Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: MONSTRUL MEU CLIMATIK
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
NYCKO22
biggrin.gif SUNT BUCUROS CA AM REUSIT SA MI IAU IN SFARSIT MASINA PE CARE O DOREAM !!!!!! ARE 75000KM , UN SINGUR PROPRIETAR , REVIZIILE FACUTE LA TIMP, UUUUURRRRRAAAAAA!!!!!!! dar as vrea sa mai modific ceva pe la ea : pleoape, masca fara emblema etc. , care stie ceva de astfel de modificari in bacau contact : TYBYSTC@yahoo.com
bobi19xx
bv so stapanesti sanatos fara evenimente rutiere,apropo cat ai dat pe ea si ce solenza este.
Serje
Scrie pe ea CLIMA si scrie si in titlu : monstru climatik radmasa.gif , da cam sifonat monstru asta ...
Iulikk
Chestiile alea de pe bari arata super aiurea....
S-o stapanesti sanatos... si multi km fara incidente
romanvs
Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente.
Apropo de bun gust cauta pe forum o sa gasesti multe pareri.La sfarsit tu decizi.
Ce bine imi pare ca mai vad oameni foarte multumiti ca si-au luat Solenza pt ca in ultimul timp lumea viseaza numai la masini straine.
Cevi
E o masina chiar ok solenza............exceptand finisajele de proasta calitate, si piesele de calitate indoielnica.....per total e o masina reusita daca luam in calcul pretul de achizitie/consumul/costurile de intretinere. La cat mai multi km fara incidente si foloseste consumabile de calitate si numai piese de origine!
AR-18-MOS
Poti incepe operatiunea de "Kitsch Tunning" la ea ... merita! wink.gif

10 May 2008, 19:19:
Apropo, este sectiune dedicata pentru Jurnal de Bord.
Mihaitzu
S o stapanesti sanatos fara incidente .Ne spui si noua cat ai dat pe ea din ce an e?

Sfaturi:schimba bara aia fata neaparat sau repar-o dar sa dai jos prostiile alea lipite pe ea,vezi cu indoitura de pe capota cum rezolvi,in rest masina arata bine.IN rest uitate pe forum la baieti la modificari si culege numai ce e frumos.

10 May 2008, 22:12:
si era sa uit schimba capacele alea ca sunt naspa sau pune jante
sebastianu
deacord cu cutzu .. un pic cam sifonat... capota,spoiler fata,usa pasager fata zgariata am obs,.. cam multe da inteleg ca a avut doar un proprietar ala o fost ori femeie ori un batranel care nu iubea masina:P scuze da oricum felicitari pt achizitie ,, din moment ce ziceai ca vrei sati faci ceva imbunatatiri ma gandesc ca o sa le rezolvi si pe astea smile.gif .. aaa da .. pretul ... chiar suntem curiosi smile.gif cu toate "chichitzele" astea pe ea ... CLIMA ... mai mult de 4400-4300 .. sper ca nu ai dat pe ea... numai bine
argon
QUOTE(NYCKO22 @ 10 May 2008, 17:02)
dar as vrea sa  mai modific  ceva  pe la ea  : 
*




sa nu uiti de aripioara de rechin si stropitoare cu leduri..
marius80_eugen
Ce aveti cu omu' ? Mai aveti putin si-i spuneti : felicitari ca ai luat-o , acum da-i foc !

Daca nu aveti cu ce sa-l ajutati , lasati-l in pace sa fie omu' fericit ! Nu va mai amintiti cat de fericiti erati si voi cand v-ati luat masina ... acum aruncati cu pietre in altul mai boboc ! Rusinica !
NYCKO22
MASINA E DIN 2004 IANUARIE , E CLIMA, ARE 75000KM ,TOATE REVIZIILE LA TIMP, A AVUT UN SINGUR PROPRIETAR , SUNT FF MULTUMIT DE EA , AM SI CAIETUL DE SERVICE LA EA , AM DAT 3900 E PE EA SI NU MI PARE RAU DELOC. INAINTE DE A O LUA AM VZ UN LUPO SI M- AM GANDIT MAI BN SI NU AM PUTEREA FINANCIARA SA MI IAU UN LUPO . PAREREA MEA ESTE CA AM FACUT O TREABA BUNA !!! AM O INTREBARE DACA STIE CINEVA SAU DACA A SCHIMBAT BUCSELE DE LA AMORTIZOARE SPATE ? DACA SE POT SCHIMBA SI CAM CARE AR FI PROCEDEUL !!!! DANKE !!!!


12 May 2008, 17:52:
DACA VRETI SA MAI VB TYBYSTC@yahoo.com !!!! aa bara fata a fost lovita de om pe dealuri la gratare asa ca de acum poate da caldura si o sa ma ocup de ea !!!!in leg cu capacele : modelul asta mi a placut deoarece e cel mai rar intalnit !!!! mia imi place asa ca asta e !!!!!
biggrin.gif smile.gif

12 May 2008, 18:01:
pe bara am pus niste coltare din alea din plastic ca sa pot trece re rar si de itp ca expira pe 15 05 2008 . asa ca nu va mai legati de chestiile astea , pe care eu le numesc minore !!! ce ziceti am dat mult pe ea ? scz daca am bagat acest topic unde nu trebuia dar sunt nitel mai nou prin bransa !!!! m ar interesa niste pleoape , o bara mai frumusica , si ceva chestii din alea cum au loganurile pe oglinzile laterale : cromate sa fie !!!! bafta si multumesc de aprecieri si critici !!!! tongue.gif
minny
Deci felicitari pentru masina. Cateva indoituri/zgarieturi nu is un capat de tara. Despre "tiuning" nu ma bag smile.gif Insa pe spate daca troncane is cam 3 posibile probleme excluzand zgomotele interioare (spatarul banchetei insuficient prins, haionul ce joaca, al treilea stop ce poate lovi luneta, tableta portbagajului ce nu sta fixa in lacas sau ce mai ai tu prin portbagaj: cric neasigurat, trusa, triunghi etc...):
- osia insuficient de bine prinsa (sunt niste suruburi)
- arcurile au un fel de teci de cauciuc ce se duc naiba cu timpu
- bucsele de la amortizoare (care se cam schimba cu tot cu amortizor din pacate)

Daca scartaie poate fi repartitorul de franare, sau toate de mai sus in anumite conditii meteo.

Bafta.

LE Nu ai dat mult, e OK, de altfel pretul solenzelor a scazut, lumea asteptand 1 iulie.
AR-18-MOS
Un sfat ... Cat mai putin crom pe masina. smile.gif
NYCKO22
problema e ca cam bate spatele la drum si am inlocuit bucsele de la amortizoare din interiorul portbagajului pe taletul ala si pe stanga si pe dreapta si tot bate . cei de la dacia service mi -au zis ca bucsele de la amortizoare se schimba odata cu amortizoarele asa ca acum nu cred ca tre sa iau amortizoare ptr a scapa de jocul bucselor ? cei de la service au zis ca cam asa e !!!! deci un punct in minus si o gaura in portofel !!! ce amortizoare ma sfatuiti sa iau si cam ce preturi au ? pe gaz sau pe ulei ? bilstein sau sacks !?


12 May 2008, 19:34:
de unde fac rost de ceva autocolante solenza club sau dacia club ? as vea sa aplic un autocolant parasolar cu solenza club!!!
icon_mrgreen.gif . cine mi zice un id la un baiat ce face asa ceva in bacau ?si cam ce bani
cam cat m-ar costa o bara ca asta :





si as avea nevoie de o adresa de mess a celui ce e in stare sa faca o astfel de bara !!!!
Bejenaru Ionut
QUOTE(NYCKO22 @ 10 May 2008, 17:02)
biggrin.gif    SUNT  BUCUROS CA AM REUSIT  SA MI IAU  IN SFARSIT MASINA  PE CARE O DOREAM  !!!!!!  ARE 75000KM  , UN SINGUR PROPRIETAR , REVIZIILE  FACUTE LA TIMP,  UUUUURRRRRAAAAAA!!!!!!! dar as vrea sa  mai modific  ceva  pe la ea  :  pleoape, masca fara emblema  etc.  , care stie  ceva  de astfel de modificari in bacau  contact  : TYBYSTC@yahoo.com
*




Off topic: Nico lucrezi cumva la baza?
cristio_79
Se pot pune bucsi de bascula de Dacia 13XX.Daca amortizoarele nu sunt scurse nu este nevoie sa le schimbi.Si amortizoarele Monroe cu care este echipata masina din fabrica sunt destul de bune.
NYCKO22
ce se mai aude cu bara de fata ??? ceva autocolante ????
cred ca am sa schimb bucsele alea saptamana viitoare !!! poate , poate !!!! rolleyes.gif
irontempest
QUOTE(NYCKO22 @ 12 May 2008, 17:47)
1. cei de la dacia service  mi -au  zis ca  bucsele de la amortizoare se schimba odata cu amortizoarele asa ca  acum nu cred ca  tre sa iau amortizoare  ptr a  scapa de jocul  bucselor ? 
2. cei de la service  au  zis ca    cam asa e  !!!!
*


1. Se demonteaza amortizorul si se scoate pe banc. Se taie cu flexul de-o parte si de alta a bucsei de jos rezultand doua "inele" (care se pastreaza). Se "decapsuleaza" bucsa si se arunca in capul celor de la pct. 2 wacko.gif
In locul ramas se introduce, prin fortare la menghina, o bucsa (cuzinet elastic). Dupa repozitionarea pentru montare, inainte de a trece surubul de strangere prin bucsa se adauga cele doua "inele" excl.gif
2. ca cam as eu pe nasul lor wink.gif
Alexu7
QUOTE(Bejenaru Ionut @ 12 May 2008, 20:27)
Off topic:  Nico lucrezi cumva la baza?
*



cel putin acolo, la garaje sunt facute pozele.
ai` de lucreza prin zona cred ca isi permit alte masini ph34r.gif
NYCKO22
cred ca ai facut operatiunea !!!nu?
daca e asa cred ca o sa ma apuc

12 May 2008, 22:28:
astept raspunsuri la intrebarile pe care vi le-am adresat mai devreme !!!! autocolante , pleoape, masca fara emblema, bara fata personificata .....
Alexu7
asteapta tu mult si bine, daca nu binevoiesti sa raspunzi la concetatenii tai.


79LEX era pe masina sau ti l-ai pus tu pe principiu ca "LEX" e la smecheri si da bine la rutiera? rolleyes.gif
NYCKO22
la ce intrebari sa raspund ? si in legatura cu lex-ul , nu, am avut o dacie 1310li an 2002 si tot lex am avut la nr . asa ca am pastrat numerele cand am vandut-o !!!! alte intrebari ?
costi
QUOTE(Alexu7 @ 12 May 2008, 20:30)
"LEX" e la smecheri si da bine la rutiera?  rolleyes.gif


Asa e! Am unii in fata numai LEX-uri pe numere si masinile de la BMW in sus.
Da' care-i viziunea politiei despre asta ????
NYCKO22
lex la nr aveau militienii si cei din administratia publica . asta la inceput prin anii 1994-2000. lex vine de la"Madan Orbis Lex" ceea ce e caracteristic avocatilor, procurorilor, judecatorilor,in principiu celor ce lucreaza cu legea !!! asta e explicatia mea ! poate nu cea mai filozofala ! smile.gif
ptr alte discutii va stau la dispozitie ! multa stima si respect moderatorilor ! rolleyes.gif

14 May 2008, 16:16:
da ionut vb la telefon !!!!
marius80_eugen
NYCKO22 - vad ca ai o Solenza , dar cea din avatar nu-mi pare a Solenza , iar cea din poza atasata ... iar nu-mi pare a fi o SLZ tunata . Deci care-i povestea cu masina din atasamentul tau ?
NYCKO22
sal
ce am pus la atasament e un polo 2001 adus de un amik . as cauta un spoiler ca cel din foto !!! de asta l-am pus acolo! daca am gresit ....scz
AR-18-MOS
Hai mah ... ca ar arata chiar nasol o Solenza cu asa ceva.
NYCKO22
crezi tu ?
eu daca reusesc as pune unul pe a mea !~ sau esti invidios ?
si chir nasol nu cred ca ar arata . oricum sunt banii mei si timpul meu tongue.gif
AR-18-MOS
Corect ... gusturile nu se discuta. Da' m-as simti jignit sa imi puna careva pe Logan-ul meu asa ceva. smile.gif
NYCKO22
sa facem diferenta :

14 May 2008, 18:44:
ar fi super personalizata !
asa model nu am mai vazut niciodata pe solenza !
as face o incercare !

14 May 2008, 19:17:
ceva oferte de pleoape , grila aerisire ?
geo bgv
parerea mea este ca o bara asa de duce in 6-7 mil fara vopsit, asta din fibra de sticla ...
pleoapele..n-ai si tu un model cum ai vrea sa arate? cu toate ca as fi de parere ca pleoape la solenta nu-si au rostul, farurile nu sunt drepte, mai mult decat oblicul ala ce vrei sa obtii?
NYCKO22
ok
am inteles mesajul , dar tot vreau sa modific cel putin grila fata ! si cred ca am sa inbrac stalpii dintre portiere , plus ceva pe la fitru de aer si finala sport ! multumesc de sfaturi si va mai astept !
cool.gif
marius80_eugen
De la modificare de grila si stalpi cu auto-colant pana la modificarea la tot botul masinii e cale lunga si scumpa ! In primul rand vreau sa-ti spun ca acel look cu acele linii este provenit de la o Bora , a unui prieten dintr-un club auto din Bucuresti , pe care il cheama Cosmin . El a fost primul si apoi imediat a aparut un Golf argintiu cu acelasi design . Dupa cele doua au aparut multe , inclusiv un Cielo care-l am la 4 blocuri distanta si alte cateva masini dintre care unele au "imprumutat" cateva detalii mai mult sau mai putin fericite . Deci , e bine sa pleci de la o idee dar ai fi genial daca ai putea sa o modifici sa o faci unica .
Daca vrei sa modifici TOATA fata e greu si scump si vei atarna de cheful si spaga celor de la RAR pentru autorizare de circulatie , pentru ca e clar ca modifici farurile si semnalizarile , aerodinamica si aspectul masinii .
Daca vrei sa modifici doar grija si spoilerul ar fi o idee , doar ca toat6e acele linii verticale trebuiesc subtiate f tare pentru a fi proportionate la masimea barii cu care vei lucra . Din punct de vedere aerodinamic nu cred ca vei castiga nimic , ba chair din contra , daca nu cumva ii vei face o inclinare mai pronuntata , iar din punct de vedere functionabil , vara motorul va domni ca ai aerisire destula ( cu exceptia prafului , a mizeriilor , a apei care va intra mult mai multa la viteza ) , iar iarna te cam vad cu cartonul pus in fata pentru ca , cu asemenea bot la masina nu se mai incalzeste apa in radiator nici sa o bati cu facaletul , dar cu pistoanele . icon_mrgreen.gif
Partea cea mai dureroasa este in cazul unui accident ( care iarna se intampla des ), la intelegerea cu CASCO-ul in ce masura mai poti reface din ce ai avut . Sper sa nu te gandesti sa o lasi la fel de jos ca in poza ... ca deja problema o generalizezi pentru orice bordura si sant mai mare de 15 cm .
Oricum parerea mea este ca e un inceput bun ca faptul ca vrei sa modifici , mai departe bine ar fi sa vb cu persoane care chiar au modificat sa-ti explice cam in ce te bagi , dar persoane sincere si nu pe interes ! Bafta !
NYCKO22
o sa cantaresc bine toate parerile si o sa vd ce pot face !mercy rolleyes.gif
NYCKO22
ce sfaturi mai aveti pentru mine ? astept ceva mesaje legate de pleoape, grila fata fara emblema, ceva ce sa atraga !!!! cool.gif
marius80_eugen
daca vrei sa "atraga" , atunci fa-o rosie si decapotabila sau inspira-te de la "pimp my ride" . Eu nu vreau sa atraga nimic , nici macar pe "cap de creta" . Din punctul meu de vedere orice modificare facuta cu motiv si logica este o modificare utila , in rest ... doar "atrag" .
NYCKO22
da am inteles mesajul !!! oricum as vrea sa vad daca a schimbat cineva pana acum bucsele de la amortizoarele spate si cum anume a procedat ? pls blush.gif
NYCKO22
mi-am pus deschidere din interior la portbagaj !!! am dat 30 ron pe manopera [am avut actuator ,fire si contactor ] . nu cred ca am dat mult ! ce ziceti?
cool.gif
Mihai San
Ai pus burete intre tija care deschide si tabla sa nu zdrangane?La mine la denivelari atingea tija aia de tabla si facea un zgomot tare naspa.
NYCKO22
nu am pus deoarece tija e montata cam la 2 cm de tabla asa ca deocamdata nu imi face probleme ! dar daca apare asa ceva am sa tin cont de sfatul tau ! mercy smile.gif
NYCKO22
stie careva la cat se schimba filtrul de polen? la cati ani sau km ?
NYCKO22
vreau sa va spun ca am schimbat filtrul de polen si l-am gasit cu 13 ron la un magazin de piese dacia !!!bineinteles ca inainte de montaj am turnat o sticlutza de odorizant pe el . E realitate ca se schimba radical toate problema daca -l schimbati . Parca trage altfel{adica mai bine }si ventilatorul ! A dat un strop de prospetime masinii !! icon_mrgreen.gif
Aktymel
filtru conteaza foarte mult !!! sa stiti se simte imediat in demarajul masinii !!! un surplus de aer nu strica si echilbreaza consumul. Este indicat a se curata din cand in cand daca se fac numai deplasari urbane ... in zone cu praf/aglomeratie .. etc .. de ex(Bucuresti). Nu are o limita exacta cand trebuie schimbat ... ci pur si simplu il simti... poti sa ai 5000 de km sau poti avea 10.000 km depinde cat de imbxit este wink.gif
Bulldog
Cred ca omul se refera la filtrul de polen, nu la filtrul de aer. Ce beneficiu ar avea motorul daca ar trage aer odorizat?
miki_slz
Din ce a spus NYCKO22 , am inteles ca a schimpat filtru lde polen si acum ii trage mai bine motoru. Nu vad absolut nici o legatura blink.gif
Bulldog
Deci citeste inca o data:

QUOTE(NYCKO22 @ 31 May 2008, 08:34)
vreau sa va spun ca am schimbat filtrul de polen si l-am gasit cu 13 ron la un magazin de piese dacia !!!bineinteles ca inainte de montaj  am turnat o sticlutza de odorizant pe el . E realitate ca se schimba radical toate problema daca -l  schimbati . Parca trage altfel{adica mai bine }si ventilatorul ! A dat un strop de prospetime masinii !! icon_mrgreen.gif
*


solenzoi
Acuma am putea sa discutam despre influenta paralelismului sinelor de cale ferata asupra ciclului menstrual la batracieni , sau de efectul razelor de luna asupra cizmelor de guma , pentru ca la fel sta problema si cu filtrul de polen si motor. Filtrul ala de polen , pe care atunci cand il schimbam punem toti sticlute de parfum mai mult sau mai putin are drept rezultat improspatarea masinii si retinerea , atat cat se poate, a prafului in afara habitaclului.Acuma la solenza e bine , dar daca aveam Logan si din ala "tare"(adica versiunile de la Laureate in sus) nu aveam asa ceva , pentru ca mult iubita firma producatoare s-a gandit ca nu merita , asa incat nu a mai montat astfel de filtre de particule(polen) pe Logan..Filtrul de aer este cel care daca e schimbat cel putin la intervalele prescrise de constructor reduce consumul si asa cum spunea un antevorbitor , coleg al nostru de forum parca trage mai bine . Parerea mea!
NYCKO22
up wink.gif
pskint25
QUOTE(solenzoi @ 31 May 2008, 17:47)
Filtrul de aer este cel care .... reduce consumul si asa cum spunea un antevorbitor , coleg al nostru de forum  parca trage mai bine . Parerea mea!
*



radmasa.gif si daca-i pui turbo nu mai consuma combustibil... ia vezi sa nu iei nobelul ! cautau astia de la lexus un nou inginer pt motoare hibride, sau ecologice smile.gif))))


Asta apropo de batracienii cu cizme de guma la menstruatia de sub lumina lunii . smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.