Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sigur benzina fara plumb distruge supapele?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
angheloaia
Stiu ca s-a mai discutat despre asta si in alte topicuri pe care le-am citit deja.
Dar totusi nu s-a discutat lamurit descpre efectul benzinei fara plumb asupra supapelor.
Pe alte topicuri s-a discutat mai mult de ceea ce prefera unii sa foloseasca pe masinile lor cu carburatie.
PROBLEMA E NU CE BENZINA PREFERAM SA CONSUMAM CI CARE ESTE BENZINA CARE FACE CEL MAI PUTIN RAU MOTORULUI TINAND CONT CA NU PREA SE MAI GASESTE DE CEA CU PLUMB SI IN VIITORUL F APROPIAT NU VA MAI FI DELOC.
In orasul meu mai este o singura statie cu o pompa care are cu plumb si aia nu funct mereu pt ca am inteles ca nu mai vor sa vanda asa ceva.
Deci fara fandoseala in ceea ce priveste puterea sa silentioziitatea motorului ci despre sanatatea lui cu benzinele fara plumb vreau sa vorbim. Care estea cea mai apropiata de cea cu plumb? Cumva EcoPremium99+?
Si daca totusi nu mai avem alte posibilitati si cea f plumb afecteaza motorul, cam la cati km se strica? Il vom repara des?
Merced
Le-ai incurcat de tot pe toate. Benzina cu plumb nu mai exista in nicio statie din tara de vreo cativa ani de zile incoace. Nu stiu ce fel de benzina bagi tu si crezi ca are plumb. Benzinele de tip Eco, adica EcoPremium de exemplu la Petrom(pompa rosie) au un inlocuitor ecologic al tetraetilului de plumb.
Desi se zice ca ar ajuta, in realitate in benzinele eco se baga aditivi mai prosti, fiind cunoscut faptu' ca niste amarasteni le vor folosi la Dacii, nu bastanii la Q7, Dacii care oricum teoretic merg prost. D-aia multi(printre care si eu) prefera sa foloseasca Premium95(adica fosta benzina "fara plumb") de pe vremuri. Daca distruge sau nu supapele? Astea-s mai mult mituri decat realitate. N-am vazut sa se vaite cineva de asta. In general persoanele care au mers cu Eco si au trecut intr-un final pe asta au vazut imbunatatiri in comportament.
Pe scurt esti speriat de bombe. N-o sa faci motorul la fiecare 50.000km daca mergi cu Premium95/Carrera95/EFix95, in lipsa tetraetilului de plumb sau inlocuitorului sau din benzinele Eco actuale. Poate influenteaza, dar 1% probabil.
Apropo, in ce oras zici tu ca gasesti benzina "cu plumb"? Si la ce statie? Ca sa stim sa depunem o plangere... laugh.gif
D-FENS
Eu zic sa folosesti EcoPremium cu incredere,nu-ti afecteaza motorul.O inlocuieste pe cea cu plumb cu succes de ani buni.
Multa fericire!
vi_escu
Singura treaba a plumbului in benzina (tetraetil de plumb) era legata de cresterea cifrei octanice. Faza cu "ungerea supapelor" si altele de astea sunt vrajeli.
Si acum benzina se etileaza dar cu alcooli care sunt mai daunatori motorului (mai ales componentelor de aluminiu) dar mai buni pentru mediu.
D-FENS
Pai de aia unii au alcoolemia mare,din cauza aburilor din mediu...
paul_damian
1310-le meu, de cand am luat-o (in 1999) pana acum n-a vazut niciodata altceva decat benzina fara plumb, si la 110.000 km are tot felul de probleme (inclusiv nevoie urgenta de RK), dar nu la supape (a fost data jos chiulasa acu' vreo 30k, din alte motive, si erau normale). Ma rog, de cateva luni au inceput sa se rupa arcurile de la supapa intr-o veselie, dar n-are cum sa aiba vreo legatura, zic eu.
SSilent
ma intreb ce se intampla daca alimentez cu Carrera 100 intrebare.gif nedumerire.gif
Ionescu
Baga mare fara plumb, ca nu are nici pe dracu! happy.gif
argon
QUOTE(angheloaia @ 6 May 2008, 22:17)

PROBLEMA E NU CE BENZINA PREFERAM SA CONSUMAM CI CARE ESTE BENZINA CARE FACE CEL MAI PUTIN RAU MOTORULUI TINAND CONT CA NU PREA SE MAI GASESTE DE CEA CU PLUMB SI IN VIITORUL F APROPIAT NU VA MAI FI DELOC.

*




Daca tu preferi benzina , problema ta, nu cred ca face bine, eu prefer apa minerala. Doi la mana benzina cu plumb nu se gaseste de 7 ani, trei la mana, la Daciile pe injectie cu ce dauneaza benzina FP? sau alea au supape speciale facute de NASA? blink.gif
Minel
QUOTE(argon @ 7 May 2008, 06:27)
Daca tu preferi benzina , problema ta, nu cred ca face bine, eu prefer apa minerala.
*



Hai ca-i buna coffee_spitsk.gif laugh.gif , cica apa minerala ,tot mai buna ii cafeaua de dimineata savurata la birou ! smile.gif
einstein1984
QUOTE(vi_escu @ 6 May 2008, 23:45)
Singura treaba a plumbului in benzina (tetraetil de plumb) era legata de cresterea cifrei octanice. Faza cu "ungerea supapelor" si altele de astea sunt vrajeli.
Si acum benzina se etileaza dar cu alcooli care sunt mai daunatori motorului (mai ales componentelor de aluminiu) dar mai buni pentru mediu.
*


Plumbul nu ungea supapele, dar proteja scaunele de supapa de eroziune prematura. O masina proiectata pentru benzina cu plumb trecuta pe GPL le va uza mult mai repede de exemplu.
Merced
Cica motoarele care erau pe carburatie aveau spre deosebire de alea pe injectie scaunele de la supape facute din alt material. Oricum eu imi mentin parerea, la cat de proasta este benzina Eco in general, mai bine mergi cu Premium95(fara plumb, pompa verde).
argon
e aceeasi chiulasa daca motorul e de 1400, cel putin astea mai recente, de dupa 90...difera doar aia de 1300, dar nici la aia nu cred ca-i dauneaza..
angheloaia
MUltumesc pt raspunsuri.
E adevarat ca in Alexandria nu prea se mai gaseste benzina asa zis cu plumb,cu inlociutori, pompa rosie(gata, m-a si taxat pt exprimare un prieten de aici, nu a putut remarca faptul ca poate am scris asa ca sa scriu mai repede, cum zice romanul: vorba vine cu plumb...) biggrin.gif
Daca zic unii ca nu a u aparut probleme ...e ok atunci!
einstein1984
Perfect adevarat Merced.
Minel
QUOTE(angheloaia @ 7 May 2008, 08:08)

Daca zic unii ca nu a u aparut probleme ...e ok atunci!
*




Deci se poate inchide d.p.d.v. al tau huh.gif ??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.