Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Punctele negative de reputatie: mod de acordare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum
Dodone
Am initiat acest poll pentru ca nu odata m-am trezit ca am primit cartonase rosii de la anonimi, fara nici o explicatie, fara nici o logica. Si am observat ca nu sunt singurul in aceasta situatie.
Mi s-ar parea de bun simt ca in acest caz fiecare sa se semneze si sa ofere si o expicatie. Daca am gresit eu recunosc sportiv si nu apas si eu la cutarica pe butonul rosu pe motiv de " - Ba p-a ma-... !"
Situatia se poate remedia usor prin modificarea softului, astfel incat butonul rosu sa poata produce efecte doar daca user-ul care il foloseste sa se semneze, cel putin.
In consecinta, va rog sa votati, eventual sa si comentati cele de mai sus.
Va multumesc.
C a t a l i n
Am votat NU, eu am semnat și voi semna întotdeauna, atât + cât și -.

Pe de altă parte înțeleg lașitatea celor care nu semnează, e caracteristică românului, și în plus, le e frică să nu ajungă repede pe -, dacă supără pe cineva cu multe verzi... cool.gif

E și asta o distracție, mai mult sau mai puțin decentă, la fel ca PM-urile "colorate"...
radioman
Perfect in asentimentul lui @Maersk si completez prin a spune ca mai degraba nu ma semnez cand dau reputatie cu + decat sa "uit " sa ma semnez cand nu sunt de acord cu ceva/cineva.. smile.gif
IRONICK
QUOTE(MAERSK @ 5 May 2008, 22:07)
le e frică să nu ajungă repede pe -, dacă supără pe cineva cu multe verzi...
vrummmm, vrummm, vrummmmm
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Dodone
De cand am initiat poll-ul am primit deja 3 cartonase rosii de la anonimi.
Pentru acesti deosebiti: ce nu ma ucide ma caleste. smile.gif
Victorine
Dodone, nu-l amesteca pe Nietzche/Zarathustra in asta...
Eu am votat da, pentru ca daca e permis mi se pare normal sa lasi la latitudinea fiecaruia sa se semneze sau nu. Ca unii n-au coa...ie sa semneze minusurile (la plusuri cred ca nu uita nimeni sa semneze, e bine sa cumulezi capital, nu stii cand iti intoarce cineva serviciul, nu-i asa...), asta e alta treaba. Deci DA, mi se pare normal. Dar in acelasi timp mi se pare lipsit de curaj sa dai minus anonim si de multe ori denota lipsa de caracter, lasitate, incapacitatea de a argumenta o parere si treaba asta se transforma foarte usor intr-un modest mijloc de defulare a propriilor frustrari. Cu toate acestea uneori e usor de intuit cine te altoieste cu minus pentru ca-i perturbi topicul, nu esti de aceeasi parere cu el s.a.m.d.
Eu zic ca cine poate foloseste cu cap instrumentul numit "reputatie" aici pe Daciaclub. In ceea ce ma priveste, am dat un singur plus lui Maersk in semn de admiratie pentru munca pe care o face si am argumentat in doua vorbe. Minus n-am dat nici o data si cred ca nici nu merita efortul. Nu-mi poate deveni nimeni de pe forum atat de antipatic incat sa merite. Si ar trebui sa-i citesc posturile si sa ma conving ca merita si nu e doar o neintelegere... neah...

In schimb, ar fi cativa la care le-as da + dar cred ca mi-ar fi prea lene sa argumentez, pentru ca motivele ar fi prea multe wink.gif Dar as putea sa-i enumar aici - IRONIK, KLAUS, DSIGN, MOSHU_59, DRAGOSMANEA, RADIAN, JEAN ANGE, (chiar si) EINSTEIN wink.gif, MAERSK si siiiigur am uitat pe unii, dar ei nu cred ca se supara, dupa cum nu cred nici ca-i incalzeste foarte mult.

Deci DA libertatii de esprimare, fie ea si sub forma de injuraturi si flegme de dupa gard, daca emitenții doar atata pot. Chiar daca eu n-as face asa. Celor care se pregatesc sa protesteze le atrag cu umilinta atentia ca asta e parerea mea legata de problema ridicata de un coleg forumist sub forma : "CONSIDERAȚI NORMAL...?"
l@u
Daca ai luat minusuri pentru acest poll sa stii ca sunt pe buna dreptate chiar daca nu s-au semnat caci problema asta s-a discutat destul de aprins in topicul dedicat.Acestea sunt regulile jocului si daca vrei sa joci le respecti si nu comentezi....daca nu poti juca si de pe margine....totul depinde de tine.



Oare sa ma semnez sau nu cand iti dau minus...............sau sa-ti dau sau nu ? radmasa.gif
aphophis
nu ma deranjeaza sistemula asta cu minusuri/plusuri. mai ales ca nu stau in punctele alea. Insa poate ar fi o idee buna sa nu se mai poata da reputatii anonime. Si chiar nu ii inteleg pe aia de dau minusuri anonime, ca doar asta e un mijloc prin care arati ca nu esti de acord cu parerea cuiva, cu atitudinea cuiva etc. Tocmai de aia cand am mai dat cu minusuri , m-am semnat intotdeauna biggrin.gif
ssilviu
Mie cel mai ciudat mi s-a parut cand au implentat la plusuri regula ca daca pui un comentariu trebuie sa te si semnezi. Nu vad ce rost avea obligativitatea asta, cand mult mai logica parea la negative. Dar, daca ar fi dupa mine sa apara de fiecare data indiferent de tipul dat, numele celui care o face. Pesemne ca vor incepe niste mici mini razboaie biggrin.gif. Dar na, decat sa-l banuiesti pe cineva si sa-i porti pica degeaba, mai bine stii exact cine a fost. Si pentru cei care ma banuiesc ca le-am dat cu minus, stati linistiti, nu am folosit niciodata optiunea asta icon_mrgreen.gif . Dau doar cu plus. Si rar.

PS. Poate la plus de exemplu sa fie optiunea de anonim, poate cineva vrea sa dea reputatie fara sa lasa impresia ca e la vanat de reputatie. Dar chiar si asa as dori sa stiu totusi cine e de acord cu mine.
ady85btz
intr-un alt topic era unu care radia de fericire ca in 2 zile a ajuns la 200 reputatie de la 10,iar acum tu ai primit trei rosii
intreb si eu: da careva vreun premiu pentru reputatia asta? iti consuma masina mai putin? sar mai multe femei pe tine ca-ti miros reputatia de la o posta? grow up boys
aphophis
nu cred ca autorul topicului se refera la puncte in sine, ci la faptul ca ar trebui unii fortati sa-si poarte oo-le cand dau cu minus.. smile.gif
Mihai Simon
votat NU!
m-am semnat tot timpul si am si comentat de cele mai multe ori reputatia data! si eu vreau sa stiu cine e si cine nu e de acord cu mine. si sa-si exprime fiecare punctul lui de vedere...
desi vorba lui "ady85btz": cu ce ne ajuta reputatia asta? biggrin.gif
D-FENS
Pai daca "grow up boys",de ce se mai mentine sistemul asta copilaresc cu reputatii?Chiar asa,la ce foloseste?Am luat si eu rosii o gramada.Asta sa fie cea mai mare grija...
ssilviu
Pai teoretic ar fi trebuit sa-ti arate in parerile cui ar trebui sa ai mai multa incredere. Cine are o contributie mai buna la partea tehnica a acestui forum. Astfel spus daca vedeai pe cineva cu reputatie mare intelegeai ca omul se pricepe la ce zice. Practic insa, nu ai de unde sa stii care om e bun la capitolul tehnic si care e bun la capitolul "i'm your best friend" biggrin.gif
ady85btz
grow up boys este pentru cei care se tot plang ca iau rosii anonime wink.gif
silviu_csm
Mi se pare normal ca cel care da reputatia (+ sau- ) sa se semneze macar ! Si eu am luat - de la nu stiu cine... dar chiar nu ma intereseaza.. pana una alta nu reputatia asta imi tine de foame radmasa.gif
smile.gif
StefanT
Am votat DA desi ma doare-n paispe. M-am semnat intotdeauna si cand am dat + si cand am dat -, desi majoritatea - luate sunt anonime.
Oricum nu inteleg de ce va bateti capul, ca se merge pe principiul "iti dau, dar da-mi inapoi" sunt putini, foarte putini care-si merita nivelul de reputatie.

Nu va mai agitati. Luati din acest forum ce are el bun, adica informatiile scrise acum ceva vreme, unele de useri care nu mai sunt activi.
De prea mult timp forumul nu a oferit ceva bun, decat cu mici exceptii...

Asa ca o seara buna va doresc, si numai bine!
twingooo
democratia e un cuvant pe care l-am invatat relaiv tarziu!democratie=optiuni si liberul arbitru.
andu911
Degeaba are 5000 la reputatie ca a zis la Cafenea "Hai Steaua" si s-au ingramadit toti sa-i dea +, daca pe celalalte arii bate campii... laugh.gif

Daca se scoate reputatia, cred ca unii o sa se lase de forum. biggrin.gif

Apropos, forumul asta are un management f bun, care stie sa atraga useri...
A l e x
As fi 100% de acord pentru scoatere anonimatului de tot pentru ca nu am nicio rusine sa dau - fara anonim (de + nu cred ca are rost sa spun, desi am mai dat si de ala cu anonim).

Totusi, vad si o utilitate. De foarte multe ori cand am dat - si m-am semnat, am primit PM, fie explicatii la postul respectiv, fie urari de "bine", etc.. etc.., si multi vor sa evite un asemenea circ. Recunosc, dau si minus cu anonim, dar din ce in ce mai rar, mai nou ma semnez cat mai des ca asa mi se pare corect.

Oricum, as minti daca as spune ca nu ma amuz cu reputatia. Dar este totusi, doar un numar, nu inseamna nimic decat o distractie, si e ciudat sa vad pe atatia atat de disperati, mai ales celebrul "Nu imi pasa, DAR un las mi-a dat minus si nu inteleg de ce.. etc.. etc.."

argon
mai primesc uneori semnate, cu cometariul "da-mi inapoi" , acum s-au mai potolit pentru ca dadeam inapoi cu....minus radmasa.gif

QUOTE(StefanT @ 5 May 2008, 23:16)
Am votat DA desi ma doare-n paispe. M-am semnat intotdeauna si cand am dat + si cand am dat -,
*




pai tu nu poti sa dai sau sa iei, nu trebuie sa fie peste 50? biggrin.gif
ageana
Eu pana acum am dat de fiecare data minus anonim celor care se plangeau ca au primit minusuri fara semnatura, fix pt postul in care faceau asta.
Ce plm atata suparare pt niste calificative virtuale?
Din motivele enumerate de Alex mai sus, am mai dat si eu cu minus anonim. Poate n-am chef sa-i explic unui cretin de ce e cretin, si apoi sa primesc mesaje "dragute" sau explicatii cum ca el nu e cretin, mi se pare mie.
Unui om idiot si plin de el nu poti sa-i schimbi parerea despre sine si despre lume in general oricate dispute ai avea cu el. Si sincer nu merita timpul pierdut.
CGB
QUOTE(ssilviu @ 5 May 2008, 22:59)
Pai teoretic ar fi trebuit sa-ti arate in parerile cui ar trebui sa ai mai multa incredere.  Astfel spus daca vedeai pe cineva cu reputatie mare intelegeai ca omul se pricepe la ce zice.
*



cum sa nu !!! smile.gif

reputatia asta e un kkt mare cat o zi de post. io nu pricep care-i rolu' ei oricat mi-as incorda putinii neuroni ce-si au domiciuliu' in al meu dovleac.
nu mai zic ca-s unii care traiesc ptr reputatia asta. daca maine s-ar trezi cu reputatia la zero, ar ceda nervos.

ady77
Eu daca iau cu minus anonim, sa innebunesc daca nu angajez detectiv particular sa aflu cine mi-a dat radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


gotty
QUOTE(argon @ 6 May 2008, 06:36)
mai primesc uneori semnate, cu cometariul "da-mi inapoi" , acum s-au mai potolit pentru ca dadeam inapoi cu....minus radmasa.gif
*



e un fel de haifaiv aici..... radmasa.gif
IRONICK
QUOTE(gotty @ 6 May 2008, 11:22)
e un fel de haifaiv aici

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
2dor
Asta cu nesemnatul cand dai puncte negative, este specific romanului, care nu e in stare sa isi asume responsabilitatea pentru ce face. Ce e asa greu sa spui pentru ce dai puncte negative? Parerea mea e ca e lasitate si nu lipsa chefului de a te certa cu "idioti si cretini". Deci din cate spune ageana, toti cei carora le dam puncte negative ca nu suntem de acord cu ei, sunt idioti si cretini. Superb. Din pacate lasitatea este o caracteristica a romanului. E trist, foarte trist.
twingooo
miorita revine....ciobani mioritici de aiurea'n tramvai:puneti mana pe bata, lasati nunta'n stele
semit
Eu dau minus ANONIM.. De cand i-am dat unui bou de pe forumul reno care stie doar cafenea "-" semnat si argumentat.. urmarea: a deschis topicuri gen moderatori cu prea multe functii, moderatori cu iq mic... prefer sa nu mai stau sa explic unui BOU ce si cum.. Asta e smile.gif si cand votati sunteti anonimi.. Live with it wink.gif Minusuri semnate dau doar prietenilor smile.gif\

PS: multumesc anticipat pentru minusurile anonime rolleyes.gif sa va dea Dumnezeu sanatate si putere de munca
DrK
intrebare de 100 de puncte de reputatei...
Ce rezolva acest vot? Schimba lucrurile cu ceva? radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.