Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: planetare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Sorin_18
fratilor va rag plss inca un sfat o planetara buna are voie sa se miste capatul care intra in cutie sus jos adica ca si cum l-as scoate ???in pozitia ei de lucru nu are sper sa fi fost destul de explicit daca nu imi cer scuze
mihai0070
o planetara uzata bate ritmic in viraj maxim stanga dreapta , ai aceste simtome ? daca nu atunci ai planetare bune ,


totusi verifica daca mai ai stift de fixare wink.gif
Sorin_18
bate numai cand are ea chef.......acum 2 sapt imi era frica sa plec cu ea la cat de urat facea acum a dreacu daca se mai aude ceva ....foarte rar se mai aude in curbe cand sunt singur in masina
cristi74
Cand este incarcata trebuie sa bata mai tare inm curba.
Cand tii planetara in mina nu trebuie sa aiba joc in plan vertical (intre bara si cap).
Sorin_18
planetara care o am eu nu are joc intre bara si cap....dar daca trag de capatul dispre cutie ca si cum as vrea sa il scot....merge foarte usor este normal??
mircea.a
QUOTE(Sorin_18 @ 8 May 2008, 10:31)
bate numai cand are ea chef.......acum 2 sapt imi era frica sa plec cu ea la cat de urat facea acum a dreacu daca se mai aude ceva ....foarte rar se mai aude in curbe cand sunt singur in masina
*



1. Verifica daca mai ai stiftul de prindere a planetarei pe pinionul de planetara. Datorita jocului mare intre caneluri acesta se sparge. In mod normal planetara trebuie sa intre pe pinion cu o usoara frecare (deci fara joc).
2. Daca zgomotul se aude la drum drept in functie de greutatea masini si la balans problema este mai grava. Este vorba de rulmentul pinionului de atac. Asa ceva am avut eu.
Sorin_18
saptamana viitoare le schimb sa vedem daca mai face asa are un prieten o cutie......o schimb cu totu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.