Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schema demontare cutie viteza cu 5, Dacia papuc 4x4
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Omu
Salutare, va rog daca are cineva procedura de demontare la cutia de viteze de Dacia Papuc cu 5 trepte dar si 4x4, ca am o problema, cand las pe liber si iau piciorul de pe ambreiaj se aude un huruit!!!
Mentionez ca este tip 365-50, am 2 manuale depanare Dacia de Mondiru, din pacate in nici una nu este prezentata respectiva cutie, la momentul actual am carcasa ambreiaj demontata, capacul spate idem, cele 2 capace laterale separate, din pacate coroana mare de la diferential nu vrea sa iasa, sau tot ansamblul ala, am gasit pana acum piesa din bronz sparta(cred ca este inelul sincronizator), de la primul pinion de langa grupul conic. Ca sa scot tot arborele ala trebuie sa dau afara diferentialul, cum fac asta???
Multumesc f mult.
Omu
Nimeni care sa ma scoata din impas??
Macar cineva care stie daca in editiile din 2001 sau 2003 ale lui Mondiru exista schema de la tipul asta de cutie, am fost azi la 2 librarii si d-nele de acolo mi-au zis ca Editura Tehnica nu mai exista????
O sa incerc si la biblioteca judeteana poate gasesc editiile astea.
Intre timp sunt deschis la orice sugestii.
Stiti si voi cum este, de desfacut ceva este usor, mai greu este sa-l faci la loc.
Multumesc!
pcostica
in editia din 2001 nu este cutia pt.4x4, dar ca si idee diferentialul este pus pe rulmenti conici(asa este la celalalte) ar trebui sa iasa.
Bafta!
Omu
Nope, nu iese, ca mai este si dispozitivul de 4x4 care blocheaza sau deblocheaza diferentialul (in functie de necesitati, tractiune spate sau 4x4) , am incercat sa scot diferentialul si nu vrea sa iasa.
Alte sugestii??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.