Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garajul meu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75
M.C.
Eu ramin la parerea mea....
79,galbena,ceva crom...
[attachmentid=1628019306]

wub.gif

sau,
[attachmentid=1628019305]
dan22y
QUOTE(M.C. @ 11 Jan 2016, 15:07)
79,galbena,ceva crom...
[attachmentid=1628019304]
wub.gif
*


Daca nu puneai poza (atachamentul), nu ne dadeam seama icon_mrgreen.gif
M.C.
Tu ce te bagi? slap.gif
Aciasa se discuta de masini,nu de lejii negriiii... 053.gif
dan22y
Nababu-le...
corbex
Nu e galben, e muștar-cacaniu.
b06fcn
AMR 24 h...
b76bgaarh
moskvici sa zis?
b06fcn
Nu e Mozvici...
Bicicleta galbena
Corvette?
MuciX
Aveau putin crom pe vremea aia, dar arata bine galben. smile.gif
b06fcn
I-am facut ercea pe 6 luni incepand de maine, 350 de lei...Avand in vedere ca miercuri se implinesc 103 ani de cand s-a nascut bunicul meu care mi-a insuflat pasiunea pentru fiare si motoare, ii dedic achizitia de maine, cred ca i-ar fi placut masina in cauza.
St
Daca e propulsie, atunci Skoda.
kum
Nu va mai agitati ma...
user posted image
M.C.
QUOTE(St @ 12 Jan 2016, 02:32)
Daca e propulsie, atunci Skoda.
*



Ntzzzzz,Lada ! tongue.gif
Diac
I put my money on Lada too! Mai zicea pe undeva ca a mai avut una tunata.
MuciX
Boss, e azi deja. Mai ne ferbi mult? mad.gif

Ma gandesc si eu la Lada, sau ceva cu motor micut, tinand cont cat a dat pe rca la prima inmatriculare.
kum
Io stiu ce e... sleep.gif
MuciX
Rablant nu e sigur, a zis ca e RWD si asigurarea aia ar fi costat mult mai putin la 600 cmc.
M.C.
Lada,Lada ! tongue.gif


QUOTE(kum @ 12 Jan 2016, 12:01)
Io stiu ce e... sleep.gif
*


Si ce te dai mare acu' ? icon_mrgreen.gif tongue.gif
MuciX
N-auzi ca merge pe benzina, de smecher ce e acum?
M.C.
In-vidio-sule!
kum
QUOTE(MuciX @ 12 Jan 2016, 11:28)
N-auzi ca merge pe benzina, de smecher ce e acum?
*


Sa vezi ce giaca de pele am... Mai tre' sa-nvat umpic de bataie si ala-s.
AR-18-MOS
Mergi la Bucurejt? unsure.gif
kum
Decat in vizite. Da' e bine sa fii pregatit. sleep.gif
sorin1983
oare? biggrin.gif
https://en.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_100
MuciX
Putin probabil, ca aia nu se mai facea in 79.
sorin1983
atunci urmatoarea smile.gif 105-120
cj98czh
QUOTE(kum @ 12 Jan 2016, 11:05)
Sa vezi ce giaca de pele am... gura mare am Mai tre' sa iau umpic de bataie si ala-s.
*




Te-am corectatt eu radmasa.gif radmasa.gif
b06fcn
Stimati colegi, mi-am indeplinit un vis si am reintregit garajul cu o masina ca cea pe care a dat-o tatal meu unui prieten, masina pe care am invatat sa conduc si care mi-a fost mereu la suflet, adica o Lada 1200 alba, din 1979, pe care am condus-o din 1992 pana in 1998.
Asta "noua" e din 1979, 82000 km, interior maro de skai, galbena din fabrica (Zitronen Gelb 268 din ce zice calculatoruk de vopsele). E la fel ca cea dintai la interior, aia era alba pe afara dar vroiam sa o fac galbena, asta fiind culoarea mea preferata. Plec sa o duc la mosie, poze ceva mai tarziu, abia am ajuns acasa. Are ceva defecte optice, mecanic este insa in mintile ei, caroseria e dreapta, cromurile sunt OK, ceea ce ma face sa cred ca aia sunt kilometrii.
Felicitari celor care au ghicit Lada, in special colegilor care si-au dat seama de asta plecand de la referintele la prima mea Ladita... up.gif
b76bgaarh
iauzi bre emsi, ghiciram.

cand te intorci dau un pahar de apa plata, citricu il aduci tu din strainezia.

a da. poxe sau nu se egzista si traditionalu multi KMP fara probleme.
Diac
Ce apa plata.... direct o vodka tre' sa dea!
centurion
Felicitari pentru ca iti permiti astfel de pasiuni si, pe deasupra, le si pui in practica! Astfel, e viata mai frumoasa.




(Ar fi sunat mai frumos un FIAT 125 (sper ca nu am gresit modelul de baza) decat Lada, dar daca asa au fost vremurile......)
MuciX
A avut ca baza Fiat 124. Sunt putin dezamagit ca nu a zis nimic atunci cand s-a zis de modelul asta. tongue.gif


S-o porti cu placere. Multi kmp cu apa plata.
b76bgaarh
daca zici reno 12, inseamna dacia 1300?
MuciX
1. cam da
2. nu am zis ca trebuia sa dea apa plata, dar sa spuna ca e deja desfacut dopul smile.gif
kum
QUOTE(cj98czh @ 12 Jan 2016, 12:49)
Te-am corectatt eu  radmasa.gif  radmasa.gif
*


Stii ce se spune de aia care rad singuri la "glumele lor", nu?
b06fcn
Merci de urari, iaca ceva poze, facute rapid cu telefonul cand am fost sambata sa o vad
Are ceva probleme de vopsea, pentru ca a fost zgariata si atinsa prin unele locuri, dupa care reparata cu bidineaua. Practic ma bate gandul sa o vopsesc de jur imprejur si sa las intacte capota de la portbagaj, plafonul si capota de la motor daca ii pot retusa zgaiba. Vad maine ce zice mesterul, daca lasam si usa stanga spate si pe cele de pe dreapta, la fel, doar retusate. Trebuie sa vad cum fac cu bara fata, se vede ca a fost lovita si doar indreptata. Plus ca are gauri de proiectoare, daca nu afecteaza caracterul de originalitate i-as pune si proiectoare, unele aveau puse asa ceva si aratau bestial...
La interior este mint condition, am sa mai aranjez eu cate una alta.
Pe partea de mecanica o bag pe rampa si vad ve si cum, pana una alta, cat am mers azi cu ea e in mintile ei...am sa caut ce piese mi-au ramas de la ailalta si vad ce mai am de luat.
[attachmentid=1628019467] [attachmentid=1628019468] [attachmentid=1628019469] [attachmentid=1628019470]
Diac
Sa o stapanesti sanatos! Era odata un anunt la Bursa cu piese de Lada in ambalaj.
MuciX
Draguta. Au avut si ai mei una, prin 91. O adusese tatal meu din DE, avea culoarea bej.
A existat ceva facelift la ele? Asta avea lampile spate plate, la fel semnalizatoarele pe fata. Era din 85.
Dupa ce si-a luat tatal meu passat-ul asta i-a ramas mamei. A fost masina ei preferata si in ziua de azi mai suspina cand ii amintesc de ea.

Acum ma gandesc ce surpriza i-as face daca i-as gasi una in mintile ei.
b06fcn
Aia era 1200S, un fel de facelift, avea banda de cauciuc pe bari in loc de tampoane, lampa de mers cu spatele era sub stopul de pe dreapta, tapiteria avea alte cusaturi, manivelele de la geamuri erau negre din plastic, stopurile pe spate erau plate, la fel si semnalizatoarele pe fata, plus sortul fata cu gauri nu plin ca la 1200.
E una de vanzare pe olx parca, 1850 de euro deja atestata vehicul istoric.
cdadan
Cu interiorul asta masina-i foarte usor de reconditionat. Tabla la vedere se repara cel mai usor.
Ma minunez cat de bine poate sa arate pe dinauntru.
b06fcn
Arata demential la interior, toate becurile se aprind, plafonierele merg, face cald, dezabureste luneta desi nu are dezaburire electrica. Singura problema sunt luminile de intalnire si releul de semnalizare merge in reluare...
Am ajuns cu masina la mosie, merge bine, are unele puncte slabe pe partea de mecanica, normale insa la o masina stata de atatia ani. Nu stiu cand a fost servisata ultima data, am sa o iau de la un cap la altul si schimb tot ce e de schimbat. Peste vreo doua luni am drumuri pe la Chisinau, asa ca nu-mi fac probleme de gasirea pieselor necesare la un pret foarte bun.
M-am uitat in talon, ultimul ITP inainte de cel facut anul trecut de cel de la care am luat masina era din 2011, iar cel dinainte era din 2007.
M.C.
QUOTE(b76bgaarh @ 12 Jan 2016, 15:49)
iauzi bre emsi, ghiciram.

cand te intorci dau un pahar de apa plata, citricu il aduci tu din strainezia.

*


Da,da,sigur....


QUOTE(Diac @ 12 Jan 2016, 15:53)
Ce apa plata.... direct o vodka tre' sa dea!
*



Alcoolisti-lor,va sta gindul numai la vodca. icon_mrgreen.gif
Da' de ce trebe sa dau io beutura,ca ghicii masinuta?? tongue.gif icon_mrgreen.gif

Ontopic.
Frumusica,s-o stapinesti sanatos.
Mi-aduce aminte de fostul meu FIAT 124. wub.gif
Numai ca ala era crem.Imi pare atit de rau ca l-am vindut..... sad.gif
Ca sa nu mai zic de fostul FIAT 850 Sport coupe,ca ma apuca nervii capului.
Vrind,nevrind a trebuit sa le dau........ sad.gif
b06fcn
A fost mesterul pe la garaj, s-a decis ca se va vopsi toata masina, e mai bine asa, sa aiba toata vopseaua o stare uniforma. Rugina nu are decat pe la imbinarile pragurilor cu aripile fata (boala lor).
Pana una alta intra la adapost si peste vreo luna ma apuc sa o desfac si sa o duc la facut.
dizzy
Sa o stapanesti sanatos!
O masina frumoasa si solida, tin minte ca avea un prieten de familie asa ceva, tabla groasa, motor puternic pentru anii aia, confortabila, mancacioasa.
Facea caldura iarna.
b76bgaarh
QUOTE(M.C. @ 13 Jan 2016, 06:58)
Da,da,sigur....
Alcoolisti-lor,va sta gindul numai la vodca. icon_mrgreen.gif
Da' de ce  trebe sa dau io beutura,ca ghicii masinuta??  tongue.gif  icon_mrgreen.gif
*


Pentru ca motiv de băut.

Ps apa plata am zis ca e de la mine.
MuciX
QUOTE(b06fcn @ 13 Jan 2016, 08:24)
peste vreo luna ma apuc sa o desfac si sa o duc la facut.
*


Pe bune ca ma bagi in boala. Chiar am inceput sa ma gandesc sa ii fac mamei un cadou de pensionare. Dupa ce termin cu ursul, desigur. smile.gif
bucatzel
Faina jucareaua.


Proiectoare si alte add-on-uri, cata vreme sunt genul de chestii aditionale care se puneau in perioada lor de glorie, poti pune linistit. Sunt ferm convins ca pe la rusi o sa gasesti carca de piese NOS pentru treburi de-astea.

Vopseaua ar fi bine sa faca parte din paleta originala de culori din perioada aia.

Cum ii mentionasem si lui MuciX, ar merita investigat intre curatat si revopsit utilizarea unui inhibitor de rugina (fertan/chelade de-astea), mai ales in zonele unde ziceai ca se stie ca-s cu baiuri.

Sa te bucuri de ea.
b06fcn
Merci bucatzel, la chestia cu Fertan ma gandisem si eu, la 21 am dat cu Rustol (Owatrol), sa vad daca mai am de unde sa fac rost pana ma apuc de treaba. In plus, vreau sa bag ceara de cavitati peste tot pe unde se poate. Am acasa, trebuie sa o caut prin biblioteca, cartea de reparatii de la Lada initiala, venita odata cu masina, stiu ca arata acolo locurile pe unde se pot baga lichide prin praguri si usi, ma bate un gand sa fac rost si de un endoscop sa o vad cum trebuie la desuuri...
Vopseaua va fi aceeasi ca cea de acum, mi-a gasit-o in calculator, codul Lada 268, omul la care am fost mi-a zis ca a mai avut cereri de vopsea pentru restaurari si a dat-o insotita de certificat ca aia e culoarea din paletarul de origine. In plus am trimis mail la Lada in Rusia, cerand datele concrete ale masinii in cauza, poate reusesc sa-mi dea si aia un document care sa ateste exact codul de culoare.
Acum ma apuc sa fac o lista exhaustiva cu ce piese am nevoie, sa fac o prima evaluare a necesarului pana ajung la Chisinau. Unele piese le gasesc si pe aici, la preturi derizorii.
Pana una alta masina e din nou la adapost, azinoapte a dormit in frig ca aveam tot felul de troace de aranjat in garaj ca sa mai fac loc la o troaca, ca sa-l citez pe al batran...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.