Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: A luat foc BLOCUL DE LUMINI
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Viyrus
salutarre.revin cu o problema noua si de GROAZA.mergeam vineri seara cu faza lunga apeinsa si am oprit intr-o parcare.am aoprit motorul,am oprit luminile'mi-am facut nevoile" si apoi am plecat la drum,numai ca faza lunga nu mai functiona.ok..nu mai avut mult de mers si am lasat totusi pe faza scurta.a doua zi dupa amiaza am plecat pe la tzara(bineintelas cu faza scurta apriinasa) dupa vreo 20 min de mers surpriza.a inceput sa iasa fum din blocul de lumini.am oprit ,am scos borna de + de la baterie si mi-am continua drumul pana acasa.acasa am dat jos blocul de lumini si majoritate firelor care veneau la el erau afumate iar cel care vedea de la contacat parjolit tare firul.ce ar putea sa fie .pe unde sa fie un cscurt sau ceva sau cine mi zice cam cat ar costa un bloc de lumini pt dacia 1310 model 97 pls mult help

18 May 2008, 20:37:
mentionez cam am si becuri de 100/130 w dar sunt luate din alea din bazar (15 ron am dat pe ele) sunt albastre.
C a t a l i n
Păi atunci n-ar trebui să te vaiți.

Becurile standard și LEGALE au puteri mult mai mici!!!

Nu numai că pui în pericol viața celorlalți, pentru că îi orbești, dar nici la a ta nu ții...

Dacă aveai becuri de 55/60 W, cum scrie LEGEA, CARTEA TEHNICĂ, etc, nu riscai să arzi ca... șobolanul...

Mergi iar la taraba cu becuri, și cere BLOC DE LUMINI PARFUMAT măcar, să știi o treabă...
maryus_83
fara relee la becuri banuiesc.. smile.gif
Viyrus
mda fara relee...a mers timp de 3 luni super bine becurile...si nu au chiar putere de 130 ...sii serios...ca o comparatie...cred ca vad la fel cum se vad cele de 60 ....cam cat e un bloc de lumini macar???/o sa le dau jos pe cele de 130w si o sa le pun pe cele vechi incepand de maine....sad.gif(


18 May 2008, 21:37:
dak poate sa imi dea cineva o schema a blocului de lumini pls...raman dator ...ms anticipat
Sergeant Pulatchewsky
Bloc lumini
Merced
El probabil vroia schema cu interioru' blocului, nu cu motare/demontare. Oricum nici cu mama schemelor nu-l mai faci. Un bloc de doi lei e 20-30 de lei, un bloc bun e 90-100 de lei. Si cu becurile alea sa nu te miri daca-ti pica iar blocul.
tzepesch
Eyquem acum e Beru. a fost cumparat anu trecut. aceleasi bujii cu nume nemtzesc.
Merced
Si marmota invelea blocul de lumini langa bujii, sau ce? laugh.gif
Minel
QUOTE(tzepesch @ 18 May 2008, 23:34)
Eyquem acum e Beru. a fost cumparat anu trecut. aceleasi bujii cu nume nemtzesc.
*



Esti sigur ca ai postat unde trebuie ?? laugh.gif
Viyrus
cred ca o sa-mi permit sa imi iau un bloc de lumini mai de doi bani (asta este) asa ca tre sa o vand pe batranica mea.am sa pun becuri de 60w...sper sa vad ceva pe drum cand merg cu ele..merci oricum.....
Minel
QUOTE(Viyrus @ 19 May 2008, 06:50)
cred ca o sa-mi permit sa imi iau un bloc de lumini mai de doi bani (asta este) asa ca tre sa o vand pe batranica mea.am sa pun becuri de 60w...sper sa vad ceva pe drum cand merg cu ele..merci oricum.....
*



Si nu ar strica sa montezi si niste relee de protectie ... dry.gif

Sper sa te ajute !!
Viyrus
dak poate cineva sa imi explice cum as putea sa le montez.....ar fi super (dau o bere)
ydaniel
la dacie becurile din fabrica sunt 40/45w
un bloc nou de lumini de IAME costa ca 78lei,de serele cam 20.
Viyrus
am cumparat alt bloc de lumini si releu de protectie.ma ajuta si pe mine cineva ca sa pot sa pun releu..dar mai detailiat....va rog frumos tare......releu e cu 5 picioruse (sagar 12 v 30A) si la picioruse scrie 85,86,87,87a,30 multumesc
Minel
QUOTE(Viyrus @ 19 May 2008, 13:15)
releu e cu 5 picioruse  (sagar  12 v 30A) si la picioruse scrie 85,86,87,87a,30    multumesc
*



Incearca schema de la postul 11 , crezi ca te va ajuta ?? huh.gif
Viyrus
voiam ceva mai explicit..de une iau firu cu faza lunga (cum il identific)...dak poate cineva sa imi arate si mie niste poze pls
Tiberiu-Andrei
1.Scrie corect romaneste,care este.
2.Tu chiar ai impresia ca eu daca iti pun poze o sa stii sa le montezi?Nu ca ar fi atat de greu......doar ca atunci cand n-ai habar de nimic e greu.Stii ce-i aia "o masa"?Da un plus?Stai tu linistit ca nici eu n-am stiut mult timp,da omu daca vrea o treaba se ambitioneaza,citeste,studiaza,foloseste functia SEARCH,se chinuie.Altminteri daca o faci de doru lelii mai bine o duci la un electrician!
Spor si nu fii supi! pupi.gif
Viyrus
stiu ce imseamna si masa si plus...stiu..singurul lucru e ca de une iau firul de faza scurta.....nu pot sa imi dau seama....
scania
Salut 85 si 86 le montezi la partea de comnada a releului si anume: borna 85 o legi firul de faza scurta care vine de la bloc , 86 il legi pe caroserie "-", 30 vine de la plusul bateriei, si 87 te duci cu el la bec.
Pentru faze cauta un fir albastru si unul galben nu mai retincare e pe scurta si care pe lunga, incerci cu un bec, si trebuie cate un releu pt fiecare faza
Viyrus
am rezolvat.va multumesc tuturor pt ajutor.am gasit langa farul din stanga o mufa care vine pus releul.l-am montat si e oki.specific ca am pus si becuri de 60w.va multumesc pt ajutor si sper sa fie de folos topicu si pentru altcineva.
KTC
Nu inteleg cum naiba sa ia foc. Am avut 4*100W si nu s-a intamplat nimic.
Minel
QUOTE(KTC @ 22 May 2008, 08:17)
Nu inteleg cum naiba sa ia foc. Am avut 4*100W si nu s-a intamplat nimic.
*



Probabil tu ai avut montate relee si cablajul instalatiei tale eram mai bun ... dry.gif
BeciAcustic
Eu am becuri de 55W si la fel mi-a luat foc iar acum imi merge doar faza scurta si aia cu fite..... faza lunga e moarta......
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.