Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Frana ii baza nu?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
DACIA-Wrc
Direct la subiect...
Apas frana progresiv pana blocheaza rotile...masina se duce-n stanga!
Apas frana dintr-o data o i-a in dreapta.
Apas o data o las si mai apas o data brusc masina merge drept si blocheaza toate rotile
in celelate cazuri bloca numa 3 cand se ducea in stanga si 2 cand mergea in dreapta
Ati mai intalnit asemenea imbecilitate?
asta am patit-o dupa ce mi-am scos masina din servis
mentionez ca locuisc in cluj (pentru cei care nu ma cunosc) si am dus masina la servis...dacia service de pe dorobantilor(cei din cluj stiu unde spun) ca sa-mi schimbe discurile si placutele.
frana...prinde mult mai bine ca innainte...ii mult mai eficace dar trage in diferite parti
daca tragea numa intr-o parte spuneam ca-i dusa vreo rotula sau ...ceva pe acolo...dar trege si-n ailalta parte..
acuma-i zapada si gheata pe drum adica noah de azi...de pe la pranz...dar daca maine gasesc o straga curata...fac si niste poze cu urmele franelor
m-as duce innapoi sa ma certu cu aia de la service dar ce mama dracului sa le spun?
, o sa spuna ca eu is devina ca eu mi-am distrus masina sau mai stiu eu ce...
steph
pai cred ca in loc de lichid de frana ti-au pus sampanie ca tot vine reveliou smile.gif acum lasand gluma e dubios rau si cel mai bine ar fi sa te duci la respectivu serivce si sa faci scandal si eventual sa ii ameninti cu opc si chestii dastea smile.gif la o dacie inteleg dar la o octavia ( presupun ca la octavia din profil e problema nu?
DACIA-Wrc
ps : aici vb despre dacii nu?
biggrin.gif
octavia nu`i a mea...inca biggrin.gif
eu vb de dacie...octavia are 3 sau 4 saptamani....si inca nu am pus mana pe ea decat de 2 ori...
eu vb ce am patit cu dacia..
si daca ii amenint cu opc-u ...ce-o sa faca?
o sa lise rupa... o sa zica ca masina-i de 23 de ani ca trebuia casata si alea alea
dar eu am fost cu masina saptamana trecuta marti parca in service...si nu am umblat cu ea decat cand am dus`o acasa...si azi defapt deja ieri ca`i ora 2 biggrin.gif
si ieri dimineata am mers undeva cu ea si am vazut ce si cum
nu prea mi se pare nici mie normal....dar noah
o mai patit careva asa ceva
cand punea frana sa`i mearga intr`o parte?
Slider
Da' aia de acolo de la service nu au banc de frina? Ca cel de la ITP? Daca nu au dute la un astfel de service sa-ti faca o proba si cu rezultatul te duci la service inapoi si le dai cu el in cap...eventual si cu OPC-ul
RIon
Clujeanule...hai sa iti spun ce e in apararea ta: mai nou, reglementarile RAR, spun asa - autorizam activitatea in Unitatile tip Service ....blablabla...obligativitatea acestora este in cazul schimbarilor placutelor de frane, sa mearga la o unitate ITP pentru a le verifica.
Iti dai seama ca daca nu te rezolva te duci urgent la OPC (e pe strada Navodari, de pe Dorobantilor, pe partea opusa si putin mai sus de Liceul de Arte), sau suni la RAR.
Asa ca, ii ai la mana.
Sursa: toti clientii mei care au Service.
Slider
Si mai bine! Si cred ca este corecta masura asta. ce ii aia proba cu urmele lasate de anvelope pe asfalt? Eu o consider total neconcludenta.
Acum un an mi-am facut o revizie capitala la sistemul de frinare la un service la Fetesti. Dupa lucrare, mi-au urcat masina pe bancul de frina si mi-au aratat cum frineaza. Multumit, bine, nemultumit la loc cu ea pe motex.
Eu am fost multumit, masina se incadra perfect in normele de la ITP.

P.S. De atunci nu am mai avut probleme cu frinele
DACIA-Wrc
1 ce`i aia itp?
2 in cluj unde se gaseste asa ceva?
3 unde este pe navodari asa ceva...ca apoi este numai o singura brutarie , un bloc sau noah o cladire mai mare si o hala.
4 de ce sa sun la rar?ce sa le spun ? fac acelasi lucru ca opc`u?
5 nu am inteles faza cu 'surva:toti clienti mei care au service'ce ai vrut sa spui aici?
Ov
QUOTE(DACIA-Wrc @ 24 Dec 2004, 10:38)
1 ce`i aia itp?
*



Inspectia Tehnica Periodica -> se face o data la 2 ani, intr-un service autorizat RAR pt ITP. Se pune o stampila pe ultima pagina a talonului.
Slider
" ce`i aia itp?" blink.gif
De cind ai masina?
RIon
QUOTE(DACIA-Wrc @ 24 Dec 2004, 11:38)
1 ce`i aia itp?
2 in cluj unde se gaseste asa ceva?
3 unde este pe navodari asa ceva...ca apoi este numai o singura brutarie , un bloc sau noah o cladire mai mare si o hala.
4 de ce sa sun la rar?ce sa le spun ? fac acelasi lucru ca opc`u?
5 nu am inteles faza cu 'surva:toti clienti mei care au service'ce ai vrut sa spui aici?
*



Mai copchile!
1. ai primit raspuns - du-te langa liceul pedagogic, este o curte cu niste tractoare expuse la strada, acolo se face ITP-ul.
2. dupa brutarie faci dreapta, acolo e
3. la RAR suni daca nu te rezolva gratis unde ai fost - le spui ca nu ti-au facut proba dupa ce au montat placutele - ii amendeaza
4. sursa - am clienti care au service - de la ei stiu, ce nu intelegi?
Daca nu te descurci, ia-ti un ghid smile.gif
DACIA-Wrc
rion esti si rau biggrin.gif
eu mi`am luat permisul de o luna
umblu cu masina ...
nu tre sa te enervezi
itp`u ala a vietii ...
pe ultima pagina a talonului nu?
noah ala ii de acuma 2 ani expirat
are ceva?
biggrin.gif
in legatura cu ghidu` ala..te oferi tu?
biggrin.gif
RIon
QUOTE(DACIA-Wrc @ 24 Dec 2004, 18:48)
rion esti si rau biggrin.gif
eu mi`am luat permisul de o luna
umblu cu masina ...
nu tre sa te enervezi
itp`u ala a vietii ...
pe ultima pagina a talonului nu?
noah ala ii de acuma 2 ani expirat
are ceva?
biggrin.gif
in legatura cu ghidu` ala..te oferi tu?
biggrin.gif
*



Nu-s rau, doar pus pe sotii... tongue.gif
Eu il am din iulie, si pana atunci nu stiam cu ce se mananca masinile... acum, multumita experientei, numarului de km acumulati (peste 7500), si nu in ultimul rand al forumului si membrilor (pe bune) mai stiu cate ceva smile.gif
Daca e expirat te paste cu ...pune mana pe manualul ala galben si vezi ce zice la ITP expirat, ei, ei...
Da, da-mi un nr. de mobil in privata (si numele, sa stiu cu cine vb.) si te sun dupa sarbatori.
DACIA-Wrc
biggrin.gif
din iulie?
si l`ai luat din prima?
biggrin.gif
eu il am din 25 noiembrie in mana
si am facut peste 3000 de km
in fiecare zi bagat 10-15 litri si ma plimbam aiurea
incercam sa evit centrul ca nu platesc amenda ca nu am toba..
da fagetu marastiu manasturul....
metro, gilau baci
in fiecare zi faceam ce-l putin 100 de km biggrin.gif
la`s ca`n ianuarie facem sa ne intalnim....iti prezin si viper-ul meu...si`mi zici ce si cum
oricum prin 15 vreau sa-l bag in service sa`i fac caroseria... biggrin.gif
dar franele`s baza de inceput biggrin.gif
GeorgeB
eu zic ca mai intai sa mergi fuguta , cu TAXIul , la o firma de asigurari sa-ti faci o asigurare de viata. dar vezi ca beneficiari sa nu fie tata sau mama , sau cine ti-a dat masina asta .

apoi mergi fugutza , fugutza, a doua zi dupa ce a intrat in vigoare polita, pana atunci incearca sa mergi cu tramvaiul sau taxiul sau autobuzul , la un service care poate sa faca ITP ul . ii dai lu' nea gheo de acolo vreo 2-3 mil sa iti ia masina de unde ai parcat-o si sa o duca in service. acolo sa-ti regleze la ea tot ce trebuie . alti bani dati si pe operatiunile astea.

intre timp ai grija sa mentionezi acasa ca ai politza de viata si ca nu e pe numele lor, al parintilor, si racaiei ochii lui tata ca el merge in octavia II si tu in cazan pe roti.

dupa ce ai facut operatiunile astea, mai poti sa astepti 7 ani si o poti inscrie in ACR - RETROMOBIL . dar acolo nu te lasa decat daca nu ai capota transparenta .

iar pentru un raspuns la :

I: Frana ii baza ?
R: NU, anvelopele sunt baza ! daca ti le-au manarit aia in service si pe o parte ai "slickuri " si pe cealalta parte ai malatesta wacko.gif
RIon
QUOTE(GeorgeB @ 27 Dec 2004, 16:09)

R: NU, anvelopele sunt baza ! daca ti le-au manarit aia in service si pe o parte ai "slickuri " si pe cealalta parte ai malatesta  wacko.gif
*



Slick si malatesta ???
GeorgeB
"slick" provin din niste malateste ne resapate wink.gif
costi
bai mie-mi plac ardelenii si topicul asta seamana cu un banc despre ei smile.gif
luati si voi omul mai incet smile.gif nu vedeti ca ocna ca-i merge machina hais/cea? ;
auzi slick-uri !!!
man ce naiba ti-au oamenii si adresa unde-i bancul de frina al RAR-ului, mai de mult de atit nu pot nici ei smile.gif
condu incet pina acolo si daca testele ies cum credem noi fa cum a zis George ca-i bai mare !
No servus draga !
Dyda
DACIA-Wrc
Am lucrat si colaborat mult timp cu ardeleni in domeniul auto, realizind ca sunt oameni constiinciosi care-si fac treaba in credinta. Cei care au umblat la frinele tale cred ca sunt naturalizati avind ceva reminescente naravase.
Lasind gargara , baietii au comis o prima greseala fatala – au reglat frina spate sa blocheze rotile. ATENTIE frina spate trebuie sa frineze prin rostogolire in niciun caz nu trebuie sa blocheze.
Te dadusi grande cu octavia si nu ai spus din ce an este limuzina cu pricina, adica ce sistem de reglaj frina spate are , ptr ca :
- la rotile spate sabotii sunt reglati prost – adica ai o roata care frineaza inaintea celeilalte – fapt ce conduce impreuna cu tendinta de blocare a rotilor la tragerea masinii intr-o parte
- la sistemul frina fata posibil sa aiba aer si acelasi lucru sa frineze o roata inaintea celeilalte
Remediu- SERVICE- cu stand de frinare. Refacerea tuturor reglajelor, aerisirea in totalitate a sistemului de frinare si verificarea pe stand
RIon
Dyda... Octavia e a lui taticu'...autohtona e a noastra smile.gif
Nu prea cred sa fie naturalizati aici in CJ...decat niste mesteri unguri (din vremuri stravechi); mecanicul si electricianul meu sunt unguri, oamenii astia au un simt si o finete foarte bine dezvoltate, si pret bun smile.gif
Treba cu constiinta si credinta...la service-ul pomenit (de altfel oficial Dacia), credinta lor e leul, dolarul, euro... wink.gif
Dyda
RIon Nu pun la indoiala cele spuse de tine dar ramin la parerea ca sistemul este reglat si aerisit necorespunzator, fiind principala cauza in frinare a celor relatate de DACIA-Wrc
RIon
QUOTE(Dyda @ 28 Dec 2004, 10:33)
RIon    Nu pun la indoiala cele spuse de tine dar ramin la parerea ca sistemul este reglat si aerisit necorespunzator, fiind principala cauza in frinare a celor relatate de DACIA-Wrc
*



Clar. Eu spuneam undeva mai sus sa mearga sa ii reclame...
DACIA-Wrc
mdea
dyda la aer pe conducte ma gandeam si eu
ma repet
sau incerc sa ma corectez ca poate nu m`am exprimat bine si corect
apas pedala progresiv pana cand blocheaza rotile masina trege in stanga!!!
apas pedala dintr`o data ,se blocheaza rotile,masina trage in dreapta!!!
apas apas pedala o las mai apas o data pana in capat, blocheaza rotile, masina merge drept sunt blocate toate cele 4 roti
in celelalte cazuri numai 3 roti sunt blocate.
paulp
vezi, daca vorbesti clar si coerent intelege lumea

Clar: AER in instalatie
Fa aerisirea cum trebuie si daca se repeta fenomenul incepe prin verificarea/schimbarea garniturilor, pistonaselor, lichidului de frina, masinii...
paulp
domnu cu fantoma, rau ai facut ca n-ai deschis alt topic ca poate asa citeai regulamentu si ce scrie despre limbajul tip MIRC.

trage aer adinc in piept, da-l afara usurel, si mai scrie inca o data mesajul, de data aste evitind K, SH, si alte asemenea...

Pina atunci mesajul tau a ajuns in cosul de gunoi. Asta-i viata. Dura ca o frina!
bybystrocel
Fratilor am si eu o buba cu franele astea. Era pedala moale si abia la a doua se intarea si tinea ca lumea. Mers la sevice, aerisit frane, bune dupa, mers 400 km, pedala la fel slaba, ce draq sa-i fac?
DACIA-Wrc
vezi poate..intra aer prin pistonase...sau pe la garnituri
sau cine stie
Floppy76
QUOTE(RIon @ 24 Dec 2004, 08:48)
Clujeanule...hai sa iti spun ce e in apararea ta: mai nou, reglementarile RAR, spun asa - autorizam activitatea in Unitatile tip Service ....blablabla...obligativitatea acestora este in cazul schimbarilor placutelor de frane, sa mearga la o unitate ITP pentru a le verifica.
Iti dai seama ca daca nu te rezolva te duci urgent la OPC (e pe strada Navodari, de pe Dorobantilor, pe partea opusa si putin mai sus de Liceul de Arte), sau suni la RAR.
Asa ca, ii ai la mana.
Sursa: toti clientii mei care au Service.
*



Io cred ca ar trebui sa mergem la OPC si sa reclamam ca au fabricat Dacia adica la Oficiul pentru Protectia Conducatorului
emircea
1. Nu vi s-a intamplat niciodata ca, punand placute de frana noi, sa constatati ca o perioada franele nu va prind asa bine, pana-si fac suprafata de contact dupa suprafata discului?

In orice caz, nu stiu daca placute noi inseamna sa se manifeste precum zice WRC...

E de retinut ideea ca daca mergi in service pentru interventie la frane, sa ti se faca si proba pe stand.

2. Am patit si eu ca la 3 zile dupa aerisire sa am frana moale, care sa prinda abia la a 3-a pedala.

La mine a fost un filet din pompa pe duca, pe unde tragea aer in instalatie. S-a lasat cu schimbarea pompei si, ulterior, schimbarea conductelor (am pompa simplu circuit cu stuturi de ghidare pentru conducte; exteriorul de la filetul de prindere al conductelor vechi se largise si nu-mi mai intra in pompa).

La fel se manifesta si daca sunt uzate garnituri etc si trage aer pe undeva in circuit...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.