Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reglare far cn3
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Sergeant Pulatchewsky
Salut. Am cumparat faruri noi cn3, am montat, cum se regleaza ca sa nu orbesc pe ceilalti conducatori auto, dar sa vad si eu o portiune mai mare drum nu numai 6, 7 metri.
Minel
QUOTE(Sergeant Pulatchewsky @ 8 May 2008, 22:39)
Salut. Am cumparat faruri noi cn3, am montat, cum se regleaza ca sa nu orbesc pe ceilalti conducatori auto, dar sa vad si eu o portiune mai mare drum nu numai 6, 7 metri.
*



Poate te ajuta asta !
Sergeant Pulatchewsky
Stiu de unde se regleaza farul, nu stiu cat sa dau in jos cat sa dau in sus, cat sa dau in stanga si in drepta.
tester
parerea mea e sa le reglezi la un service ce are aparat special astfel obtii si tu o vizibilitate buna si nici nu orbesti pe nimeni.
adrianne
Se pune masina in plan absolut orizontal, seara sau noaptea, in fata unui perete, la 8-10 metri. Pe faza scurta, se observa centrul spotului luminos, la baza v-ului facut de lumina, care v are o latura orizontala, spre dreapta, si una oblica, in sus, spre stanga. Centrul spotului (varful v-ului), trebuie sa fie paralel cu masina, cu spotul celuilalt far, si la aceasi inaltime cu a farului din care pleaca. Mai apoi se coboara putin, pentru a respecta coborarea de 1.5 grade de la orizontalitate. Becurile de 55/60 W, prin releu, imbunatatesc mult vizibilitatea. De mentionat ca reglajul se face cu butonul din bord ce face ajustarea in functie de sarcina din portbagaj, la pozitia "gol", iar operatia dureaza, in medie, 30 minute.
barbatrista
Am si eu acelasi sistem. Am demontat complet farurile ca sa le schimb si am gasit ca doua suruburi sint mai lungi. In ce pozitie trebuie sa le pun pe cele lungi: A, B sau C (conform schitei) ?
Poate ca prin incercari o sa aflu, dar ce zice cartea?
v_razvan_c
Spuneti-mi si mie, unde trebuie sa vina cablul din bord pentru reglare, ca nu gasesc pe nicaieri. Farurile sunt de la masina din poza de profil...
Minel
QUOTE(v_razvan_c @ 21 May 2008, 14:52)
Spuneti-mi si mie, unde trebuie sa vina cablul din bord pentru reglare, ca nu gasesc pe nicaieri. Farurile sunt de la masina din poza de profil...
*



La modelul acela sunt doau tipuri de faruri cu reglaje diferite :
-unul cu reglaj al oglinzii din interior
-si unul cu reglaj al farului complet

Ce tip de reglaj ai tu ??? huh.gif
Sergeant Pulatchewsky
Eu am si reglajul oglinzii prin cablu si reglajul complet al farului prin suruburi. Razvan, pe spatele farului este un orificiu unde intra cablul de reglaj.
v_razvan_c
M-am cautat dupa reglajul cu totul al farului, de aceea poate nu am gasit, o sa ma uit pentru oglinda atunci.
Sergeant Pulatchewsky, este o gaura, dar nu foloseste la nimic. Arunc o privire si revin daca tot nu inteleg.
Merci!
BeciAcustic
Am si eu tot o problema semanatoare.... nu sunt reglate farurile prea bine.... cum fac la modelul cu 4 ochiuri.... cea din semnatura.....?
v_razvan_c
BeciAcustic, am pus pentru tine niste poze, poate te ajuta. Desfaci masca, si sunt 2 suruburi pentru fiecare far, ai si in spate reglarea cu cablu din bord.



25 May 2008, 21:02:
Eu tot nu am reusit sa gasesc nimic pentru reglajul cu cablu... sad.gif
BeciAcustic
De suruburi stiam si eu ca de acolo se regleaza dar cum fac reglajul optim.....ce metoda.....cum stiu cand sunt reglate asa cum trebuie....?
v_razvan_c
smile.gif Aici las pe altcineva sa te ajute, eu dupa ochi le faceam, ma duceam cu masina la vreo 4m de un perete si le ,,reglam", daca pot spune asa, dar le-am nimerit, faza scurta batea la vreo 20m, cea lunga... ei bine, nu stiu... smile.gif
BeciAcustic
pai zi-mi exact cum faceai tu.....la 4 m de perete cu faza scurta si ....
v_razvan_c
Da, faza scurta si sincer, dupa ochi am fixat linia farurilor... nu ma intreba daca am masurat de jos, ca nu stiu cat este... blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.