Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: motor cu 60.000 km sau cel actual refacut
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mremym
zilele trecute a cedat motorul meu (se aude o bataie). la sevice au spus ca ar fi de la cuzineti. bataia incepe sa se auda din ce in ce mai tare pe masura ce s eincalzeste motorul. Daca scot fisa de la bujia 1 se aude foarte tare bataia indiferent de temperatura motorului. In rest motorul merge bine trage bine nu sunt probleme. Singurul lucru deranjant e bataia.

ce ma sfatuiti? am doua variante.


1. sa fac motorul actual care are aproximativ 250.000 km (masina e din 96). care inseamna garnitura chiuloasa pistoane, segmentat, cuzineti, rectificat arbore probabil, distributie, pompa ulei ............(cam tot ce se poate schimba). motorul a avut schimbate camasile si segmentii o singura data pana acum.

2. pot sa achizitionez cu 1000 lei noi un motor din acelasi an cu 60.000 km.
e prea mare pretul ? e ok ? persoana e de incredere. Motorul are setul din fabrica.

sunt in dilema.
SGM.MYKE
Eu as zice sa il faci pe al tau. Pentru ca o sa fie nou si nu iti mai bati capul cu dusul pe la RAR sa ii bati seriile pe celalalt. In plus la un calcul sumar nu cred sa fie o diferenta mare la bani, oricum cere mult pe motor. Gandeste-te si alege. Spor la treaba.
emilperijoc
pai cu 1000 il faci pe al tau ca nou ..... iar 1000 pt un motor eu zic ca e cam mult , spre exemplu am fost in targ in constanta si acolo pe langa masini mai erau baietii care mai vindeau piese ... si vindea unu un motor de pe una cu injectie ( fara electromotor instalatie de injectie si fara ).... ma rog totul la 300 neg ... acum trage si tu concluziile....
pcostica
ala cu 60 000km in curand o sa ceara cel putin o segmentare si un set de cuzineti noi.Cu 1000 lei il faci pe al tau boboc.
Bafta!
bogdan_90
da si eu sunt de aceasi parere cu 1000 il faci pe al tau si te mai tine 100 000 fara probleme.
mihai0070
cum se aude bataia asta ? ca eu merg cu o bataie de cuzinet sau bolt de vre-o 15000 km si tot asa merge bine doar ca se aude bataia , vezi ca s-ar putea sa fie o bataie de cursa lunga adica si daca nu il faci tot sa mai mergi vre-o 20.000
mremym
se aude foarte tare cand se incalzeste motorul chiar is la ralanti. Nu cred ca mai rezista mult. Cred ca o sa-l fac pe al meu chiar daca o sa ma ajunga ceva mai mult. Nu cred ca scap doar cu 10 mil. Din cate am inteles ma ajunge in jur de 15
kalyyyyyy
In primul rand bataia respectiva nu inseamna neaparat si schimb de set.Poate sa fie doar o simpla bataie de cuzineti,piese care se schimba fara a da macar chiuloasa jos.E preferabil sa ai motorul curat pe dinauntru daca nu vrei sa schimbi cuzinetii intr-o fericire,si vibrochenul rectificat daca e nevoie.
msanyix
Reconditionarea unui motor costa 1200-1500 RON cu toate rectificarile necesare, cu distributie si cu o manopera decenta. Am vrut sa-l fac pe al meu si m-am interesat de pretul pieselor. Un motor de dacie poate sa coste maxim 500-600 RON dar mai mult nu + te costa omologarea la RAR inca 200-300 RON. Asa ca mai bine fa-l pe al tau si sti ca ai un motor nou si nu harbul altuia.

Bafta
mremym
kalyyyyyyyyyyyyyyyyyy e adevarat ca bataia respectiva e posibil sa nu fie ceva foarte grav dar avand in vedere numarul de kilometri pe care ii are motorul e cazul sa-l fac complet daca tot ma apuc de el.

e clar o sa il fac pe al meu.

ma gadeam ce alte motoare se mai potrivesc pe dacie.

multumesc pentru reply-uri
SGM.MYKE
Tu vrei neaparat sa te duci la RAR?
Poti sa pui in principiu orice motor, dar din ce am inteles se pun destul de usor motoarele din gama Renault cu codul de inceput F si cu schimbare de carter ambreiaj cu unul de papuc diesel. Pentru mai multe info cauta la imbunatatiri.
msanyix
nu-ti bate capul la asa ceva, am auzit ca mai nou nu se poate omologa alt tip de motor numai unul identic cu ce este in el sau cu aceeasi caracteristici. oricum numai omologarea te costa cca 600 ron pt alt tip de motor, la un prieten cu atat s-a aranjat un diesel pe un golf 1 pe benzina acum 2-3 ani..... atentie "aranjat"
Daca vrei intradevar putere si demaraj citeste aici pe forum sunt o gramada de tips & tricks cum poti sa imbunatatesti motorul de dacie

Bafta
ArtVandelay
depinde cat vrei sa mai tii masina
Minel
QUOTE(msanyix @ 13 May 2008, 13:22)

Daca vrei intradevar putere si demaraj citeste aici pe forum sunt o gramada de tips & tricks cum poti sa imbunatatesti motorul de dacie

Bafta
*



Prima data sa il faca si apoi sa treaca la imbunatatiri smile.gif
Motorul de dacie este destul de bun (din pacate calitatea pieselor lasa mult de dorit ) pt. folosirea de zi cu zi ,parerea mea ... dry.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.