... laugh.gif
Trebuie sa ai minim 25 posturi sa poti trimite PM.
cata87
poze...sa vedem si noi cum arata...
madkat
sursa de curent constant - interesant smile.gif
zener sau un LM ceva?
bogdan_90
poze, vrem poze sa vedem cum se vede noaptea.
OldMan
Indiferent cum pacalesti UCH-ul pacalit ramane, adica chiar daca vei pune leduri chiar daca vei pune bec, in cazul cand unul se arde nu va mai indica bec ars, pentru ca UCH- ul e pacalit. Si uite asa iti umplu de carne congelatorul cei din trafic care nu stiu ca tu ai UCH-ul pacalit.
Dsign
aaaa, ledurile se ard greu... Chiar si becurile de semnal se ard greu, eu n-am schimbat nici unul in aproape 4 ani de cind am masina.
parpanel
Si ce sansa e sa se arda toate ledurile odata?
OldMan
...nu conteaza timpul cat de repede se arde un bec sau cat de repede se arde un led, ideea e alta,
1. atat timp cat faci modificari neomologate in instalatia de iluminare a masinii in cazul unui accident minor cu indoiri de table, pot invoca ca motiv faptul ca nu se vad suficient luminile sau ca nu ti-a mers stopul sau semnalizarea, in acest caz cine plateste?
2. eu inteleg sa aduc modificari la ceva care sa ma ajute, sa-l fac sa fie mai bun, dar sa modific o functie in UCH care e foarte buna (cea care iti arata becul ars) si al face un simplu releu de semnalizare la fel cum avea Dacia din anii '70 dupa parea mea, mi se pare aberant.
GARFIELD 87
pune si tu poze sa vedem cum se vede smile.gif
djasu82
La un led daca i se asigura un curent de 30mA si o tensiune de 3V maxim ledul nu se va arde deloc. Trebuie calculate rezistentele pentru inseriarea ledurilor la tensiunea de alimentare 14,1V. Daca se vor calcula la 12V riscul e sa se arda in timp fiindca tensiunea crestede la 14V respectiv curentul peste valoarea niminala.
Poate va ajuta acest pdf a mai fost pus dar nu prea va vad sa stati sa cautati.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.